Ochroń się przed słońcem na tarasie. Podpowiadamy, jak wybrać zasłony na taras

Nadszedł czas na letnie popołudnia spędzane na świeżym powietrzu. Bardzo często na miejsce wypoczynku wybieramy balkony i tarasy. Jednak jak ochronić się przed słońcem? Podpowiadamy, jak wybrać idealne zasłony na taras. Odpowiemy również na pytanie jak zamontować zasłony na taras.

Letnie i długie słoneczne popołudnia sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak pomyśleć o zamontowaniu zasłon na taras. Zapewni nam to nie tylko ochronę przed słońcem i deszczem, ale i zapewni nieco prywatności. 

Zasłony na taras – jak wybrać 

Jakie zasłony na taras? Wybór, którego dokonamy zależy w dużej mierze od tego, czego oczekujemy od naszych zasłon. Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest ich funkcjonalność. Przed dokonaniem odpowiedniego wyboru należy zastanowić się, czy chcemy, aby nasze zasłony stanowiły ochronę przed słońcem, wiatrem, deszczem. Oprócz tego zasłony zewnętrzne na taras zapewniają prywatność, o czym trzeba również pamiętać. Warto również zwrócić uwagę na to, że im słoneczniej na naszym tarasie, tym lepiej, abyśmy wybrali jasne zasłony. Dzieje się tak ze względu na to, że na dużym słońcu ciemnie zasłony blakną. 

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, jaki materiał na zasłony na taras? Wszystko zależy od ich funkcjonalności. Jeśli zależy nam głównie na tym, aby zasłony pełniły funkcję ozdobną można wybrać lekkie materiały, takie jak etamina lub imitacja lnu. Z drugiej strony jeśli zależy nam na pełnej ochronie przed słońcem, warto rozważyć zakup zasłon z tkaniny blackout czy dimout.  

Gotowe zasłony na taras 

ZasłonyZasłony fot. Shutterstock

W ofercie producentów istnieje szeroki wybór rozmaitych gotowych zasłon na taras. Można rozważyć zarówno zakup ciemnych zasłon, choć nie polecamy tego rozwiązania na szczególnie nasłonecznione tarasy, jak i jasnych, lekkich zasłon (które raczej będą pełnić funkcję ozdobną).  

Najczęściej wybieraną opcją są białe zasłony. Taka opcja sprawia, że gotowa aranżacja wygląda bardzo dobrze niezależnie od tego, w jakim stylu ją wykonano. Białe gotowe zasłony będą pasowały do wszystkiego: do stylu śródziemnomorskiego, skandynawskiego, francuskiej wsi... Pasują nawet do nowoczesnych, coraz to bardziej popularnych wnętrz (i tarasów).  

Drugim równie popularnym kolorem jest ecru, które jest bardzo zbliżony do bieli. Ecru bardzo łatwo dopasować do innych barw, takich jak szary, niebieski, zielony czy nawet ekstrawagancki żółty. Dodatkowym atutem jest fakt, iż wybierając zasłony beżowe unikniemy problemu szarzących się tkanin. Co wiecej, będą one pasować do ścian, które nie cechują się idealną bielą.  

Oprócz tego można oczywiście wybrać kolorowe zasłony na taras. Bardzo dobrym pomysłem są zasłony w kolorze ziemi: brązy i zielenie. Brązowe pasują idealnie do szarych i beżowych mebli, które są wytworzone z technorattanu. Z kolei szare zasłony bardzo dobrze komponują się z aranżacjami nowoczesnymi. Oprócz tego modne są zasłony w kolorach pastelowych, takich jak różne i mięta. Należy jednak szczególnie uważać przy zasłonach tego typu ze względu na to, jak komponują się z elewacją budynku, przy którym znajduje się taras. Jeżeli chcemy nie popełnić żadnych błędów, warto spytać specjalisty albo pooglądać przed dokonaniem wyboru aranżacje w internecie.  

Zasłony na taras nieprzemakalne 

Warto pomyśleć o wybraniu nieprzemakalnych zas

ZasłonyZasłony fot. Shutterstock


łon na taras. Ochronią nas one przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, przede wszystkim przed deszczem. Dzieje się tak ze względu, że pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Warto zainwestować w takie zasłony, które oprócz deszczu nie przepuszczają również słońca. Dzięki nim możemy mieć pewność, że po pierwsze zasłony z biegiem czasu nie zaczną gnić, a po drugie, że w obszarze tarasu będzie panowała niższa temperatura. Tkaniny wykonane z materiałów odpornych na wodę i słońce są również odporne na plamy. Co ciekawe, panuje powszechna zasada, że im większą gramaturę mają dane zasłony, tym lepiej.  

Montowanie zasłon na taras 

ZasłonyZasłony fot. Shutterstock

Jak zamontować zasłony na taras? Najlepiej zawczasu zaopatrzyć się w szynę podsufitową. Montujemy ją nie do ściany, ale do sufitu. To co należy zrobić to odmierzenie długości naszego sufitu, rozplanowanie rozmieszczenia karnisza i zamówienie zasłon o odpowiedniej długości. Jeżeli taras skonstruowano w taki sposób, że w zasięgu naszego działania mamy do dyspozycji belki, które wpierają zadaszenie to możemy wykorzystać również karnisz rurkowy. Wystarczy zamocować go do belek. W taki wypadku sprawdzi się aluminiowa rurka i haczyki. Krok pierwszy to przymocowanie do belek dwóch haczyków, na których umieścimy rurkę. I voila, własnoręcznie wykonany karnisz jest już gotowy!  

Z drugiej strony warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak zawieszać zasłony na balkonie. Niezwykle popularnym ostatnio sposobem jest zebranie ich i przewiązanie w połowie ozdobnym sznurkiem. Inną, klasyczną opcją jest puszczenie zasłon luzem. Ciekawym rozwiązaniem jest także przymocowanie zasłon do podłogi co sprawia, że nawet podczas usilnych wiatrów nasze zasłony pozostają w tym samym miejscu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.  

Jak dbać o zasłony? 

Jeżeli zależy nam na tym, aby cieszyć się zasłonami przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać. Pierwsza kwestia to zabezpieczenie frasobliwych zasłon. Dzięki dodatkom, takim jak sznury i szarfy zamocujemy zasłony do elementów konstrukcyjnych tarasu. Warto przywiązać zasłony do belek przed rozpoczęciem ulewy lub silnych porywów wiatru. Z kolei gdy zła pogoda już znika, dobrze jest rozsunąć zmoczone zasłony tak, aby swobodnie wyschły. Wilgoć może wpływać niekorzystnie na materiał, powodując jego gnicie. Dlatego właśnie warto pomyśleć o zakupie nieprzemakalnych zasłon na taras zewnętrzny.  

Warto pomyśleć o zakupie zasłon na taras zewnętrzny. Ochronią nas one nie tylko przed słońcem i deszczem, ale i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Oprócz tego stanowią niemałą ozdobę wszędzie tam, gdzie się pojawiają. Zdecydowanie jest to dobry zakup, biorąc pod uwagę, że pomogą ochłodzić taras w szczególnie upalnie dni. Pamiętajmy jednak przy tym, aby odpowiednio o nie dbać.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.