Rośliny trujące dla psa i kota - tych szczególnie unikaj mając pupila

Większość z nas ma w domu czworonożnego przyjaciela. Nie brakuje również roślin, które dekorują wnętrze, wytwarzają tlen i oczyszczają powietrze. Czy dobierając rośliny bierzesz pod uwagę czy są trujące dla zwierząt? Zdziwisz się jak dużo jest roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi. Przygotowaliśmy poradnik, na które rośliny doniczkowe i zewnętrzne warto uważać.

Rośliny doniczkowe

Nie istnieją rośliny doniczkowe, które byłyby bezpieczne dla domowych zwierząt, jeśli te je spożyją. Mając w domu psa lub kota warto zachować rozwagę i ostrożność, by pupil nie postanowił potraktować naszych kwiatów jako przekąskę. Szczególnie trzeba uważać w przypadku małych kociąt czy szczeniąt, które nie rozumieją, że czegoś jeść nie wolno. Groźne może okazać się nie tylko bezpośrednie spożycie, ale też podgryzienie czy jedynie polizanie soku wypływającego z rośliny.

Na zatrucia pokarmowe roślinami szczególnie narażone są koty, które potrafią swobodnie wejść na regał czy okienny parapet.

Rośliny trujące dla zwierzątRośliny trujące dla zwierząt Fot. shutterstock

Do roślin doniczkowych, które są w naszych domach bardzo popularne, a jednocześnie silnie trujące dla zwierząt zaliczamy:

*dracenę - zawiera ona w swoich liściach ogromną zawartość sapomin, które powodują u zwierząt wymioty, obniżają poziom białka we krwi oraz wywołują zaburzenia funkcji mózgu i jego aktywności. Zwierzę po jego spożyciu staje się bardzo apatyczne.

*azalię - to roślina trująca dla kota. Samo polizanie przez pupila może wywołać u niego wymioty oraz rozstrój żołądka, z kolei spożycie spowoduje ślinotok, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.

*kliwię - szkodliwa dla kotów, może wywołać wymioty i biegunkę, a także uszkodzenie nerek, wątroby oraz krwawienie z układu pokarmowego.

*skrzydłokwiat - trujący dla psów i kotów, powoduje pogorszenie nastroju, kłopoty z połykaniem i oddychaniem, ślinotok oraz silne wymioty.

*poinsencja (Gwiazda Betlejemska)

*lilia - wysoko toksyczna dla kotów, umiarkowana dla psów. Roślina zaburza Pracę układu pokarmowego, powoduje odwodnienie, apatię i nieprawidłowe oddawanie moczu.

*difenbachia - jest trująca dla zwierząt i ludzi. Jej spożycie powoduje obrzęk gardła, powoduje zablokowanie przepływu powietrza i rewolucje żołądkowe.

*monstera dziurawa - szkodliwe jest jej spożycie, sok rośliny może doprowadzić do obrzęku jamy ustnej, gardła i utrudnia przełykanie, może też wywoływać zapalenie spojówek, gdy jej sok dostanie się do oczu zwierzęcia.

Rośliny trujące dla zwierzątRośliny trujące dla zwierząt Fot. shutterstock

Rośliny ogrodowe trujące dla zwierząt

Rośliny szkodliwe dla zwierząt są bardzo popularne. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że mają one trujące właściwości. Na jakie rośliny należy uważać mając czworonożnych pupili?

*Juka - jest szkodliwą rośliną dla psów małych, starszych oraz osłabionych. Liście juki podrażniają żołądek oraz jelita, powoduje to u pupila wymioty i biegunkę.

*bukszpan - ma on właściwości przeciwnowotworowe, jednak zawiera szkodliwe alkaloidy. Spożycie przez zwierzę liści bukszpanu powoduje podrażnienie skóry, błon śluzowych, wymioty oraz biegunkę.

*czarny bez - jego owoce prowadzą do rozstroju układu pokarmowego. Ogromna spożyta ilość bardzo rzadko, ale może doprowadzić do śpiączki.

*ostrokrzew - owoce tej rośliny mają umiarkowaną toksyczność, jednak niekorzystnie wpływają na układ pokarmowy

*hortensja - roślina ta zawiera szkodliwe glikozydy, powodujące biegunkę oraz wymioty u zwierząt po jej spożyciu.

*bluszcz - zawiera dużo saponiny, szkodliwej dla psów - podrażnia skórę, spojówki, powoduje biegunkę, odrętwienie oraz zatrzymanie oddechu czy halucynacje.

*funkia - to roślina o niskiej toksyczności, jednak powoduje wymioty i biegunkę.

*cis - szkodliwy dla psów, kotów oraz ludzi. Spożycie jego owoców powoduje zabudzenia pracy serca, a nawet śmierć.

*konwalia majowa - pięknie wygląda i pachnie, jednak zawiera w swoim składzie glikozydy nasercowe, szczególnie wrażliwe na ich działanie są psy, u których roślina może spowodować zaburzenia rytmu serca, a nawet śmierć. Warto uważać, by pupil nie wypił wody z wazonu po konwaliach.

Szkodliwość opisanych roślin nie oznacza, że nie możemy posiadać tych roślin, jeśli mamy zwierzę czy odwrotnie. Wystarczy zachować uwagę, pilnować pupila lub odpowiednio zabezpieczyć miejsca wokół roślin, by zwierzę nie miało do nich dostępu i nie było narażone na ich niebezpieczne działanie.

Rośliny ogrodowe szkodliwe dla zwierzątRośliny ogrodowe szkodliwe dla zwierząt Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA