Home office: 12 zasad pracy z domu. Drugą każdy z nas łamie, co może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem!

Obecnie coraz więcej osób pracuje zdalnie. Zalety home office dostrzegają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Aby praca z domu była efektywna, powinna być odpowiednio zaplanowana i zorganizowana. Podpowiemy ci, jak to zrobić oraz w jaki sposób zaaranżować domowe biuro.

Praca z domu, czyli tzw. home office, staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy. Z jednej strony daje ogromne korzyści w postaci elastyczności i oszczędności czasu na dojazdy, z drugiej zaś wymaga dyscypliny oraz umiejętności oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Aby efektywnie pracować z domu, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:

1. Wyznacz sobie stałe miejsce pracy 

Wydziel przestrzeń, która będzie służyła wyłącznie do pracy. Może to być osobny pokój, ale równie dobrze sprawdzi się dobrze zorganizowany kącik w salonie. Ważne, abyś czuł się tam komfortowo i miał wszystko, co potrzebne pod ręką. 

 Niezależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, czy też mamy więcej wolnego w tygodniu, domowa przestrzeń musi nam gwarantować jednocześnie warunki do skupienia, wytężonej pracy, jak i regeneracji. Komfort przebywania w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – również psychiczne. Jednym z najważniejszych elementów zdrowego domu jest dostęp do światła naturalnego. Zadbajmy więc o to, by wpuszczać do wnętrz jak największą ilość naturalnego światła. Jego brak ma ogromny, niestety negatywny, wpływ na nasze samopoczucie. Warto także wiedzieć, że niedostateczna ekspozycja na światło dzienne sprawia, że nasz mózg wytwarza zwiększoną ilość melatoniny, czyli hormonu snu. Z tego powodu możemy czuć senność oraz zmęczenie, które wpływają na naszą efektywność oraz szybkość regeneracji.Poza światłem, do domów powinniśmy także wpuszczać jak największą ilość świeżego powietrza. Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy o tym, że spędzając więcej czasu w domu, ograniczamy wiele codziennych aktywności, w tym przemieszczanie się do i z pracy. A powietrze, zupełnie jak światło, ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie i zachowanie odpowiedniego klimatu w czterech ścianach domu.

– mówi ekspert z firmy AWILUX w rozmowie "Dom przygotowany na 4-dniowy tydzień pracy" 

Wyznacz sobie stałe miejsce pracy
Wyznacz sobie stałe miejsce pracy fot. Shutterstock

2. Praca z łóżka czy kanapy brzmi jak marzenie, ale twoje ciało na tym ucierpi

Wyobraź sobie - ty, wygodna kanapa, miękki koc i... praca. Na pierwszy rzut oka wydaje się to spełnieniem marzeń, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Pozycje, jakie przyjmujemy podczas pracy w takich miejscach obciążają kręgosłup, szyję i nadgarstki. Długotrwałe siedzenie lub leżenie w niewłaściwej pozycji może również negatywnie wpłynąć na postawę ciała.

Praca z łóżka czy kanapy może brzmi jak marzenie, ale twoje ciało na tym ucierpi
Praca z łóżka czy kanapy może brzmi jak marzenie, ale twoje ciało na tym ucierpi fot. Shutterstock

3. Ergonomicznie urządzone miejsce pracy to podstawa 

Niewłaściwa pozycja podczas pracy może prowadzić do bólu pleców, nadgarstków czy szyi. Blat biurka powinien znajdować się na wysokości około 72-75 cm.  Natomiast idealna odległość oczu od monitora mieści się w przedziale 40-75 cm. Zainwestuj w wygodne krzesło, zapewniające dobre podparcie ciała. Zadbaj też o zdrowe dla oczu oświetlenie.

Jak zatem powinniśmy siedzieć, by nie narażać się na problemy? Przede wszystkim prosto, a odcinek lędźwiowy wspierać odpowiednio ustawionym podparciem na krześle. Długotrwałe siedzenie przy komputerze sprawia, że lordoza staje się narażona na ucisk całej masy ciała. Dlatego warto wybrać krzesło wyposażone w regulację wysokości oraz podporę pod odcinek lędźwiowy. Wysokość krzesła i siedziska powinna być dostosowana do blatu, na którym pracujemy, aby nogi nie były zawieszone w powietrzu ani nie miały problemów z mieszczeniem się pod stołem.

 – wyjaśnia Aldona Mioduszewska Galerii Wnętrz DOMAR w rozmowie "Jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i pracy w domu?".

4. Jeśli twoje home office znajduje się w pokoju dziennym czy sypialni, postaraj się je oddzielić od reszty wnętrza

Możesz to zrobić, wydzielając mały kącik na biurko lub korzystając z parawanu, regału czy roślin, które wizualnie oddzielą strefę pracy od części wypoczynkowej. Taki zabieg nie tylko pomoże ci lepiej się skoncentrować podczas pracy, ale również ułatwi relaks i regenerację po jej zakończeniu. Jeśli masz wybór pomiędzy organizacją twojego biurka w salonie albo w sypialni, zrób to w pokoju dziennym. Sypialnia powinna kojarzyć się z wypoczynkiem i snem. Jeśli biurko w sypialni to jedyna dla ciebie opcja, ustaw je w taki sposób, by nie patrzeć podczas pracy na łóżko.

