Kuchenne dylematy: co wybrać - mikser ręczny czy robot planetarny?

W każdej kuchni warto mieć choć jedno urządzenie miksujące. Który sprzęt lepiej wybrać: mikser ręczny czy robot planetarny?Choć działanie jest podobne, są między tymi urządzeniami znaczące różnice.

Mikser ręczny

Mikser ręczny znajdziemy niemal w każdej kuchni. To właśnie on jest najczęściej wybieranym urządzeniem miksującym. Ceniony jest za lekkość i poręczność, zajmuje mało miejsca w kuchennych szafkach, a więc jego przechowywanie nie stanowi problemu nawet na naprawdę małym metrażu.

Urządzenie łatwo utrzymać w dłoni, ma nie tylko mały rozmiar, ale też niską wagę. Bez problemu z jego pomocą przygotujesz ciasto, kremy, babeczki. W zestawie znajdziemy zazwyczaj końcówki służące do miksowania, rozdrabniania i ugniatania. Mała liczba elementów ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości, łatwo rozebrać sprzęt na części i umyć każde z osobna ręcznie lub włożyć do zmywarki. Jeśli miksera używasz sporadycznie, model ręczny będzie dobrym wyborem.

Miksery ręczneMiksery ręczne fot. Ceneo

Robot planetarny

Robot planetarny to urządzenie idealne dla miłośników wypieków. Działanie tego urządzenia jest nieco inne niż w przypadku miksera ręcznego. Jego mieszadło porusza się nie tylko wokół własnej osi, ale również w obrębie całego wnętrza misy, wybierając dokładnie składniki z każdego miejsca, aby wymieszać je na jednolitą masę. Wrzucamy składniki do misy, zakładamy odpowiednią końcówkę, ustawiamy prędkość i... możemy zająć się czymś innym. Oszczędzamy mnóstwo czasu, możemy poświęcić go na zupełnie inne kuchenne czynności.

Urządzenie planetarne dokładnie wymiesza składniki płynne i suche. Pomoże utrzeć i zagnieść ciasto, upić pianę z białek czy wymieszać krem. Posiada plastikową, szklaną lub metalową misę, w której należy umieścić składniki. Misa najczęściej zaopatrzona jest w specjalną nakładkę, która chroni nas i kuchnię przez rozchlapywaniem zawartości, a otwór pozwala na dorzucanie w trakcie potrzebnych składników. Mikser planetarny można śmiało wyposażyć w dodatkowe końcówki, dzięki temu urządzenie jest bardziej funkcjonalne i pozwoli wykonać wiele kuchennych czynności, bez konieczności dokupowania osobnych sprzętów. Robot może posłużyć jako maszynka do mięsa, przecierak do warzyw i owoców, szatkownica, młynek, blender, wyciskarka do cytrusów, sokowirówka czy misa do lodów.

Roboty planetarneRoboty planetarne fot. Ceneo

Mikser ręczny czy robot planetarny - co lepiej się sprawdzi?

Wybór warto uzależnić od swoich oczekiwań i budżetu. Mikser ręczny wystarczy, jeśli potrzebujesz sporadycznego mieszania składników i podstawowych funkcji. Jednocześnie będzie najlepszym wyborem, jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią w kuchni lub cenisz sobie lekkie i wygodne urządzenia. 

Jeśli jesteś miłośnikiem wypieków, zdecydowanie polecamy wybrać robot planetarny, który pomoże rozwinąć twoje cukiernicze możliwości. Urządzenie umożliwi mieszanie i ubijanie i zaoszczędzi twój czas, nie będzie konieczności stania nad mikserem podczas wykonywania jego pracy. Urządzenie zagwarantuje też dokładniejsze mieszanie na wyższych obrotach. Sprzęt jest wielofunkcyjny i zastąpi mnóstwo innych kuchennych urządzeń, wystarczy dokupić odpowiednie nakładki. Warto również pamiętać, że robot planetarny będzie zdecydowanie droższy od miksera ręcznego.

Robot planetarny KitchenAidRobot planetarny KitchenAid fot. Ceneo

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.