Szopa ogrodowa - rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy

Budowa domu i własny ogród to często spełnienie marzeń. Piękny ogród, miejsce do grillowania i zabawy, miejsce upraw przydomowych warzyw, w ogrodzie znajdziemy miejsce na wszystko, o ile wcześniej dobrze zaplanujemy całą powierzchnię, jak np miejsce na narzędzia.

W każdym ogrodzie przyda się miejsce przeznaczone na przechowywanie narzędzi, które pomogą zadbać o rośliny. Idealnym rozwiązaniem jest szopa ogrodowa, która rozwiąże problemy z brakiem miejsca na przechowywanie. 

Drewniana szopa ogrodowa
Drewniana szopa ogrodowa Fot. Shutterstock

Szopa ogrodowa - czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Gdy zastanawiacie się skąd wziąć informacje na temat koniecznych pozwoleń w sprawie sytuowania budynków na działce, odsyłamy do Ustawy Prawa Budowlanego, wydanej 7 lipca 1994 r. W dokumencie tym można odnaleźć przypadki, w jakich nie trzeba występować o otrzymanie pozwolenia na konstrukcję budynku / małego obiektu przy domu, w jakich wypadkach wymagane jest zgłoszenie i jakich formalności należy dopełnić 

Według art. 29.1 tej Ustawy, pozwolenia na budowę nie wymagają: (…) wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki, oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

Gdy planujecie szopę ogrodową lub domek narzędziowy do 35 m² zezwolenie na budowę nie jest wymagane.

Szopa ogrodowa - czy zgłoszenie zamiaru budowy jest konieczne?

W poprzednich latach, przed nowelizacją ustawy, w przypadku budowy domku narzędziowego konieczne było zgłoszenie w lokalnym urzędzie, wymagało to od właściciela działki przedłożenia dokumentacji, mapy geodezyjnej i poświadczenia praw własności do działki. 

Obecnie nowelizacja ustawy zniosła te regulacje, więc budowa na działce małego obiektu gospodarczego nie wiąże się z dodatkowymi zobowiązaniami. Pamiętaj jednak by zawsze sprawdzić prawne regulacje i wytyczne takich konstrukcji oraz przepisy prawa lokalnego. 

Mała szopa ogrodowa
Mała szopa ogrodowa Fot. Shutterstock

Gdzie mogę umiejscowić szopę ogrodową na działce? 

Szopa ogrodowa czy domek narzędziowy to obiekt przeznaczony do przechowywania różnych urządzeń ogrodowych, jak np: kosiarki, wertykulatory, grabie i łopaty oraz wszelkie inne narzędzia do majsterkowania. Gdy zastanawiamy się gdzie na swojej działce umieścić taki obiekt musimy zapoznać się również z wytycznymi określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, gdzie znajdziemy informację :

a) (…) budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:

  1. 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  2. 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.

b) W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej (…), dopuszcza się:

  1. budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;
  2. nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
  3. budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Szopa ogrodowa na działkę i do ogrodu. Jaką wybrać?

Szopy i domki narzędziowe dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach wykończenia i materiałach. Mogą być to większe przestronne domki, lub mniejsze szafy ogrodowe. Warto wybrać odpowiedni rozmiar do powierzchni naszego ogrodu, tak by nie przesadzić z wielkością. 

Drewniana szopa ogrodowa
Drewniana szopa ogrodowa Fot. Shutterstock

Szopa ogrodowa drewniana

Drewniana domek gospodarczy wygląda ładnie i może idealnie współgrać z otoczeniem ogrodu. Ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja i konserwacja drewna elewacyjnego i konstrukcji. Deski powinny być odpowiednio zaimpregnowane by wzmocnić odporność na warunki atmosferyczne i działalność szkodników.

Szopa ogrodowa przyścienna

Szopa przyścienna może być bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem w małym ogrodzie. Konstrukcja szopy wymusza połączenie go z istniejącą ścianą np domu. Dzięki temu konstrukcja ta jest niezwykle łatwa do postawienia. 

Szopa ogrodowa blaszana

Szopa ze stalowej blachy jest praktycznym rozwiązaniem, które posłuży na lata. Jednak blacha nagrzewa się od słońca, więc w tym wypadku warto umieścić szopę w zacienionym kawałku ogrodu. 

Blaszana szopa ogrodowa
Blaszana szopa ogrodowa Fot. Shutterstock

Jak zrobić szopę ogrodową?

Budowa własnej szopy może stać się naszym wakacyjnym projektem do realizacji, jednak potrzebujecie odpowiedniego planu. 

  1. Zadbaj o podłoże - solidne fundamenty są potrzebne, jeśli nie chcemy zbierać kawałków naszej szopy po pierwszej wichurze. Proste, ale solidne fundamenty możecie wykonać z betonu, wykonując stopy betonowe na głębokość minimum 80 cm. Przekrój stopy fundamentowej najprościej wyliczyć jako trzykrotność przekroju słupa konstrukcyjnego w ścianach szopy.
  2. Konstrukcja szopy - Drewniana konstrukcja szopy nie powinna stykać się z ziemią, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie, by zapobiec zniszczeniu drewna. Podłogę szopy warto układać na legarach. 
  3. Drewniana elewacja - do gotowej konstrukcji szopy należy następnie przymocować deski elewacyjne, które zapewnią szczelne ściany obiektu. 
  4. Budując kolejne ściany pamiętajcie o drzwiach i otworze okiennym. Okno przyda się by dodatkowo doświetlić wnętrze domku. Najlepiej będzie kupić gotowe drzwi oraz okno, które umieścicie w przygotowanym wcześniej otworze. 
  5. Dach - gdy gotowa jest cała konstrukcja szopy, pozostaje nam jedynie dach.  Najczęściej wybieranymi materiałami na dach szop i domków ogrodowych są: papa, gonty bitumiczne, łupek czy strzecha z trzciny. 

Czego potrzebujemy do budowy szopy?

By zbudować samodzielnie drewnianą szopę ogrodową potrzebujecie podstawowych elektronarzędzi takich jak: szlifierka, wiertarko-wkrętarka czy piła. Drewno budowlane należy odpowiednio zabezpieczyć, więc konieczny będzie również impregnat i pędzle. 

Budowa drewnianej szopy ogrodowej
Budowa drewnianej szopy ogrodowej Fot. Shutterstock

Jaka szopa ogrodowa najlepsza?

Najlepsza szopa ogrodowa to taka która spełnia nasze wymagania i która posłuży na lata. 

Nasz domek ogrodowy powinien między innymi:

  • posiadać drzwi o szerokości minimum 90 cm- aby móc swobodnie z niego korzystać
  • posiadać półki i haczyki przeznaczone na drobiazgi i narzędzia
  • mieć możliwość na montaż blatu roboczego - dzięki czemu z łatwością wykonamy niezbędne prace w ogrodzie
Więcej o: