Fuksja - najpiękniejsze odmiany

Fuksja to roślina balkonowa i ogrodowa. Z roku na rok pojawia się coraz więcej nowych odmian tego kwiatu, które upiększają nasze tarasy. Różnorodny kolor fuksji pozwala wybierać z całej gamy odcieni. Poniżej przedstawiamy jej najpiękniejsze odmiany.

Fuksja jaki kolor?

Fuksja odpowiednio uprawiana może przetrwać do jesieni. Jest kwiatem zarówno balkonowym jak i ogrodowym - ma bardzo dekoracyjny wygląd. W odpowiednich warunkach będzie się pięknie prezentować. Możemy ją kupić, bądź samodzielnie przygotować sadzonki fuksji. Jej kolor jest zależny od odmiany. Fuksja 'LA PERLE' charakteryzuje się długimi, wąskimi kwiatami, z kolei rodzaj DIANA PRINCESS OF WALES wyróżnia się dwubarwnymi kwiatami, które są bladoróżowe i lilowe w środku. Jako kwiaty balkonowe są łatwe w utrzymaniu. Istnieje około 2000 tys. rodzajów fuksji, ich kolor jest zależny od konkretnej odmiany. Kwiaty mogą być kremowe, białe, czerwone i fioletowe w różnych odcieniach. Kształt i ubarwienie fuksji zależy od jej odmiany.

Fuksja - najciekawsze akcesoria.Fuksja - najciekawsze akcesoria. Fot. shutterstock/abxyz/okazje.info, homebook Fot. shutterstock/abxyz/okazje.info, homebook

Pelargonia a fuksja

Często na fuksję mówi się pelargonia. Nie jest to jednak prawidłowe nazewnictwo tego kwiatu, z racji podobieństwa, wielu z nas używa takiego określenia. Pelargonia jest rodzajem byliny. Występuje około 200 do 250 gatunków tej rośliny. Wpisuje się świetnie do kategorii kwiaty balkonowe z racji tego, że kwitnie przez cały sezon od maja do początku jesieni. Jest to łatwy w utrzymaniu kwiat, o szerokiej gamie kolorów. W zależności od wzrostu, czy rodzaju kwiatów, pelargonie dzielą się na rabatowe, bluszczolistne i wielokwiatowe. Najlepiej rosną w słońcu, szybko dostosowują się do warunków gleby. Pelargonia wielokwiatowa uprawiana jest głównie jako roślina doniczkowa. Są to jednak odmienne rośliny, jednak ich podobieństwo może być mylące, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie kwiatów by nie doszło do pomyłki.

Jak nawozić kwiaty balkonowe?Jak nawozić kwiaty balkonowe? Fot. shutterstock/Buslik/okazje.info, homebook Fot. shutterstock/Buslik/okazje.info, homebook

Kwiaty balkonowe jak je uprawiać?

W zależności od tego czy posiadamy duży ogród bądź balkon, dostosowujemy do tego metodę uprawy interesujących nas kwiatów. Fuksja, sprawdza się idealnie na tarasie. Dobrze dobrana gleba i odpowiednie nawożenie pozwolą cieszyć się długim kwiatostanem. Musimy pamiętać by chronić ją przed przymrozkami po wyniesieniu na zewnątrz. Ciepło sprzyja ich kwitnieniu, z kolei jesienna aura nie szkodzi im, jeśli temperatura nie spadnie poniżej zera. Warto pamiętać także o nawożeniu rośliny. Może być to mieszanka kompostu ze specjalistycznym nawozem. W przypadku przycinania odbywa się to podczas stycznia, tak by fuksja wytworzyła nowe pędy, a późniejsze cięcie ogranicza jej kwitnienie. Zakup fuksji nie jest dużym problemem, w doniczce kosztuje około 10 zł, a w pojemniku wiszącym kosztu dużego kwiatu oscyluje około 30 zł. Jest to ciekawy kwiat, a kolejnym plusem jest jego niedrogie utrzymanie.

Fuksja - jakie dodatki najlepiej dodać?Fuksja - jakie dodatki najlepiej dodać? Fot. Lilianna Sokołowska/okazje.info/homebook Fot. Lilianna Sokołowska/okazje.info/homebook

Fuksja jak stworzyć sadzonki?

Zainspiruj się!

W przypadku tego kwiatu nie tylko kolor jest ciekawą rzeczą. Równie interesujące wydaje się być przygotowanie sadzonek tej rośliny. Kiedy fuksja ma młode pędy możliwe jest przygotowanie flancy około 10 cm. Sadzonki należy umieścić w wodzie lub odpowiednim podłożu przy użyciu ukorzeniacza, który wpłynie na szybszy wzrost korzeni. Tak przygotowane doniczki, czy pojemniki odstawiamy do ciepłego miejsca, zapewniając kwiatom temperaturę około 20-22 stopi Celsjusza. Możemy przykryć także sadzonki folią, co wpłynie na ich szybszy wzrost.

Prezentujemy 18 najciekawszych przykładów kwiatowych stylizacji z fuksją, jak również jak dobrze dobrać kwiaty ogrodowe. Warto zwrócić uwagę na kolor i kształt kwiatów.

Więcej o: