Masz ją w apteczce i możesz zrobić z niej oprysk na ogórki! Ochroni przed chorobami i wzmocni roślinę

Naturalne opryski do warzyw są coraz bardziej popularne. Czasem ich skład może mocno zadziwić! Oprysk z aspiryny na ogórki zwiększy odporność przed chorobami oraz wzmocni całą roślinę.

Aspiryna na ogórki

Może to wydawać się zaskakujące, ale popularny lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy może przydać się nie tylko ludziom w czasie choroby, ale także w ogródku, np. przy uprawie ogórków. Aspiryna (i niektóre inne leki) zawiera kwas salicylowy, który ma duży wpływ na kondycję roślin, a także może wspomóc ich ochronę.

oprysk z aspiryny poprawi plony ogórkówoprysk z aspiryny poprawi plony ogórków fot, shutterstock.com

Dzięki kwasowi salicylowemu rośliny są m.in. bardziej odporne na upały i susze, a także zmienne warunki pogodowe. Ponadto dzięki aspirynie rośliny są odporniejsze na różne choroby, szczególnie grzybowe. Wpływa także na wzrost kwiatów oraz owoców. Jak wykorzystać te właściwości kwasu salicylowego w uprawie ogórków? Najprostszy sposób to oprysk z aspiryny na ogórki, którym opryskuje się liście. 

Czytaj też: Oprysk z tymianku potrafi zdziałać cuda w ogrodzie. Przepis jest banalnie prosty

Oprysk z aspiryny na ogórki: jak zrobić?

Oprysk z aspiryny to łatwa i tania metoda na poprawę kondycji roślin w ogrodzie. Jak go zrobić? Wystarczy nam 1 tabletka aspiryny oraz 1 litr ciepłej wody. Wrzucamy tabletkę do wody. Można ją wcześniej pokruszyć, aby łatwiej się rozpuściła. Całość dokładnie mieszamy. Po 30 minutach oprysk jest gotowy do wykorzystania. Nie trzeba go rozcieńczać, wystarczy tylko przelać do opryskiwacza.

oprysk z aspirynyoprysk z aspiryny fot. shutterstock.com

Kiedy opryskiwać ogórki i jak często? Wystarczy to robić raz na 2 albo 3 miesiące, zależnie też od warunków pogodowych. Bardzo istotne, aby nie opryskiwać ogórków w czasie upału. Rób ten zabieg jedynie wcześnie rano albo wieczorem. 

Czytaj też: Ten olejek uchroni rośliny doniczkowe przed różnymi chorobami. Wystarczy kilka kropel

Stosowanie oprysku z aspiryny

Oprysk z aspiryny na ogórki stosuje się przede wszystkim profilaktycznie, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób. Taka ochrona jest szczególnie ważna w ostatnich latach, kiedy warzywom dokuczają ulewne deszcze, które skutkują zarazą lub grzybami.

ogórkiogórki fot. unsplash.com

Oprysk wykonany z aspiryny sprawdzi się zresztą nie tylko w przypadku ogórków, ale także innych warzyw (np. pomidorów, papryki) oraz drzew owocowych. Ten roztwór nie tylko chroni przed chorobami, ale może też bardzo wspomóc rozwój warzyw przez cały okres wegetacyjny. Sprawi, że ogórki lub inne warzywa będą mocniejsze, wydadzą większe plony.

Sprawdź też: Minimalistyczna poranna pielęgnacja twarzy. To 3 efektowne kroki dla zabieganych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.