Generator pary do 1000 zł - z takim sprzętem prasowanie to pestka

KK
28.03.2022 15:26
Na Twojej desce do prasowania piętrzy się pranie? Marzysz, by prasowanie stało się łatwe i przyjemne? Potrzebne Ci urządzenie, które zapewnie efektywne prasowanie? Z pomocą przychodzi generator pary. Na solidne urządzenie nie musisz wydawać fortuny. Wybraliśmy sprzęty, które kupisz za mniej niż 1000 zł. Jak wybrać generator pary? Doradzamy!

Prasowanie uznawane jest przez Polaków za jedną z najbardziej nielubianych czynności domowych. Niestety tego obowiązku nie da się uniknąć, a im więcej domowników, tym więcej odzieży do prasowania. Warto jednak ułatwić sobie tę czynność, zaopatrując się w pomocne urządzenia, które zaoszczędzą mnóstwo czasu i energii, a kto wie, może nawet pozwolą prasowanie polubić.

Jak działa generator pary?

Sam proces prasowania ubrań generatorem pary przebiega podobnie jak tradycyjnym żelazkiem. Cały sekret efektywności tego urządzenia tkwi w wyrzucaniu przez generator pary, co sprawia, że tkania, która jest w danym momencie prasowana zostaje ogrzewana i nawilżana - przekłada się to bezpośrednio na łatwiejsze przesuwanie stopą żelazka po materiale i łatwiejsze usuwanie zagnieceń.

Generator pary zbudowany ma specjalny bojler, a jego zadaniem jest wytwarzanie pary wodnej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Urządzenie posiada także duży zbiornik na wodę, który napełniamy przed rozpoczęciem prasowania - niektóre modele pozwalają na uzupełnianie wody także w trakcie pracy. Urządzenie połączone jest ze stacją parową rurką, którą przepływa gotowa para o ciśnieniu co najmniej 3,5 Ba.

Warto wiedzieć, że generator pary zdecydowanie różni się od żelazka parowego. Jest większy, cięższy, wymaga także specjalnej deski do prasowania, która nie będzie wykonana z płyty OSB. Stacja parowa pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas prasowania, czynność przebiegnie zdecydowanie sprawniej, urządzenie poradzi sobie z wyprostowaniem każdego zagniecenia czy szwu. Atutem generatora pary jest także możliwość prasowania zarówno na płasko, jak i w pionie.

Generator paryGenerator pary Fot. ceneo

Na co zwrócić uwagę kupując stację parową?

Decydując się na zakup generatora pary warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Kluczowe jest ciśnienie urządzenia, które powinno być wysokie, co zagwarantuje efektywne i szybkie prasowanie. Warto wiedzieć, że optymalne ciśnienie to 3-8 barów. Ważna jest także moc, która decyduje o szybkości nagrzewania i wytwarzania pary. - najlepiej wybrać sprzęt o mocy 950-3100 watów. Nie bez znaczenia jest także czas podgrzewania – optymalnie 2 minuty, by urządzenie nagrzało się w pełni i wydajnie pracowało.

Zwróć uwagę także na pojemność zbiornika na wodę. Świetnie sprawdzą się modele wyjmowane, które będą prostsze w obsłudze i bardziej praktyczne. Pojemność takiego zbiornika to 1,5-2,5 litra. Istotny jest także rodzaj stopy generatora pary – czyli materiał, z jakiego jest wykonana, co wpływa na żywotność urządzenia i komfort użytkowania. Wyróżniamy stopy aluminiowe, ceramiczne, stalowe, szafirowe, szklane;

Odpowiednia długość przewodu ułatwi prasowanie – najlepiej sprawdzi się 1,6-2 metry. Blokada kapania umożliwi odcięcie dopływu wody w momencie, gdy temperatura żelazka osiąga poziom odpowiedni do prasowania tkanin delikatnych. Porządne stacje parowe powinny wytwarzać od 35 do 150 gramów pary w ciągu minuty.

Na uwagę zasługują urządzenia wyposażone w funkcję auto-off, czyli samoczynne wyłączanie po kilku minutach spoczynku, system odkamieniania, samooczyszczenia, wyświetlacz LCD, alarm niskiego poziomu wody. Z kolei system ICare dostosowuje temperaturę do prasowanej w danej chwili tkaniny.

Generator paryGenerator pary Fot. ceneo

Generator pary - wybrane polecane modele

Polecanym modelem generatora pary jest PHILIPS PerfectCare 7000 PSG7050/30. To urządzenie, które osiąga ciśnienie pary 8 barów i 2100 W mocy, wydajność tworzenia pary wynosi 120 g/min. Sprzęt cieszy się doskonałymi opiniami i szeregiem dodatkowych funkcji takich jak: prasowanie w pionie, pionowy wyrzut pary, automatyczne wyłączanie, wskaźnik pustego zbiornika, system antywapienny, a także wyjmowany pojemnik oraz funkcję start i auto stop.

Uwagę przykuwa także generator pary TEFAL GV9221E0, pod którym zagniecenia znikają w mgnieniu oka - takie prasowanie to czysta przyjemność. Urządzenie jest jednym z najmocniejszych generatorów pary marki Tefal dostępnym w przystępnej cenie - teraz możesz prasować kilka warstw jednocześnie i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Do usuwania najcięższych zagnieceń warto użyć przycisku BOOST. Atutem jest samodzielne dobieranie optymalnej pary i temperatury do każdej tkaniny.

Skuteczną pielęgnację ubrań zapewni generator pary Electrolux E6ST1-8EG Refine 600. Użytkownik wybiera materiał, a żelazko samo ustawia idealne połączenie ciepła i pary, by nie zniszczyć tkaniny. Urządzenie wyposażone jest w reflektor, który nie pozwoli pominąć żadnego zagięcia. Stopa żelazka jest idealnie wyprofilowana i zapewnia płynne prasowania we wszystkich kierunkach.

Generator paryGenerator pary Fot. ceneo