Wydziel strefę home office
Wydziel strefę home office fot. Shutterstock

5. Unikaj pokus

Nasze cztery kąty pełne są pokus, takich jak telewizja, media społecznościowe czy domowe prace. Staraj się ich unikać. Skupienie się na obowiązkach pozwoli ci je szybciej i efektywniej wykonać. Na początku każdego dnia dobrze jest ułożyć sobie plan zadań do wykonania, a dzień rozpocząć od porannej rutyny. Może być nią filiżanka kawy lub ulubionej herbaty albo krótka medytacja. 

6. Uporządkuj swoje miejsce pracy, a zobaczysz jak poprawi to twoje samopoczucie i koncentrację

Uporządkowane miejsce pracy ma ogromny wpływ na samopoczucie i koncentrację. Chaos na biurku może wywoływać stres i rozproszenie, utrudniając skupienie się na zadaniach. Regularne porządkowanie przestrzeni, usuwanie zbędnych przedmiotów i organizacja dokumentów sprawią, że łatwiej będzie ci pracować w skupieniu i z większą efektywnością. Wyposaż swoje biuro w designerskie organizery, ozdobne pudełka, pojemniki na długopisy, które ułatwią utrzymanie porządku, a także będą dekoracją. Pomyśl o zawieszeniu w zasięgu wzroku ciekawej wizualnie tablicy, na której będziesz przyklejać na bieżąco informacje związane z pracą. Czysta, dobrze zorganizowana przestrzeń sprzyja kreatywności i daje poczucie kontroli. 

7. Niech twoje home office będzie spójne z resztą aranżacji domu

Dobierając meble i dekoracje do swojego domowego biura, zwróć uwagę na styl, kolorystykę i materiały, które dominują w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki temu miejsce do pracy nie będzie wyglądało na oddzielone od reszty domu, lecz stanie się jego naturalną częścią. Spójnie i harmonijnie zaaranżowana przestrzeń sprzyja poczuciu komfortu i sprawia, że podczas pracy zdalnej będziesz czuł się bardziej zrelaksowany.

Niech twoje home office będzie spójne z resztą aranżacji domu
Niech twoje home office będzie spójne z resztą aranżacji domu fot. Shutterstock

8. W otoczeniu zieleni praca będzie przyjemniejsza

Rośliny nie tylko dodają uroku i świeżości, ale także wpływają na jakość powietrza, co sprzyja lepszemu samopoczuciu. Zieleń działa uspokajająco, redukuje stres i pomaga w koncentracji. Dzięki roślinom twoje home office stanie się przytulne i inspirujące, dając namiastkę przybywania wśród natury.

W otoczeniu zieleni praca będzie przyjemniejsza
W otoczeniu zieleni praca będzie przyjemniejsza fot. Shutterstock

9. Nie zapominaj o robieniu przerw

Pracując w domu, łatwo zatracić poczucie czasu. Ważne jest, aby co jakiś czas zrobić krótką przerwę na odświeżenie umysłu. Coraz bardziej popularna technika "pomodoro", czyli praca przez 25 minut i 5-minutowa przerwa, może okazać się bardzo pomocna. W przerwie możesz zadzwonić do bliskich, przewietrzyć pokój, a także - to ważne - zrobić kilka ćwiczeń rozciągających. 

10. Zarezerwuj sobie czas na posiłki zamiast podjadać byle co przy biurku

Jedzenie w pośpiechu i bez odrywania się od pracy może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, obniżonej koncentracji oraz problemów trawiennych. Wyznaczając konkretne godziny na przerwy obiadowe i zdrowe przekąski, nie tylko lepiej zadbasz o swoje ciało, ale również odświeżysz umysł, co pozytywnie wpłynie na twoją produktywność. Dbanie o jakość i celebracja posiłków to także chwila wytchnienia, która pozwoli ci zresetować się i wrócić do wykonywania zadań z nową energią.

Odpowiednie nawyki żywieniowe, takie jak wybór zdrowych przekąsek, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi energetycznej i zdrowego stylu życia, zwłaszcza w trybie pracy zdalnej. Planowanie i świadomy wybór produktów mogą być ochroną przed niechcianymi kilogramami i wsparciem dla ogólnego zdrowia. Wybierając pełnowartościowe produkty, takie jak orzechy bogate w zdrowe tłuszcze, owoce dostarczające witamin i błonnik czy białko zawarte w jogurtach, wspomagamy funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach. Te proste, ale skuteczne strategie żywieniowe mogą uczynić pracę zdalną bardziej zrównoważoną i zdrową 

- radzi Akop Szostak w wystąpieniu "Praca zdalna nie musi oznaczać braku ruchu: ekspert radzi, jak zadbać o zdrowy styl życia na home office".

11. Zadbaj o work-life balance, szczególnie gdy pracujesz z domu

Naucz się oddzielać czas prywatny od zawodowego, aby uniknąć wypalenia. Praca z domu może być wyzwaniem dla zdrowia psychicznego. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz czas na relaks i hobby są kluczowe, aby zachować równowagę i uniknąć stresu.

12. Jeśli nie lubisz tego co robisz, nawet najlepiej zaprojektowane home office nie da ci radości

Estetyczna i wygodna przestrzeń może poprawić komfort pracy, ale nie zapewni satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Brak pasji i zaangażowania prowadzi do frustracji, wypalenia zawodowego, a nawet problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby dążyć do znalezienia pracy, która przynosi satysfakcję i zadowolenie.

Praca z domu może być równie efektywna, co ta wykonywana w biurze, a zaletami nawet ją przewyższać, jeśli podejdziemy do niej z odpowiednim nastawieniem i dyscypliną. Wprowadzenie w życie powyższych zasad pomoże ci dobrze wykorzystać potencjał home office, a jednocześnie zachować balans między życiem zawodowym a prywatnym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.