Szkarłatka amerykańska - jak uprawiać tę bylinę?

Szkarłatka amerykańska to gatunek rośliny należący do szkarłatkowatych, pochodzący z Ameryki Północnej, gdzie najczęściej uznawana jest za chwast, a w Polsce spotykamy ją w ogrodach botanicznych i u hobbystów roślin ozdobnych. W Polsce bylina ta jest uznawana za rzadko spotykaną roślinę ozdobną.

Polska nazwa rośliny wywodzi się od czerwonego koloru soku, który znajdziemy w jej owocach. (Należy pamiętać, że sok tej rośliny jest trujący!)

Wygląd szkarłatki amerykańskiej

Szkarłatka to okazała roślina, które może dorastać nawet do około 3 m wysokości, ale w naszych ogrodach najczęściej znajdziemy okazy do max 2 m wysokości. Różowoczerwone pędy są wzniesione i intensywnie rozgałęzione z dużymi lancetowatymi liśćmi. Zdarza się że główny nerw na liściu ma podobne zabarwienie jak pędy, przez co tworzy to ciekawy efekt kolorystyczny i kontrastuje z zielonymi blaszkami liściowymi.

Kwiaty szkarłatki obserwować możemy latem, mniej więcej od połowy czerwca do sierpnia. Na pędach pojawiają się wtedy drobne białe lub jasnoróżowe kwiaty, które zebrane są po kilkanaście sztuk, tworząc okazałe groniaste kwiatostany. Zdecydowanie te gęste, jasne kwiaty przyciągają uwagę i kontrastują się z czerwonymi pędami rośliny. Gdy roślina ta zakończy kwitnienie, jej kwiaty przeradzają się w kuliste i soczyste owoce. Początkowo w kolorze zieleni, stopniowo wraz z dojrzewaniem stają się niemal czarne! Wtedy roślina ta wygląda najbardziej efektownie.

Szkarłatka amerykańskaSzkarłatka amerykańska Fot. Shutterstock

Czy szkarłatka amerykańska jest trująca

Niech jednak nie zmyli was piękno tej kwitnącej i zaskakującej kontrastami byliny. W stanie surowym jagody oraz pędy tej rośliny są trujące. W niektórych krajach spożywa się młode pędy, które nie mają jeszcze tak wysokiej zawartości toksyn, po uprzednim ugotowaniu. Pamiętając o trujących właściwościach tej rośliny, zaplanujcie odpowiednio jej stanowisko, szczególnie jeśli macie dzieci lub zwierzęta domowe.

Substancje toksyczne znajdujące się w roślinie wnikają w skórę i również tą drogą mogą dostać się do krwioobiegu. Spożycie niewielkich ilości surowca, szczególnie młodego, rokuje dobrze i po kilku dniach chory najczęściej wraca do zdrowia.

W chwili obecnej na świecie trwają badania naukowców nad wykorzystywaniem tych roślin w medycynie, jednak ponownie należy zaznaczyć, że nie należy samemu próbować przygotowywać tajemniczych substancji, które mają nas leczyć, gdyż może to się skończyć zgoła odwrotnie.

Szkarłatka amerykańskaSzkarłatka amerykańska Fot. Shutterstock

Szkarłatka amerykańska - uprawa

Początkowo szkarłatka w Europie była uprawiana w basenie Morza Śródziemnego, jako warzywo. Jej młode pędy po ugotowaniu są jadalne i i spożywane mogą być podobnie jak szparagi. Dopiero w kolejnych latach zaczęto doceniać ją jako roślinę ozdobną w innych krajach Europy.

Jest to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym i osłoniętym od wiatru. Na dobrej i żyznej glebie będzie pięknie kwitnąć i owocować, ale jej wymagania nie są duże. Nie toleruje jedynie podłoży bardzo suchych.

Szkarłatka nie jest mrozoodporna. Dlatego konieczne może być osłonięcie jej na zimę np włókniną, dzięki czemu będzie chroniona przed mroźnym wiatrem i śniegiem.

