Komfortowe i ergonomicznie urządzone miejsce do pracy w domu. Sprawdź, jak je stworzyć!

Idealne home office to takie, które nie tylko jest estetycznie urządzone, ale przede wszystkim sprzyja naszemu zdrowiu. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć takie miejsce.

Wybierz odpowiednie miejsce i meble

Zacznij od wyboru spokojnego miejsca, które będzie oddzielone od codziennych aktywności domowych. Idealne będzie takie, które ma dostęp do naturalnego światła i jest z dala od hałasu. Ma to kluczowe znaczenie dla samopoczucia i może zwiększać produktywność.

Bardzo duże znaczenie ma również wybór odpowiednich mebli - zainwestuj w dobry fotel i biurko. Kręgosłup będzie ci wdzięczny za inwestycję w ergonomiczny fotel. Powinien on mieć regulowaną wysokość, oparcie dostosowane do kręgosłupa oraz możliwość regulacji podłokietników. Dobre wsparcie lędźwiowe to must-have, by unikać bólu pleców. Stół to serce twojego home office. Biurko powinno mieć odpowiednią wysokość, najlepiej taką, która umożliwia, by twoje przedramiona były na wysokości blatu przy naturalnie opuszczonych ramionach. Rozważ biurko regulowane, które umożliwi ci pracę zarówno siedzącą, jak i stojącą. Daje to możliwość zmiany pozycji przez cały dzień, co jest bardzo korzystne dla zdrowia.

Biurko z regulacją wysokości - praca w równowadze

Całkowita zamiana siedzącego trybu pracy na stojący może się okazać zbyt drastyczna i spowodować, że szybko się zniechęcisz. Elektrycznie regulowane biurko gamingowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu to ty zdecydujesz, kiedy masz ochotę stać, a kiedy siedzieć.

Pozytywne efekty zdrowotne korzystania z biurka elektrycznego:

  • zapomnisz o bólu kręgosłupa i innych dolegliwościach,
  • będziesz mieć więcej energii,
  • poprawi się twoje krążenie,
  • będziesz spalać więcej kalorii,
  • zwiększy się twoja kreatywność i produktywność,
  • czas w pracy będzie płynął szybciej.

Biurka regulowaneBiurka regulowane fot. Jan Nowak

Jakie biurko elektryczne wybrać?

Po pierwsze, w przypadku wyboru biurka regulowanego, zwróć uwagę na wielkość blatu. Jeśli w twojej pracy często potrzebujesz mieć pod ręką przeróżne dokumenty, notatniki, teczki, książki, lepiej postaw na model z większą powierzchnią blatu. 

Po drugie, ważny jest zakres regulacji wysokości biurka elektrycznego. Powinien być na tyle szeroki, abyś wygodnie mógł usiąść, ale też stać przy biurku. Przyjmuje się, że odpowiednia wysokość dla osoby mającej wzrost 175-180 cm to ok. 70 cm przy pracy na siedząco, natomiast w przypadku stania blat powinien znaleźć się 115 cm powyżej podłogi. Oczywiście standardowe wartości będą się zmieniać w zależności od twojej wysokości.

Po trzecie, praca na stojąco potrafi być naprawdę wygodna, ale żeby jeszcze bardziej zwiększyć twój komfort, możesz wybrać elektrycznie regulowane biurko gamingowe z dodatkowymi usprawnieniami. Bardzo przydatny jest uchwyt na kubek. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić ci miejsce na blacie, ale też całkowicie wyeliminuje ryzyko rozlania napoju na klawiaturę czy laptopa. Przydatny może się okazać uchwyt na słuchawki, odłożone zawsze na swoje miejsce przyczynią się do łatwiejszego utrzymania porządku na biurku.

O czym jeszcze warto pamiętać urządzając domowe biuro? W przestrzeni do pracy przydadzą się także meble do przechowywania!

Meble do przechowywaniaMeble do przechowywania fot. Jan Nowak

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.