"Uszy Shreka" - roślina doniczkowa, która stała się HITEM

Ta oryginalna roślina coraz częściej pojawia się w naszych domach. Wzbudza zainteresowanie swoimi wyjątkowymi liśćmi przypominającymi uszy Shreka! Sprawdź, jakich warunków potrzebuje i w jaki sposób o nią dbać.

Uszy ShrekaUszy Shreka fot. pexelsUszy Shreka / Grubosz Hobbit – co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie

Grubosz hobbit to ciekawa odmiana gruboszy, która bywa często nazywana uszami Shreka. Swoim kształtem (zwinięte, trąbkowane liście) przypomina uszy tego sympatycznego bohatera kreskówek i potrafi doskonale ozdobić praktycznie każde wnętrze. Pochodzi z Afryki. W naturalnych warunkach roślina ta rośnie na skalistych i dobrze nasłonecznionych zboczach. Podobnie jak każdy sukulent, doskonale znosi trudne warunki i niewielką ilość wody.

Uszy Shreka - optymalne warunki do rozwoju i wzrostu

Stanowisko

Ten sukulent preferuje światło jasne i rozproszone. Źle znosi natomiast palące słońce po południu. Narażony na nie, może ulec poparzeniu. 

Podlewanie

Sukulenty nie lubią stać w wodzie i grubosz nie jest tutaj wyjątkiem. Podlewamy go dopiero wtedy, kiedy ziemia całkowicie wyschnie. Nie pozwalamy jednak,  żeby roślina stała w wodzie. Kiedy grubosz ma mało wody, wówczas jego liście zaczynają się kurczyć i jest to doskonały znak, że już czas na  podlewanie.

Wilgotność i temperatura

Grubosze dobrze sobie radzą z suchym powietrzem. Dobrze czują się w temperaturach między 15-27 stopni C.

Gleba

Ziemia dla gruboszy powinna być dobrze przepuszczalna, lekka, piaszczysta, z dodatkiem żwirku gruboziarnistego. Można zastosować gotową mieszankę do sukulentów alb przygotować ziemię samodzielnie. 

Nawożenie

Od początku wiosny do jesieni grubosza nawozi się raz w miesiącu nawozem przeznaczonym dla kaktusów.

Przesadzanie

Roślinę przesadza się w momencie, kiedy doniczka staje się za mała i korzenie przestają się w niej mieścić. Najlepszą porą na to jest wiosna.

Rozmnażanie

Grubosza można rozmnożyć w prosty sposób.  Wystarczy sadzonki liściowe umieścić w wodzie lub odpowiednim podłożu. Grubosz ukorzenia się stosunkowo szybko. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.