Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Klasyczny model fotela na biegunach w stylu thonetowskim. Posiada finezyjne kształty uformowane z drewna, wyplatane siedzisko i oparcie, także gięte poręcze. Fot. Shutterstock
Fotel bujany, nazywany również fotelem na biegunach, nie jest już kojarzony wyłącznie z babcinym salonem. Dziś ponownie stał się modny i jest przykładem unowocześnionego designu do salonu, sypialni, a także na taras. Może być drewniany, wiklinowy, bambusowy, rattanowy, tapicerowany. Przedstawiamy wybrane modele, które mają świetny design i doskonale relaksują.
Od 1849 roku fotel bujany króluje na werandach całej Ameryki - krótka historia
Fotel na biegunach na jednej z amerykańskich werand. Fot. Shutterstock
W Europie i Polsce stał się modny w drugiej połowie XIX wieku dzięki modelom produkowanym w fabrykach Braci Thonet. Niektórzy też uważają, że fotel na biegunach stworzył Benjamin Franklin – amerykański polityk, filozof, jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych, ale to niemożliwe. Pierwsze bujaki pojawiły się, gdy Benjamin miał zaledwie cztery lata.
Jednak to amerykańska historia fotela bujanego rozkołysała świat. Choć bujany Windsor królował jako pierwszy, model Boston Rocker z 1836 roku kupowano najczęściej. Miał solidną ramę z drewna dębowego, sosnowe siedzisko i dekoracyjny panel górny z pionowo ułożonymi szczebelkami, które tworzyły oparcie. Dobrze kołysał i był bardzo wygodny.
Windsorski fotel bujany (nazywany był też bostońskim, od miasta jego produkcji) był również wykonany z drewna, miał charakterystyczne oparcie ze strzelistych poprzeczek ułożonych pionowo. Od około drugiej połowy XIX wieku fotel na biegunach był stałym elementem amerykańskiej werandy.
Popularny był też fotel bujany, który zaprojektował w 1950 roku Sam Maloof. Jego długie bieguny przypominały narty. Kultowy okazał się też bujak z płozami i ergonomicznym siedziskiem wykonanym z włókna szklanego – Eames Plastic Armchair RAR. To model zaprojektowany przez Ray'a i Charlesa Eamesów w 1950 roku. Dziś ten projekt uważa się za pierwsze nowoczesne krzesło bujane.
Fotel bujany do ogrodu i na taras
Do relaksu na świeżym powietrzu najlepiej sprawdzają się modele wykonane z naturalnych materiałów, m.in. wikliny, rattanu i drewna. Dobrze sobie radzą z różnorodnymi warunkami pogodowymi. Ponadto świetnie aranżują przestrzeń pod chmurką.
Nowoczesny fotel bujany do domu
Do wybory są różne kształty siedzisk i oparć, kolory, rodzaje materiału. Każdy może znaleźć coś dla siebie.
Fotel bujany Swing Velvet. Fot. Ceneo