Stroiki świąteczne w szkle

Święta Bożego Narodzenia, czy jak kto woli czas przesilenia zimowego przepełniony jest w każdym domu czasem oczekiwania i wielu przygotowań często przyjemniejszych niż samo świętowanie. Z roku na rok zaczynamy te radosne przygotowania jakby coraz wcześniej... Myślimy o bliskich, prezentach, układamy świąteczne menu oraz gromadzimy świąteczne ozdoby i dekoracje stanowiące otoczkę i klimat. Stroją się ulice miast, podwórka, sklepy i miejsca pracy. Jednym z najciekawszych sposobów na wykonanie świątecznych ozdób są dekoracje w szkle.

Stroiki bożonarodzenioweStroiki bożonarodzeniowe Fot. materiały partnera

Producenci świątecznych gadżetów ścigają się w wymyślaniu coraz bardziej oryginalnych i nietypowych dekoracji bożonarodzeniowych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się od zawsze wszelkiego rodzaju małe formy dekoracyjne, czyli stroiki. To ozdoby, które możemy podarować komuś w prezencie, udekorować świąteczny stół, biurko w pracy, czy ustawić w dowolnym miejscu w domu. W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów, inspiracji i wskazówek jak samemu wykonać bardzo modne i gustowne stroiki świąteczne w szkle. Dlaczego warto zrobić stroik bożonarodzeniowy właśnie w takiej postaci? Szklane naczynie, które jest bazą tej dekoracji, jest estetyczne, pięknie odbija światło dzienne czy blask świec i jest bardzo praktyczne. Można je łatwo przestawić i zapomnieć o obsypujących się elementach tradycyjnych stroików.

Materiały niezbędne i przydatne do wykonania stroika w szkle

  • świąteczny stroik możemy wykonać na bazie niemal każdej szklanej formy. Możemy kupić dużą szklaną kulę lub wykorzystać stary wazon, miskę, butelkę, a nawet kieliszek czy szklaną szkatułkę na biżuterię. Najlepiej, żeby szkło było gładkie i przezroczyste, chyba że zamierzamy dodatkowo zdobić je na zewnątrz. Stroiki bożonarodzeniowe mogą być zamknięte wewnątrz słoika, ale równie dobrze otwarte gdzie np. szklana patera będzie dobrym pomysłem na stylową podstawę.
  • materiały na dno - wszystkie kompozycje najlepiej prezentują się na podstawie z kamiennego żwirku, kulek styropianowych, piasku, gałązek drzew iglastych. Możemy też wykorzystać tradycyjne sianko, pędy wierzby lub jemioły
  • akcesoria do kompozycji - tu może nas ograniczać tylko nasza wyobraźnia i gust. W zależności od rozmiaru naczynia, wewnątrz lub pod szklaną kopułą komponujemy swój stroik w szkle. Przydadzą się zgromadzone jesienią liście, szyszki, jarzębina, orzechy, suszone owoce, małe bombki, wstążki, laski wanilii lub cynamonu, czy wszelkie drobiazgi wcześniej wieszane na choinkę. Do zrobienia efektu zimowej aury przydadzą się też farby w sprayu: biała, srebrna czy sztuczny śnieg.
  • światło - ważne by było w ciepłej barwie, bo to ono we wnętrzu stroika rozświetli i dopełni dekorację. Co możemy wykorzystać? Jeżeli szklana baza jest materiałem wytrzymałym na wysoką temperaturę, możemy wstawić do wnętrza świecę lub tealighty. Stroiki w szkle delikatnym idealnie odbiją światło lampki lub świeczki led.

Stroik bożonarodzeniowy możesz wykonać z pomocą bombekStroik bożonarodzeniowy możesz wykonać z pomocą bombek Fot. materiały partnera

Inspiracje do stworzenia własnych stroików w szkle

  1. Lampion z butelki to najprostszy minimalistyczny stroik. Potrzebujemy jedynie szklaną butelkę w dowolnym kolorze i sznur z małymi lampkami, które wkładamy do jej wnętrza. Ten typ stroika stanowi uniwersalną dekorację na cały rok
  2. Mini stroiki z kieliszków stanowią proste dekoracje np. do kuchni i tam, gdzie mamy mało miejsca a chcemy zaznaczyć bożonarodzeniowy akcent.
  3. Świat w szklanej kuli możemy zamknąć we wszystkich większych naczyniach. Zmieszczą się tu dekoracje, świece, a nawet mini inscenizacje z dostępnych figurek (szopki, Mikołaje, renifery itp.)
  4. Stroik śnieżny jest świetną propozycją do samodzielnego wykonania z dziećmi. Sztucznym śniegiem będą w tym stroiku wszystkie białe sypkie produkty z kuchni (gruba sól, cukier, ryż, mąka). Wystarczy posmarować górę naczynia klejem, obsypać i stroik gotowy. Do środka wystarczy włożyć świeczkę, szyszki lub bombki a brzeg dodatkowo obwiązać wstążką.

ozdoby na Boże Narodzenieozdoby na Boże Narodzenie Fot. materiały partnera

Styl i kolorystyka

Bożonarodzeniowy stroik powinien pasować do stylu wystroju wnętrza. Zgodnie z własnym gustem i upodobaniem dekoracje na boże narodzenie w szkle tworzymy w klimacie klasycznym, bardziej tradycyjnym lub nowoczesnym minimalistycznym. Sprawdź siłę swojej wyobraźni i skomponuj własny indywidualny stroik świąteczny na stół lub inne widoczne miejsce.

Stoikami możesz ustroić meble do salonu: komody, stoły lub witryny.

Copyright © Agora SA