Pomys³y na balkon. Poznaj praktyczne wskazówki dla ma³ych przestrzeni!

W³a¶ciciele niewielkich balkonów czêsto my¶l±, ¿e takich przestrzeni nie da siê urz±dziæ w ciekawy sposób. Nic bardziej mylnego! Jest wiele sposobów na to, by takie ma³e, urocze miejsca sta³y siê praktyczn± i piêkn± oaz± na zewn±trz. Jak urz±dziæ balkon, by uzyskaæ satysfakcjonuj±cy efekt? Dowiesz siê z naszego poradnika.

Pomys³y na balkon: jak urz±dziæ balkon o niewielkim metra¿u? Koniecznie sprawd¼ poni¿sze pomys³y

Przestrzeñ do relaksu lub... home office

Naprawdê, nie potrzebujesz ogromnego kompletu wypoczynkowego, by móc wygodnie i mi³o spêdziæ czas na ¶wie¿ym powietrzu. Umie¶æ na swoim balkonie niewielki stó³ i wygodne krzes³a. Najlepiej, je¶li siedziska bêdzie siê da³o w ca³o¶ci wsun±æ pod blat. To nie takie trudne! Na rynku istnieje wiele kompaktowych rozwi±zañ, równie¿ takich "dwa w jednym".

pomys³y na balkon - sofa wypoczynkowa
pomys³y na balkon - sofa wypoczynkowa Fot. Shutterstock

W ten sposób stworzysz niepowtarzalne miejsce do pracy lub relaksu na ¶wie¿ym powietrzu. 

Zasada tworzenia stref

S±dzisz, ¿e na ma³ym balkonie tworzenie stref funkcjonalnych siê nie sprawdzi? Otó¿ niekoniecznie. Paradoksalnie, wiêcej stref zbuduje wra¿enie wiêkszej przestronno¶ci.

Jakie to strefy? Oto przyk³ady: 

1. Strefa wypoczynku (fotel, siedzisko, poducha, sofka z palet).

2. Strefa spo¿ywania posi³ków (mo¿e to byæ zwyk³y ma³y stolik, przy którym napijesz siê kawy).

3. Strefa ro¶linna.

4. Strefa przydomowych upraw (np. pomidory, zio³a).

Oczywi¶cie to tylko przyk³adowa konfiguracja. Rozmiar ka¿dej z tych stref dopasujesz do swoich preferencji. One nie musz± byæ obszerne. Wystarczy symboliczny podzia³.

Unikaj pozostawiania du¿ej pustej przestrzeni

Strefy s± wa¿ne jeszcze z jednego powodu. Otó¿ porz±dkuj± one i uzupe³niaj± miejsca, które czasem bywaj± niewykorzystane. Spójrz: je¶li zdecydujesz siê na jeden dominuj±cy element (np. siedzisko) i nic poza tym, to nie wykorzystasz pustej przestrzeni, która w takiej konfiguracji bêdzie jeszcze bardziej zwracaæ na siebie uwagê. A osoba patrz±ca pod¶wiadomie skupi siê na niewielkim metra¿u, a nie na tym, co mo¿na na nim zaaran¿owaæ (a czêsto naprawdê da siê zrobiæ wiêcej, ni¿ pierwotnie siê przypuszcza³o!). 

Warto zadbaæ o ka¿dy detal

Na ka¿dym balkonie, równie¿ niewielkim, mo¿na stworzyæ efekt pe³noprawnego tarasu. Jednym z pomys³ów jest zastosowanie sztucznej trawy, która nada balkonowi przyjemny, naturalny wygl±d, a jednocze¶nie bêdzie ³atwa w utrzymaniu. Dodanie wiklinowych obiæ barierek podniesie estetykê przestrzeni, a balkon zyska modny rustykalny/boho styl.

Pomys³y na aran¿acjê balkonu. Do wdro¿enia od zaraz!

Te pomys³y na ma³y balkon mo¿esz wdro¿yæ u siebie natychmiast.

Wielopoziomowe rega³y na ro¶liny

W¶ród pomys³ów na ma³y balkon czêsto pojawiaj± siê rozwi±zania sprzyjaj±ce zieleni. Wcale nas to nie dziwi, bo w¶ród ro¶linno¶ci cz³owiek czuje siê zdecydowanie lepiej! Wykorzystaj wysoko¶æ swojego balkonu, instaluj±c pionowe rega³y lub wielopoziomowe stojaki na ro¶liny. To ¶wietny sposób na maksymalne wykorzystanie dostêpnej przestrzeni i stworzenie imponuj±cej, naturalnej "¶ciany zieleni". Pamiêtaj o tym, ¿e ro¶liny doniczkowe, pn±cza lub ma³e krzewy bêd± nie tylko ozdob±, ale tak¿e poprawi± jako¶æ powietrza i stworz± na Twoim balkonie niepowtarzalny klimat.

