Jak usunąć starą farbę ze ścian? Wypróbuj te sposoby by oszczędzić sobie pracy!

Gdy zaczynamy remont domu lub mieszkania, często najpierw musimy usunąć ze ściany starą farbę, co może być bardzo czasochłonne. Jednak te 3 sposoby pomogą skutecznie usunąć starą farbę ze ścian.

Usuwanie starej farby ze ścianUsuwanie starej farby ze ścian Fot. Shutterstock

Kiedy należy usuwać starą farbę?

Większość prostych remontów, gdy odświeżamy nasze ściany, nie wymaga od nas pozbywania się starych powłok malarskich. Wystarczające najczęściej jest zmatowienie starej farby i zagruntowanie powierzchni przed wykonaniem malowania. 

Jednak gdy zauważymy łuszczenie się starej farby, lub gdy na ścianie mamy obecnie błyszczącą farbę, zdecydowanie konieczne będzie usunięcie farby. 

By usunąć stare powłoki malarskie ze ścian przydadzą nam się: wiaderko z letnią wodą, duży pędzel, szare mydło, a także szpachelka i folia malarska. 

Folia przyda się by zabezpieczyć podłogę i meble przed zniszczeniem.

Usuwanie farby na mokro

Metoda na mokro jest najbardziej skuteczna gdy podejmujemy się usuwania farb akrylowych, wapiennych i kredowych. Letnią wodę z szarym mydłem należy nałożyć za pomocą dużego pędzla na ścianę, a gdy wyschnie, możemy przystąpić do zdrapywania pasów farby. 

Farbę najlepiej zdrapywać ze ścian za pomocą szpachelki. 

Usuwanie farby na sucho

Metoda na sucho to po prostu zdrapywanie starej powłoki za pomocą szpachelki. Wadą tej metody jest konieczność wykonania późniejszych napraw tynku za pomocą gładzi szpachlowych. 

Dodatkowe sposoby by pozbyć się starej powłoki malarskiej ze ścian

Gdy metoda na sucho lub na mokro nie wystarcza, i zdrapanie starej farby ze ściany wydaje się niemożliwe, skuteczną pomocą może służyć opalarka. Opalarka umożliwia rozgrzanie mniejszego fragmentu farby i ułatwi zeskrobanie.  

Gdy nawet opalarka nie daje sobie rady ze starą farbą jedyną możliwością pozostaje użycie specjlalnych środków chemicznych, które złuszczają i rozpuszczają farbę. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.