Szkarłatka amerykańska - rozmnażanie

Szkarłatka jest rośliną wieloletnią, przez co oszczędzi nam corocznego zmartwienia co posadzić i kiedy w ogrodzie. Bylina ta zakwita każdej wiosny, więc co roku wydaje nowe nasiona, to właśnie z nich najlepiej wykonać wysiew nowych szkarłatek amerykańskich.

Nasiona należy zbierać z dojrzałych, purpurowych owoców w okresie jesiennym, a następnie nasiona te należy oczyścić i osuszyć. Takie zbiory można przechowywać w pojemniku w chłodnym i suchym miejscu do wiosny. Gdy temperatura na zewnątrz będzie utrzymywać się powyżej 10 stopni Celsjusza można wysadzić nasiona do pojemników z ziemią i mieszanką nawozu, by po paru tygodniach młode sadzonki wsadzić bezpośrednio do gleby w ogrodzie.

Szkarłatka jako bylina ekspansywna, tworzy bardzo mocny i palowy system korzeniowy, przez co nie nadaje się do przesadzania, jak również jej rozmnażanie przez podział nie jest wskazane.

Szkarłatka amerykańskaSzkarłatka amerykańska Fot. Shutterstock

Szkarłatka amerykańska - właściwości

Pytając o właściwości szkarłatki amerykańskiej najczęściej chcemy wiedzieć czy ma ona właściwości lecznicze.

Jej właściwości lecznicze nie są potwierdzone i wykorzystywane są najczęściej jedynie w homeopatii i mieszankach ziołowych.

Szkarłatka amerykańska właściwości lecznicze ma znikome i nie potwierdzone, na pewno nie powinniśmy sami przygotowywać z niej preparatów leczniczych, gdyż konsekwencją może być poważne zatrucie, lub śmierć.

W celu zabezpieczenia się przed niechcianymi konsekwencjami, należy się również zabezpieczać podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej wszelkie pracy wykonywać w rękawicach ochronnych i uważać na podrażnienia skóry, które mogą być spowodowane kontaktem z pędami tej rośliny.

Szkarłatka amerykańska - roślina ekspansywna

Szkarłatka jest niewątpliwie piękną rośliną, która może stać się ozdobą w waszym ogrodzie, jednak należy uważać, ponieważ rozwija ona bardzo silny i palowy system korzeniowy oraz wytwarza mnóstwo nasion, przez co ma zadatki na roślinę ekspansywną i inwazyjną, co oznacza że rozrastając się w niekontrolowany sposób, i przenikając do środowiska naturalnego, może stać się zagrożeniem dla rodzimej flory. Jednak nie należy się tego obawiać w dobrze zadbanym i zaplanowanym ogrodzie. Jeśli będziemy świadomi zagrożeń i będziemy kontrolować jej rozrastanie się oraz usuwać owocostany, roślina ta będzie kolejnym pięknym okazem rośliny ozdobnej w naszym ogrodzie.

Szkarłatka amerykańska w ogrodzie

Ta duża, ozdobna roślina, najlepiej sprawdzi się w ogrodzie jako soliter, czyli pojedynczy okaz rosnący np na tle ściany, lub w centralnym miejscu trawnika. Jest to roślina, która pięknie będzie wyglądać w ogrodach naturalistycznych. W odpowiedniej aranżacji będzie się pięknie prezentować również w sąsiedztwie aksamitek, cynii czy rudbeki.

Szkarłatka amerykańska to ozdobna roślina ogrodowa, której piękne kwiaty i dorodne owoce oraz nietypowe wybarwienie pędów i liści mogą okazać się piękną ozdoba i atrakcją kompozycji ogrodowych. Przy zachowaniu odpowiednich wymagań bezpieczeństwa, czyli pielęgnacji szkarłatki w rękawicach, odwdzięczy się ona cudownym wyglądem i będzie zachwycać kwiatami w okresie od czerwca do sierpnia. Jeśli chcecie wzbogacić swój ogród o nietypową i mało znaną bylinę - możecie zdecydować się na długowieczną szkarłatkę amerykańską.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.