 Niezbêdne akcesoria balkonowe 

Nie zapomnij, by w swojej przestrzeni do pracy i relaksu umie¶ciæ poduszki i pledy, aby zapewniæ dodatkowy komfort i wygodê. Wprowad¼ tak¿e ma³e dywaniki zewnêtrzne, które dodadz± przytulno¶ci. Wybierz modele ³atwe w czyszczeniu i odporne na warunki atmosferyczne. Takie akcesoria nie zabieraj± zbyt du¿o miejsca, za to nadaj± charakteru!

 Lampiony i girlandy ¶wietlne

Romantyczn± atmosferê na balkonie osi±gniesz niskokosztowo i bardzo szybko. Wystarczy, ¿e swoj± niewielk± przestrzeñ udekorujesz lampionami, girlandami ¶wietlnymi lub ¶wiecznikami. O zmroku o¶wietlenie tworzy przyjemny nastrój i sprawia, ¿e balkon staje siê magicznym miejscem do spêdzania czasu.

Ciekawe rozwi±zania na balkon. Tego siê nie spodziewasz

Przedstawiamy najbardziej zaskakuj±ce pomys³y na ma³y balkon. Oto jak mo¿esz go urz±dziæ.

Ogródek wertykalny

Wykorzystaj pionow± przestrzeñ na ¶cianach balkonu i stwórz swój w³asny mini ogródek uprawny. Dziêki temu Twój niewielki balkon stanie siê prawdziw± pachn±c± oaz±, a Ty bêdziesz mieæ poczucie, ¿e dobrze wykorzystujesz zastan± przestrzeñ.

Zatem... Zainwestuj w doniczki, pó³ki lub a¿urowe instalacje na¶cienne i dzia³aj!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pionowy wertykalny ogródek stworzyæ od zera samodzielnie. W tym celu mo¿esz na przyk³ad wykorzystaæ niepotrzebne palety drewniane. Przymocuj je do ¶ciany balkonu i umie¶æ w ka¿dym otworze doniczki z ulubionymi ro¶linami. To nie tylko rozwi±zanie oryginalne, ale równie¿ ekologiczne i ekonomiczne.

Sztuczna ro¶linna ¶ciana

Je¶li masz ochotê na du¿± dawkê zieleni, ale brakuje Ci ju¿ miejsca na doniczki, rozwa¿ zastosowanie sztucznej ro¶linnej ¶ciany. Takie rozwi±zanie nie tylko nada Twojemu balkonowi ¶wie¿y wygl±d, ale tak¿e bêdzie stanowi³o doskona³± os³onê przed wzrokiem s±siadów. Konstrukcjê mo¿esz zaplanowaæ na fragmencie ¶ciany zewnêtrznej lub na specjalnych drewnianych panelach, które mo¿esz przymocowaæ za pomoc± trytytek do boków balustrady, tworz±c w ten sposób praktyczn± os³onê (np. przed wiatrem). Wybieraj±c wysokiej jako¶ci sztuczne ro¶liny, mo¿esz cieszyæ siê efektem zieleni przez wiele lat, bez konieczno¶ci regularnego podlewania czy pielêgnacji.

pomys³y na balkon - biokominek
pomys³y na balkon - biokominek Fot. Shutterstock

Biokominek, czyli recepta na klimatyczny wieczór na ma³ym balkonie

A na koniec co¶ dla prawdziwych romantyków, którzy lubi± klimatyczne wieczory. Coraz modniejszym gad¿etem na balkon staje siê biokominek. Ten stylowy dodatek sprawdzi siê równie¿ na ma³ym balkonie, bo najmniejsze modele mo¿esz postawiæ na niewielkim stoliku.

Dziêki temu urz±dzeniu mo¿esz cieszyæ siê ciep³em i urokiem prawdziwego ogniska, nie martwi±c siê o k³opoty zwi±zane z tradycyjnym kominkiem, takie jak spaliny czy konieczno¶æ posiadania komina. Biokominki dzia³aj± na biopaliwo, które jest bezpieczne dla ¶rodowiska, a tak¿e nie wytwarzaj± dymu ani popio³u, co sprawia, ¿e s± one idealnym rozwi±zaniem nawet dla balkonów w blokach.

Wiêcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.