Jeżatka zwana również jako lipka pokojowa - ozdobna roślina, którą pokochasz!

Uprawa lipki w pomieszczeniu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ roślina ta ma bardzo specyficzne wymagania. Podpowiadamy, jak dbać o lipkę, aby rosła zdrowo i obficie kwitła

Lipka pokojowa (Sparmannia africana), znana również jako lipka afrykańska, sparmania lub jeżatka, to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach i kwiatach. Potrzebuje dużo miejsca, ponieważ przybiera postać dużego krzewu lub drzewka. Uprawa lipki w pomieszczeniu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ roślina ta ma bardzo specyficzne wymagania. Podpowiadamy, jak dbać o lipkę, aby rosła zdrowo i obficie kwitła

Ciekawostka!

Lipka afrykańska znana jest ze swojej wrażliwości dotykowej, tak zwanej haptonastii, czyli szybkich ruchów, jakie wykonują pręciki po ich dotknięciu. Zjawisko to ma na celu zwiększenie efektywności zapylania kwiatów przez owady.

Lipka afrykańskaLipka afrykańska Fot: Jerzy Opioła

Lipka pokojowa - jeżatka jest rośliną światłolubną i potrzebuje jak najjaśniejszego miejsca przez cały rok. Ale nie toleruje ona bezpośredniego światła słonecznego, które może poparzyć jej delikatne liście. Dlatego najlepsze będą jasne stanowiska, do których dociera światło przebijające się przez zasłony. Roślina zawsze porusza się w kierunku światła, więc powinniśmy ją często obracać, aby była ładna i zachowała równy pokrój.

Zimą, gdy naturalnego światła jest mniej, najlepiej przenieść roślinę w jaśniejsze miejsce, najlepiej na parapet. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, do oświetlenia lipki w pomieszczeniu można wykorzystać lampki LED do roślin. 

Lipka pokojowa wymaga świeżego powietrza, jednak nietoleruje przeciagów! Należy być szczególnie ostrożnym podczas wietrzenia mieszkania.  

Liście lipki intensywnie transpirują, dlatego ma ona zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Podczas wzrostu lipka pokojowa wymaga obfitego i częstego podlewania. 

Lipka AfrykańskaLipka Afrykańska Fot: Martin Bahmann

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.