Nie jest do końca pewne, skąd właściwie wywodzi się jaśmin. Według niektórych pierwszym miejscem jego występowania są Indie, inni natomiast twierdzą, że roślina ta po raz pierwszy została odkryta na terenie górskich dolin Himalajów. Jeszcze inni botanicy umiejscawiają jaśmin na terenie historycznej Persji lub Egiptu.
Na świecie występuje dziś ponad 200 gatunków jaśminu, które aktualnie spotkać można na terenie Azji, Europy, Australii oraz Afryki. Roślina ta jest bardzo często uprawiana w ogrodach, głównie ze względu na piękny wygląd oraz intensywny zapach jej kwiatów. W naturze, w cieplejszym klimacie, dorastają do kilku metrów. Jaśminy przeznaczone do uprawy w domu są pnączami lub pół pnączami. We wnętrzu zwykle uprawiany jest jaśmin wielokwiatowy.
Właściwości jaśminu są znane od tysiącleci. Kwiaty jaśminu słyną głównie ze swojego pięknego wyglądu oraz intensywnego, urzekającego zapachu. Oprócz walorów wizualnych i aromatycznych posiadają jednak także istotne właściwości zdrowotne, z których możemy skorzystać, np. pijąc herbatę z jaśminu lub sięgając po olejek jaśminowy. Kwiat jaśminu świetnie wpływa bowiem na cerę, ma właściwości uspokajające i relaksujące oraz zapewnia spokojny, regenerujący sen. Jaśmin nalazł szerokie zastosowanie w aromaterapii.
Jaśmin w doniczce, to roślina dosyć wymagająca.
Stanowisko
Jaśmin kwiecisty najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym. Najlepiej ustawić go na parapecie okna wschodniego, zachodniego lub w głębi pomieszczeń, których okna wychodzą na południe. Jaśmin źle znosi bezpośrednie promienie słoneczne.
Podłoże
Podłoże pod jaśmin wielokwiatowy powinno być żyzne i przepuszczalne. Warto na dnie ułożyć warstwę drenażu (kamyki, żwir, keramzyt).
Temperatura
Najlepsze dla jaśminu jest miejsce chłodne i jednocześnie bardzo jasne. Optymalna temperatura uprawy tej rośliny latem wynosi około 20 stopni Celsjusza. Po kwitnieniu, gdy roślina przechodzi okres spoczynku, należy przenieść ją w możliwie najjaśniejsze, ale chłodne miejsce (optymalne to takie, w którym panuje temperatura ok. 10 stopni Celsjusza). W cieplejsze miejsce można roślinę z powrotem przenieść, gdy rozpocznie się silny wzrost. Tylko zapewnienie takich warunków może spowodować inicjację pąków i ponowne kwitnienie rośliny. O spełnienie powyższych warunków w mieszkaniu nie jest najłatwiej.
Podlewanie
Jaśmin w doniczce wymaga sporej ilości wilgoci, zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Podlewać należy regularnie, niewielkimi dawkami wody. Nieco więcej wody roślina potrzebuje w okresie kwitnienia.
Nawożenie
Nawożenie rozpoczynamy mniej więcej miesiąc po rozpoczęciu intensywnego wzrostu, a kończymy, gdy ostatnie kwiaty zaczynają opadać. Zasilaj jaśmin doniczkowy płynnym nawozem dla roślin kwitnących.