Leżanka i szezlong: Top 18. Jaka jest między nimi różnica?

WiB
02.12.2021 18:44
Czy jest różnica między leżanką, a szezlongiem? Jakie modele wydłużonych foteli warto wybrać do domu? Zobaczcie piękny design, który sprawdzi się w każdym domu.

Ruda leżanka Hailey Daybed.Ruda leżanka Hailey Daybed. Fot. Designtown

Czym jest leżanka? Pierwsze modele pojawiły się w Europie w XVII wieku. Pierwsze leżanki były twardymi, plecionymi łożami wzorowanymi na greckich i rzymskich meblach kline, a dopiero potem tapicerowanymi meblami do odpoczynku. Często miały też wiele zdobień, by jak najlepiej prezentować się w salonie. Dopiero w XX wieku popularne stały się leżanki bez oparć, ale z regulowanym wezgłowiem, o skrzyniowej lub szkieletowej konstrukcji. 

Czy istnieje różnica między leżanką, a szezlongiem?

Istnieje, ale niewielka. Leżanka jest meblem służącym do wypoczynku w pozycji leżącej. Szezlong podobnie, ale dzięki możliwości regulacji wysokości oparcia pełni też funkcję fotela. Przyjmuje też często bardziej fikuśne kształty. 

Jaką leżankę wybrać? 

Leżanka, jak każdy inny meble powinna pasować do reszty elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić dostępne materiały, kolory i upewnić się czy jej styl na pewno wpisze się w klimat wnętrza. Ponadto leżankę warto przetestować pod kątem wygody. Czy dobrze dopasowuje się do ciała, czy wygodnie się na niej leży. Liczy się też solidna konstrukcja. Dlatego warto postawić na produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów. 

Rodzaje leżanek

Leżanki różnią się między sobą nie tylko stylem wykonania, materiałami i rozmiarem. To meble, które mogą mieć oparcie z tyłu lub też nie albo podłokietnik z boku, dzięki któremu można swobodnie podeprzeć rękę. Zwiększa to komfort odpoczynku. Leżanki mogą być też prawostronne lub lewostronne. Wbrew pozorom potrafią być bardzo wygodne, umożliwiają relaks, a nawet krótką drzemkę w różnych pozycjach. Model z oparciem z tyłu pozwala przyjąć nie tylko pozycję półleżącą, ale siedzącą, tylko dodatkowo umożliwia swobodne wyprostowanie nóg. Idealny do wielogodzinnego czytania książek. To taki wydłużony fotel. 

Szezlong - wydłużony fotel z regulowanym oparciem

Ciekawym meblem do relaksu jest również szezlong - taka leżanka, ale z regulowanym oparciem. Model inspirowany na przykład projektem Le Corbusiera świetnie łączy funkcjonalność i stylowy, minimalistyczny design z chromowanej podstawy i leżanki ze skóry naturalnej. Doskonale dopasowuje się do ciała, zapewniając dużą wygodę podczas odpoczynku. Nadaje się na krótką drzemkę, a także doskonale sprawdzi się w roli mebla do czytania książek czy słuchania muzyki.

Gdzie postawić leżankę lub szezlong? 

Leżanka lub szezlong mogą być ustawione w wielu różnych miejscach, wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb. Jeśli ma to być mebel do czytania książek to najlepiej, by znajdował się gdzieś w spokojniejszym miejscu w salonie, na przykład w rogu pomieszczenia. Leżanka może być też głównym siedziskiem w strefie telewizyjnej albo meblem uzupełniającym komplet wypoczynkowy. Jeśli jej design jest wyjątkowy, niebanalny i warty wyróżnienia, najlepiej ustawić ją w centrum pokoju. Należy jednak mieć na uwadze takie miejsce, które pomoże w odpoczynku o każdej porze dnia. 

Więcej o: