Najpiękniejsze zamki w Polsce, w których możesz przenocować

Zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było zamieszkać na zamku? Teraz jest to możliwe! Wiele zamków w Polsce oferuje noclegi w swoich komnatach. Wybraliśmy najpiękniejsze z nich, gdzie choćby przez jedną noc można poczuć się jak królowa lub król.

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, architektury czy po prostu pięknych miejsc, pobyt w jednym z tych zamków z pewnością zostawi w tobie niezapomniane wrażenia.

1. Zamek w Mosznej

Mówi się, że zamek w Mosznej jest najbardziej znanym zabytkiem Opolszczyzny. Niektórzy nazywają go polskim Hogwartem. Budowla słynie z 99 wież i 365 pomieszczeń. Budowla początkowo została wzniesiona w stylu barokowym, ale w 1896 roku doszło do pożaru, w wyniku którego częściowo spłonęła. W kolejnych latach stary zamek został odbudowany, a później dobudowano jeszcze część wschodnią w stylu neogotyckim oraz zachodnią w stylu neorenesansowym. Obecnie rezydencja udostępniona została turystom, którzy mogą ją zwiedzać i spędzić noc w zamkowych komnatach.

Zamek w MosznejZamek w Mosznej fot. Shutterstock

2. Zamek w Baranowie Sandomierskim 

To jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Rezydencja została wybudowana w XVI wieku. Bywa nazywana "Małym Wawelem" ze względu na podobieństwa architektoniczne do zamku królewskiego w Krakowie. Obecnie znajduje się tam hotel i restauracja. Goście, którzy chcą przenocować na zamku, mają do wyboru pokoje, komnaty i apartamenty. 

Zamek w Baranowie SandomierskimZamek w Baranowie Sandomierskim fot. shutterstock

3. Zamek w Krasiczynie

Rezydencja uchodzi za jeden z najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Budowa zamku rozpoczęła się w XVI wieku pod okiem kasztelana Stefana Krasickiego. Choć zamku nie oszczędzały wojny i pożary, udało się zachować jego niemalże niezmieniony wygląd z początków XVII wieku. O znaczeniu zamku w przeszłości świadczy to, że gościł on władców, m.in. Zygmunta III Wazę czy Jana Kazimierza. Zamek oferuje noclegi w pokojach i apartamentach, z których okien rozciąga się widok na dziedziniec i otaczający zamek park. 

Zamek w KrasiczynieZamek w Krasiczynie fot. Shutterstock

4. Zamek w Łańcucie 

Najpiękniejsze zamki w Polsce? Ten w Łańcucie uchodzi za jedną z najbardziej urokliwych rezydencji arystokratów w kraju. Obiekt został wzniesiony na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-1642 na wzór rezydencji typu palazzo in fortezza. Turystów przyciągają nie tylko wspaniałe wnętrza, ale także otoczenie budowli, m.in. park inspirowany stylem angielskim. Nocleg na zamku w Łańcucie to świetny pomysł zarówno na weekend we dwoje, jak i pobyt całą rodziną. 

Zamek w ŁańcucieZamek w Łańcucie fot. Shutterstock

5. Zamek w Rokosowie 

Zamek Rokosowo zbudowany został w połowie XIX wieku, w stylu gotyku romantycznego. Przez kilka pokoleń, był rezydencją ks. Czartoryskich. Wokół zamku roztacza się 10-hektarowy park, oparty na motywach naturalnego krajobrazu, charakterystycznego dla europejskiej sztuki ogrodowej XIX wieku. Nocleg możliwy jest w jednym z pokoi i apartamentów zamkowych. 

Zamek w RokosowieZamek w Rokosowie fot. shutterstock