Sypialnia przechodnia - jak ją zaaranżować?

MATERIAŁ PROMOCYJNY
12.10.2022 12:51
Bardzo często nie mamy wpływu na rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, czy na kształt jaki ma mieszkanie. Niejednokrotnie, zwłaszcza w przypadku zabytkowych kamienic mamy do czynienia z występowaniem pokoju przejściowego.

Pomieszczenie przechodnie często budzi niechęć i wydaje się problematyczne w aranżacji. Za nim rozpoczniesz urządzanie poszczególnych pokoi, warto przemyśleć dobrze ich przeznaczenie i możliwości połączenia ich ze sobą w sposób logiczny i praktyczny. Jak urządzić sypialnię będącą pokojem przejściowym? Jakie są funkcjonalne rozwiązania na oddzielenie jej od pozostałej części mieszkania? Podpowiadamy!

Jak urządzić sypialnię pomiędzy pokojami?Jak urządzić sypialnię pomiędzy pokojami? Fot. Merkury Market

Co to jest pokój przechodni?

Pokój przechodni to pomieszczenie niebędące ani typowym pokojem, ani też korytarzem. Jest to przestrzeń w domu, która jest w pełni umeblowana i trzeba przez nią przejść, aby znaleźć się w pokoju lub części mieszkania, znajdującej się za nią. W przypadku nieruchomości wynajmowanych wspólnie przez kilka osób może to być pomieszczenie bardzo problematyczne, gdyż nie zapewni wymaganej prywatności. Kiedy jednak mieszkanie z pokojem przechodnim zamieszkuje rodzina, to przy odpowiednim zagospodarowaniu wnętrz nie powinno to stanowić problemu, a nawet może być rozwiązaniem niezwykle ciekawym i oryginalnym.

Sypialnia, garderoba, łazienka - dobrze zorganizowana strefa wypoczynkowaSypialnia, garderoba, łazienka - dobrze zorganizowana strefa wypoczynkowa Fot. Merkury Market

Praktyczne sposoby, by oddzielić pokój przechodni od innych pomieszczeń

Aranżując pokój przechodni, bardzo wiele zależy od jego funkcjonalności. Nie jest to przecież przedpokój, tylko pomieszczenie w mieszkaniu, które będzie przez Ciebie praktycznie wykorzystane. Łatwiej na pewno jest połączyć ze sobą pokoje spełniające podobne zadania. Nie bezie żadnego problemu jeśli pokojem przejściowym pomiędzy kuchnią a salonem będzie jadalnia. Świetnym połączeniem może być też salon z sypialnią, czy połączenie pokoju dziennego z jadalnią.

Do oddzielenia od siebie przestrzeni o różnym przeznaczeniu bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Drzwi przesuwne mogą stać się nawet dodającym charakteru elementem wystroju danego pomieszczenia. Mogą oddzielać pokój przejściowy od częściej używanych miejsc w domu i zapewnić dodatkowe miejsce, a nawet odrobinę prywatności.

Drzwi przesuwne mogą być z metalu, ze szkła, albo bardzo popularne obecnie drewniane drzwi na metalowych ciężkich prowadnicach. W zależności od tego, jakie w danym pomieszczeniu jest oświetlenie, pomiędzy pokojami można umieścić drzwi z przeszkleniami, które doświetla wnętrze. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli pokój przechodni ma mało naturalnego oświetlenia, to warto pomalować go na jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze i je rozjaśnią. Sprawdzą się białe, beżowe, jasnoszare ściany.

Sypialnia przy salonie, garderobie - jakie rozwiązanie wybrać?Sypialnia przy salonie, garderobie - jakie rozwiązanie wybrać? Fot. Merkury Market

Pokoje przechodnie — sypialnia

Urządzanie sypialni w pokoju przechodnim nie jest częstym rozwiązaniem, ale również popularnym. Jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza gdy w końcowym pomieszczeniu znajdzie się garderoba, albo gdy zakończysz ciąg komunikacyjny osobną łazienką.

Przestrzeń w pokoju przechodnim

Bardzo ważne w przypadku przechodnich garderób, jadalni, sypialni, miejsc do pracy, jest zadbanie o dobrą komunikację w mieszkaniu. Powinna ona zapewniać swobodne przemieszczanie się pomiędzy pomieszczeniami i przechodzenie z jednego do drugiego.

W sypialni najważniejsze będzie oczywiście wygodne łóżko z Merkury Market, które zapewni wytchnienie i odpoczynek. Zmieści się tu też z pewnością mebel w postaci szafy, czy meblościanka z szafkami. W przypadku, gdy sypialnia łączy ze sobą pomieszczenia, które uczęszczane będą tylko przez jej właścicieli, to z urządzeniem wnętrza nie ma najmniejszych problemów. Jeśli zaś do sypialni będą mieć dostęp osoby trzecie, warto wykorzystać ściankę działową, która zapewni wymaganą intymność i zasłoni łóżko przed niepożądanym wzrokiem. Może to być ścianka ażurowa, z mlecznego szkła, popularne lamele, które nie zajmują wiele miejsca. Wszystko zależy od posiadanej powierzchni mieszkań.

Przy aranżacji sypialni jako pokoju przejściowego pamiętaj, aby kolejne pomieszczenia były utrzymane w takiej samej lub podobnej stylistyce, tworząc spójną całość.

aranżacja sypialni jako pokój przechodniaranżacja sypialni jako pokój przechodni Fot. Merkury Market

Przez sypialnię do łazienki

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie sypialni jako pokoju przejściowego jest przeznaczenie ostatniego pomieszczenia na drugą, osobistą łazienkę. Jest to niezwykle wygodne, gdy po wieczornej kąpieli można od razu przejść do sypialni. Zaaranżowanie mieszkania w ten sposób zapewnia też wymaganą intymność, gdyż nikt inny nie będzie przechodził przez sypialnię. Dobrym pomysłem jest stworzenie w łazience przy sypialni domowej strefy spa. Posiadanie takiej łazienki będzie luksusem.

Przez sypialnię do garderoby

Bardzo popularnym rozwiązaniem przy sypialni wykorzystanej jako pokój przechodni, jest przeznaczenie ostatniego pokoju na garderobę. Wystarczy umieścić w niej odpowiednie meble na ubrania, aby to pomieszczenie mogło spełniać swoją funkcje.

Wykorzystanie pobliskich pomieszczeń na garderobę, czy łazienkę sprawi, że nie będą to miejsca uczęszczane przez osoby trzecie i zagwarantują Ci spokojny sen.