Powstała najdokładniejsza mapa świata

Mapa świata, jakiej dziś używamy, powstała 450 lat lat temu i pokazuje naszą planetę w dużym zniekształceniu. Dopiero teraz powstała mapa, która precyzyjnie pokazuje proporcje lądów oraz relacje między kontynentami.

W końcu powstała mapa, która oddaje realne proporcje lądów i wód. Nowo powstała mapa nazywa się AuthaGraph i została stworzona przez japońskiego artystę i architekta Hajime Narukawę. Jego praca zdobyła właśnie prestiżową nagrodę Good Design Award. Mapa dokładnie oddaje proporcje i wymiary poszczególnych lądów i wód na tyle, że można ją złożyć w precyzyjny trójwymiarowy model.

Mapy, jakich do tej pory używamy, powstają według odwzorowania walcowego wiernokątnego, znanego jako odwzorowanie Merkatora. Jest to metoda opracowana przez flamandzkiego kartografa Gerarda Mercatora w 1569 roku. Mapa przez niego wyrysowana, choć przydatna w nawigacji morskiej, to niektóre obszary świata pokazuje w wielkim zniekształceniu. Przykładowo Grenlandia wygląda, jakby była tego samego rozmiaru co Afryka. Tymczasem Czarny Ląd jest 14 razy od niej większy.

Tym podobne zniekształcenia zostały zupełnie wyeliminowane na mapie AuthaGraph. Przedstawia ona wiernie wszystkie oceany i kontynenty w tym zaniedbaną Antarktydę. Jak to możliwe? Kluczem do stworzenia nowej mapy było podzielenie kuli ziemskiej na 96 równych regionów, a następnie przeniesienie ich z kuli na piramidę o płaskich ścianach. Taką piramidę po odpowiednim docięciu można rozłożyć na płaską mapę, która oddaje realne proporcje lądów.

Ta oryginalna metoda mapowania pozwala przenieść sferyczną powierzchnię na prostokątną, płaską powierzchnię, taką jak mapa świata, z jednoczesnym zachowaniem prawidłowych proporcji poszczególnych obszarów

- czytamy w uzasadnieniu przyznania Good Design Award mapie AuthaGraph.

Dzięki mapie Japończyka w końcu możemy zobaczyć naszą planetę na płaskiej powierzchni we właściwej perspektywie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.