Ekspres przelewowy - jakie ma zalety? Czy warto go kupić?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy. Ten aromatyczny i pobudzający napój ma w sobie coś wyjątkowego - pijemy go, by nabrać energii do działania. Pijemy kawę sami, z przyjaciółmi, z rodziną, bo po prostu lubimy - jest to nasz codzienny rytuał. W czym parzyć kawę? Pod lupę wzięliśmy eskpres przelewowy. Jak działa to urządzenie, jakie ma zalety i kogo zadowoli?

Ekspresy przelewowe po raz pierwszy pojawiły się w Polsce na początku lat 90. XX wieku. Bardzo szybko podbiły serca Polaków, a szczególnie smakoszy i miłośników kawy. Wtedy ekspres przelewowy chciał mieć każdy. Urządzenie ceniono za smak świeżo zaparzonej w nim kawy, której zapach rankiem roznosił się po całej kuchni.

Z biegiem lat pojawiły się nowoczesne ekspresy automatyczne, ciśnieniowe, kapsułkowe, jednak model przelewowy nie odchodzi w zapomnienie i nadal ma swoich wiernych zwolenników. Ceny urządzenia nie są wygórowane, ceny kawy również.

Jak działa ekspres przelewowy?

Urządzenie ma pojemnik na wodę, na zmieloną kawę (może być: obrotowy, wysuwany lub podwieszony), dzbanek, płytkę grzewczą. Aby zaparzyć napój do pojemnika na kawę znajdującego się nad dzbankiem wkładamy papierowy filtr i wsypujemy odmierzoną porcję kawy. Wlewamy wodę do odpowiedniego zbiornika. Uruchamiamy ekspres, woda wlewa się do zbiornika z grzałką, gdzie zostaje doprowadzona do wrzenia. Wskutek wzrostu ciśnienia specjalną rurką woda płynie do góry, trafia do filtra z kawą. Powstaje napar - kawa kapie do dzbanka ustawionego pod filtrem. Warto dodać, że gotowa kawa w dzbanku pozbawiona jest fusów. Smak napoju przygotowanego w ekspresie przelewowym jest inny niż z ekspresu ciśnieniowego czy kapsułkowego, nie oznacza to jednak, że gorszy. Urządzenie jest tańsze w eksploatacji, trzeba zawsze mieć zapas filtrów, czyli pamiętać o ich zakupie. W ekspresie przelewowym nie zrobimy kaw smakowych, na bazie mleka czy espresso.

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. shutterstock

Zalety ekspresów przelewowych

Ekspres przelewowy jest przede wszystkim bardzo łatwy w obsłudze. Kupimy go w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, większych supermarketach. Do zakupu zachęca przystępna cena już od 40 złotych. Wzrasta ona w zależności od producenta, użytego materiału, designu, dodatkowych funkcji.

Przelewowy model ekspresu jest doskonałą alternatywą dla kawy parzonej w kubku. Warto podkreślić, że dzbanek ma wbudowaną płytkę grzewczą, która podtrzymuje temperaturę napoju przed dłuższy czas. Kawę przygotujemy szybko, 10-15 minut, i w większej ilości, to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy mamy gości lub siadamy do śniadania w większym gronie.

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. shutterstock

Dla kogo ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy to doskonały wybór dla osób, które piją dużo klasycznej czarnej kawy w ciągu dnia, oraz tych, dla których łatwość przygotowania liczy się bardziej niż wyrafinowany smak. Sprawdza się on świetnie w biurach, w poczekalniach gabinetów medycznych, salonach urody i oczywiście w domach.

O czym pamiętać wybierając ekspres przelewowy?

Kluczem do dobrej kawy z ekspresu przelewowego jest jakość urządzenia. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli różniących się ceną. Zdecydowanie odradzamy zakup najtańszych. Lepiej zainwestować w sprzęt wykonany z materiałów lepszej jakości, które nie zmienią smaku parzonej kawy i długo będą sprawnie działać.

Ważną kwestią jest moc ekspresu przelewowego. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej się nagrzewa i przygotowuje kawę. W dyszy znajdują się otwory, na które warto zwrócić uwagę, to właśnie przez nie sączy się woda. Im będzie ich więcej, tym parzenie kawy szybsze i bardziej równomierne.

Istotny jest rozmiar ekspresu przelewowego, nie powinien on zajmować zbyt dużo miejsca na kuchennym blacie.

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.