Pralka turystyczna - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów, a co za tym idzie, należy uzupełnić wyposażenie o najpotrzebniejsze sprzęty. Spakowanie się w walizki to nie lada wyzwanie dla rodzin z dziećmi. Niekiedy, zwłaszcza podczas dłużych wyjazdów, dopada nas jednak konieczność przeprania ubrań. Jaką pralkę turystyczną należy wybrać?

Oferta producentów pełna jest typowo turystycznych gadżetów. Suszarka, kuchenka, pralka... Opcji jest naprawdę wiele. Dla tych, którzy lubią na wakacjach czuć się jak w domu, korzystając ze wszelkich udogodnień polecamy zakup pralki turystycznej.

Pralka turystyczna - jak działa?

Pralka tradycyjnaPralka tradycyjna fot. Shutterstock


Pralka turystyczna nie należy do zbyt popularnych urządzeń. Jest także znana pod innymi nazwami, np. minipralka, miniwirówka czy pralka kempingowa. To urządzenie o kompaktowych rozmiarach, z którym z powodzeniem można podróżować. Idealnie nada się na wyjazd na działkę, na kemping czy inne atrakcje.

Pralka turystyczna różni się swoim działaniem od współczesnych, znanych nam modeli. Za model może nam posłużyć znana niegdyś pralka "Frania". W pralkach tego typu bęben się nie porusza, a pranie odbywa się za pomocą wirnika, obracającego się wokół własnej osi. Modele tego typu są bardzo kompaktowe, dlatego posłużą nam w podróży.

Warto wiedzieć, że najprostsze pralki wirnikowe posiadają jedynie włącznik i nie są wyposażone w dodatkowe funkcje. Istnieją jednak produkty, które odznaczają się tym, że posiadają wbudowaną grzałkę. Należy mieć również na uwadze, że woda w pralkach wirnikowych odprowadzana jest w sposób grawitacyjny, dlatego należy zadbać o to, aby miała gdzie spłynąć.

Składana pralka turystyczna

Pralka tradycyjnaPralka tradycyjna fot. Shutterstock


Warto mieć również na uwadze, że istnieją składane modele pralek turystycznych. Dzięki nim przewożenie sprzętu tego typu jest jeszcze prostsze! Nadaje się do prania T-shirtów, koszul, sukienek, bielizny i skarpet (nie poleca się prania w niej ciężkich ubrań, pościeli i firanek). Cechuje się niewielką wagą, która ogranicza się do około trzech kilogramów.

Jaką pralkę turystyczną kupić?

Dobór odpowiedniego sprzętu zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Z tego względu należy wziąć pod uwagę rozmiar pralki, jej pojemność, wagę, moc i funkcję programowania. To od mocy sprzętu zależy, jak bardzo wydajna jest nasza pralka. Na rynku dostępne są modele minipralek wirnikowych o mocy od 120 W. Bardziej zaawansowane modele cechują się mocą o poziomie 400 W.

Nie bez znaczenia są również jej gabaryty. Najmniejsze pralki turystyczne mieszczą do trzech kilogramów ubrań, ważąc przy tym około cztery kilogramy. Model turystycznych cechuje się niezwykle małymi rozmiarami. Szerokość i głębokość takiej pralki wynosi około trzydziestu pięciu centymetrów, a jej wysokość, około pięćdziesięciu. Oczywiście, na rynku dostępne są również większe modele.

Należy również wybrać model, który posiada odpowiednie funkcje. Oprócz funkcji prania są również dostępne inne udogodnienia, np. wybór temperatury wody. Co więcej, niektóre modele wyposażono również w automatyczny wyłącznik. Dzięki temu pranie staje się łatwiejsze.

Pralka tradycyjnaPralka tradycyjna fot. Shutterstock

Pralka turystyczna opinie

Mini pralka turystyczna ma różne opinie. To na pewno sprzęt, który przyda się przede wszystkim podczas wyjazdów. Ze względu na to, że nie można w niej prać ciężkich ubrań, sprawdzi się przede wszystkim na kemping czy wyjazd do domku letniskowego. Nie zastąpi nam całkowicie klasycznej pralki, ale z łatwością może stanowić jej chwilowy substytut.

Pralka turystyczna z wirówką to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają ograniczone miejsce w bagażu. Dzięki niej z łatwością wypierzemy najpotrzebniejsze ubrania podczas wyjazdu. Powinniśmy wybrać model dostosowany do naszych potrzeb tak, aby pralka sprostała wszystkim zadaniom, jakie przed nią postawimy. Warto wziąć pod uwagę, że najtańsze modele kosztują około dwieście złotych, ale nie są wyposażone w funkcje takie jak automatyczne wyłączanie i podgrzewanie wody. Urządzenia te cechują się stosunkowo niskim zużyciem wody, mniejszą pojemnością, szybkością działania, łatwością obsługi i bezawaryjnością.

Więcej o: