Jak wybielić ubrania? Dobry wybielacz można zrobić samodzielnie!

Lato lubi biel. Ale białe ubrania szybko szarzeją lub żółkną. Jak wybielić ubrania? Nie musisz kupować drogich chemicznych wybielaczy. Ubrania odzyskają śnieżną biel także dzięki ekologicznym środkom. Co ważne, dobry wybielacz można łatwo zrobić samodzielnie.

Doskonała do wybielania jest soda oczyszczona. Nie syp jednak jej bezpośrednio na ubranie, bo możesz uszkodzić włókna. Przygotuj roztwór z jednej szklanki wody i jednej łyżki sody. Umieść ubrania w pralce i polej je przygotowanym roztworem. Włącz odpowiedni program i wypierz. Na pewno ubrania będą bielsze.

Możesz zamiast roztworu sody zmieszać pół szklanki soku z cytryny i pół szklanki octu winnego. Sok z cytryny nie tylko wybieli ubrania, ale też doda im piękny zapach. Ocet natomiast zabije wszelkie bakterie. Sok z cytryny możesz wlać do plastikowego kubeczka i włożyć bezpośrednio do bębna pralki.

Jeśli tylko możesz, białe ubrania, ale tylko z naturalnych tkanin, susz na słońcu – dodatkowo je wybielisz. Nie rób tego, gdy w ubraniach są włókna syntetyczne (np. koronki przy bieliźnie), bo słońce może je zniszczyć.

ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ TABLETKI DO ZMYWARKI?>>

Bardzo dobry do wybielania tkanin jest proszek do pieczenia – wsyp ok 1/2 opakowania do miski z wodą. Mocz ubrania kilka godzin i wypierz ręcznie. Jeśli nie masz czasu czekać, wsyp pół paczki proszku do pralki do tzw. głównego prania.

Biel pożółkłej bieliźnie przywróci zsiadłe mleko. Przelej je do miski, włóż bieliznę i pozostaw na noc. Rano upierz. Możesz też zwilżyć bieliznę wodą, posypać proszkiem do pieczenia, pokropić sokiem z cytryny i nasypać soli kuchennej. Taka mieszanka będzie się chwilę burzyć. Po kilku godzinach wypierz ubrania w ciepłej wodzie.

Białe ubrania (uwaga – całkowicie białe, bez żadnych kolorowych nadruków) przed praniem warto namoczyć w wodzie z dodatkiem wody utlenionej w proporcji 1 łyżeczka wody utlenionej na 3 litry wody zwykłej.

ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ PROSZEK DO PRANIA?>>

Możesz do garnka nalać wodę, dodać 2-3 cytryny pokrojone w plastry i zagotować. Gorącą miksturę przelej do miski i zamocz pranie. Poczekaj, aż woda wystygnie i wypierz.

Jeszcze ubrania są szare? Spróbuj wyprać je w skorupkach od jajek. Skorupki włóż do woreczka i mocno go zawiąż. Włóż do bębna pralki i włącz odpowiedni program. Wyjmiesz czyste białe pranie!

Więcej o:
Copyright © Agora SA