Szafy IKEA - pomysły na aranżacje

Wybór szafy nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Nie chodzi bowiem tylko o rozmiar, czy kolor - dzisiaj większość z nas aranżuje swoje mieszkania w konkretnym stylu i kupując meble trzeba je do tego stylu dopasować. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Jeśli mebel ma być naprawdę funkcjonalny, warto wyposażyć go w rozwiązania, które ułatwią segregowanie ubrań i drobiazgów, a tym samym oszczędzą nasz czas, który zwykle tracimy na przeczesywaniu całej zawartości szafy w poszukiwaniu jednej rzeczy. Z pomocą przyjdą szafy IKEA - ale którą wybrać i, co równie ważne - jak ją potem złożyć?

Wchodzimy do sklepu, na stronę internetową, otwieramy papierowy katalog – i naszym oczom ukazują się różnorakie aranżacje sypialni i salonów, w których szafy wydają się być skrojone na miarę. Najchętniej przenieślibyśmy całe pokazowe wnętrze do swojego mieszkania, bo wtedy dokładnie wiedzielibyśmy, jakiego efektu końcowego możemy się spodziewać. Rzadko jednak zdarza się, że mamy możliwość kompleksowego podejścia do tematu, przeważnie kupujemy pojedyncze meble. Jak zatem wybrać szafę z IKEA, by spełniła wszystkie oczekiwania, a do tego pasowała do aranżacji naszego domu?

Szafy IKEA – jak dopasować je do wnętrza? Którą szafę wybrać?

Szeroka oferta szaf IKEA to nie tylko gotowe modele, ale również możliwość skomponowania w jedną całość wyposażenia oraz frontów i uchwytów według własnego gustu. W samej szafie, w zależności od potrzeb, możemy zamontować drążki na wieszaki, szuflady małe i duże, wysuwane drążki na spodnie, płaskie wysuwane szuflady z przegródkami na drobiazgi oraz półki. Możemy montować wszystkie elementy wewnętrzne na dowolnym poziomie – dzięki dużej ilości otworów montażowych. Po zamontowaniu natomiast nie ma problemu, by ich położenie zmienić – i też możemy tego dokonać we własnym zakresie. Wybierając fronty i uchwyty możemy z kolei dopasować szafę do aranżacji naszego mieszkania - pod względem stylu i koloru.

Przeczytaj: Szafa w sypialni - wolno stojąca czy w zabudowie? Jaką szafę wybrać?>>

Jak złożyć szafę IKEA?

Kupując meble, które trzeba samodzielnie złożyć, często zastanawiamy się, czy aby na pewno damy radę. Nie mamy doświadczenia, narzędzi ani nikogo, kto mógłby pomóc. A nawet, jeśli zorganizujemy potrzebne narzędzia i poradzimy sobie w pojedynkę, jaką mamy pewność, że po jakimś czasie meble się nie „rozejdą”? Jak zatem złożyć szafę z IKEA? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Do każdego mebla IKEA dołącza instrukcję, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak złożyć go krok po kroku – oraz informuje, jakie narzędzia będą do tego potrzebne. Zatem nawet osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia będzie sobie w stanie poradzić!

Zobacz: Letnia kolekcja IKEA SOMMAR 2018 już w sklepach. Co w niej znajdziemy?>>

Dodatki do zadań specjalnych w szafach IKEA

Światło w szafie to nic odkrywczego, wciąż jednak wiele osób świadomie z niego rezygnuje. A szkoda, warto stosować w domu rozwiązania, które na co dzień ułatwiają funkcjonowanie.

Jak najlepiej przechowywać spodnie w szafie IKEA? Zwykle składamy je w kostkę i układamy na półkach. Można jednak zamontować w szafie specjalne wieszaki, które oszczędzą nasz czas przy poszukiwaniach właściwej pary – wszystkie będą dobrze widoczne, przy czym całość umieszczona jest na prowadnicach, więc możemy je wysunąć i mieć w zasięgu wzroku również te spodnie, które wiszą głębiej.

A jak rozwiązać problem segregowania drobnych rzeczy? Pomocne w tym będą wszelkie wkłady i podziałki, które stworzą szereg małych schowków

Szafa z przesuwnymi drzwiami sprawdzi się z kolei wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało miejsca, aby swobodnie otworzyć fronty uchylne.

Ciekawostka: IKEA będzie wypożyczać meble? Trwają testy nowej usługi>>

Co zamiast szafy?

Szafa to nie jedyne rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie ubrań. Równie dobrze sprawdzi się bieliźniarka, przypominająca wyglądem szafę, ale o wiele od niej niższa. A wyobrażacie sobie w tej samej roli witrynę? Tak, chodzi o ten przeszklony wysoki mebel, w którym zwykle trzymamy książki lub zastawę stołową. Eksponowania tam bielizny raczej nie polecamy, ale swetry, szale, ponczo itp. części garderoby mogą wyglądać naprawdę ciekawie – szczególnie, jeśli ułożymy je w taki sposób, by kolory ciekawie się przeplatały. W witrynie możemy też umieścić koszyki, a w nich różne drobiazgi, które zwykle upychamy w szafach i komodach.

Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie jednego z systemów do przechowywania IKEA (np. Algot - szyny montowane na ścianie, na których mocujemy półki, kosze, itp.), który możemy wykorzystać do zaaranżowania „szafy” przy jednej ścianie, lub nawet całej garderoby – i będzie ona dobrze dopasowana do naszych potrzeb. Jak jednak ukryć taką systemową zabudowę? Przy pomocy zasłon na szynach, które będą działały tak samo, jak te, którymi zasłaniamy okna. Wystarczy umieścić na suficie (wzdłuż linii zabudowy meblowej) metalowe szyny (wystarczą pojedyncze), a na nich zamocować dowolnie wybraną tkaninę, przyciętą wcześniej do pożądanego rozmiaru i obszytą, by prezentowała się estetycznie. Zasłony mogą być nieco dłuższe niż do samej podłogi – wtedy będą się delikatnie opierały na podłodze i uzyskamy ciekawy, nieco teatralny efekt dekoracyjny.

Więcej o: