Termometr do pieczenia - przyda się fanom miękkich i soczystych mięs z piekarnika

Lubisz zaskoczyć domowników i gości pysznym mięsiwem z piekarnika? Kup termometr do pieczenia, a już nigdy mięso nie będzie surowe w środku. Jakie jeszcze zalety ma taki gadżet? Jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Jak działa termometr do pieczenia?

Każdemu kiedyś zdarzyło się nie dopiec do końca większego kawałka mięsa, lub, w obawie, że tak się stanie, wydłużać czas pieczenia i w rezultacie wysuszyć danie. Wszyscy wolelibyśmy tego uniknąć. Doskonale przygotowane mięso powinno być kruche, miękkie i soczyste, dzięki czemu będzie świetnie smakowało ze wszystkimi dodatkami. Termometr do pieczenia - niezawodny pomocnik w każdej kuchni - pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Przyda się podczas przygotowywania mięs, ryb, a nawet potraw mącznych.

Jak działa termometr do pieczenia? Każdy model wyposażony jest w czujnik, który wkłuwamy w potrawę. Zadaniem termometru jest zmierzenie osiągniętej we wnętrzu potrawy temperatury. Choć wydawać by się mogło, że w całym pierniku panuje jednakowa temperatura, możemy się bardzo zdziwić. Najlepiej skontrolować pieczone czy grillowane mięsa w kilku miejscach.

Jako ciekawostkę warto dodać, że większość produktów spożywczych zawiera zarazki, które giną podczas obróbki termicznej, w temperaturze 65 stopni Celsjusza.

Termometr do pieczeniaTermometr do pieczenia Fot. shutterstock

Termometr do pieczenia - zalety

Termometr do pieczenia jest gadżetem o wielu zaletach. Przede wszystkim gwarantuje on precyzyjny pomiar temperatury wewnątrz mięs i ryb. Nadaje się do sprawdzania każdego rodzaju mięsa: kurczaka, indyka, wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, jagnięciny oraz dziczyzny.

Urządzenie jest łatwe i intuicyjne w obsłudze. Większość modeli ma wymienne czujniki. Śmiało można wykorzystać termometr do pieczenia do zanurzenia w płynach, by sprawdzić ich temperaturę. Termometr do pieczenia przyda się nie tylko do dań z piekarnika, lecz także podczas grillowania w ogrodzie lub na działce.

Termometru nie należy mylić z termosondą, która często dodawana jest do zestawu, kiedy kupujemy nowoczesny piekarnik. Termometr wsuwamy w potrawę w trakcie pieczenia jedynie na chwilę, by skontrolować temperaturę wewnątrz. Z kolei termosonda może pozostać w piekarniku przez cały czas pieczenia.

Termometr do pieczeniaTermometr do pieczenia Fot. shutterstock

Jak wybrać termometr do pieczenia?

Na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów do pieczenia. Warto poznać różnice między nimi, by wybrać idealny model do swojej kuchni.

Wyróżniamy termometry penetracyjne, służące głównie do mierzenia temperatury wewnątrz produktu, nakłuwania substancji stałych oraz półstałych. Termometr penetracyjny na podczerwień umożliwi wykonanie pomiaru temperatury na powierzchni oraz wewnątrz potrawy. Doskonale sprawdzają się termometry do pieczenia z tzw. termoparami - mają cienki przewód i specjalną sondę na końcówce.

Na termometrze maksymalna temperatura pieczenia sięga 250 stopni Celsjusza, a zakres błędu wynosi 1 stopień. Większość dostępnych na rynku modeli wyposażona jest w wyświetlacz, co zwiększa komfort użytkowania. Gadżet jest poręczny, lekki i wytrzymały. Dostępne są termometry wykonane ze stali nierdzewnej, plastiku oraz szkła żaroodpornego. Po każdym użyciu warto pamiętać, by umyć końcówkę urządzenia i ją wysuszyć.

Termometr do pieczeniaTermometr do pieczenia Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.