Robot koszący perfekcyjnie zadba o twój trawnik, podczas gdy ty będziesz się relaksować w ogrodzie

Jeśli spędzanie sobotnich poranków na dbaniu o trawnik nie jest twoim ulubionym zajęciem, a jednak zależy ci też na jego wyglądzie, to rozwiązaniem twojego problemu jest robot koszący.

Jak działa robot koszący?

Robot koszący wyręczy cię w pielęgnacji trawnika. Ma sporo zalet, a swoimi możliwościami pozostawia tradycyjne kosiarki w tyle. Niektórymi modelami możesz wygodnie sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Po odpowiedniej instalacji i konfiguracji, kosiarka automatyczna wymaga od ciebie minimalnego wysiłku podczas użytkowania.

Obszar pracy robota koszącego wyznacza przewód ograniczający, nazywany także sygnałowym, którego początek i koniec są podłączone do stacji ładującej. Dzięki niemu urządzenie wie, w jakich granicach powinno się poruszać. Większość robotów koszących w trakcie jazdy bazuje na ruchu losowym i korzysta z czujników skoszonej trawy, aby wiedzieć, w których miejscach praca została wykonana.

Roboty koszące marki BOSCH cieszą się dużą popularnością. 

Roboty koszące BOSCHRoboty koszące BOSCH fot. Media Expert

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota koszącego?

Wybierając robota koszącego, zwróć uwagę na rekomendowany obszar pracy, szerokość koszenia, maksymalne nachylenie terenu oraz czas pracy i ładowania akumulatora. Zalecana powierzchnia pracy powinna być dobrana do rozmiarów trawnika.  Mały robot na dużym trawniku nie będzie pracował wydajnie i efektywnie, a praca będzie trwała długo. Duża szerokość koszenia sprawia, że za jednym przejazdem robot skosi większy obszar. Jednak, jeśli na twojej działce jest np. dużo klombów, skalniaków czy kwietników, musisz pamiętać, że robot powinien zmieścić się w przestrzeniach pomiędzy nimi. Węższe urządzenie łatwej dotrze do takich trudno dostępnych miejsc. Jeśli powierzchnia nie jest równa, to zwróć także uwagę na maksymalne nachylenie terenu, po którym porusza się robot. Powinno być większe niż podjazdy na twojej działce. Szybkie ładowanie i długi czas pracy na baterii będą atutami, zwłaszcza przy większych trawnikach, gdy robot musi wykonać kilka przejazdów, aby skosić cały obszar.

Roboty koszące marki Gardena są jednymi z najchętniej kupowanych. 

Roboty koszące GardenaRoboty koszące Gardena fot. Media Expert

Jaki robot koszący wybrać?

Kosiarka automatyczna powinna być dopasowana do rozmiarów twojego trawnika. Kiedy teren jest nierówny, wówczas zwróć uwagę na maksymalny kąt nachylenia, z jakim poradzi sobie robot. Na zbyt dużych wzniesieniach koszenie może być problemem. Niektóre modele są w stanie rozpoznać miejsca, w których trawa już została skoszona. To znacznie przyspiesza pracę, ponieważ robot koszący nie porusza się ponownie na obszarze, który tego nie wymaga, tylko zajmuje się dalszą częścią trawnika. Oprócz tego podczas zakupu warto wybierać sprawdzone marki, które słyną z wysokiej jakości sprzętów i niezawodności. 

Roboty kosząceRoboty koszące fot. Media Expert

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.