Pomarańcze, cytryny i mandarynki - czyli jak hodować cytrusy w doniczce?

Każdy z nas zna smak pomarańczy, cytryn i mandarynek. Cytrusy pochodzą z krajów dalekiego wschodu, a widok drzewek i ich zapach zachwyca każdego. Całe szczęście powstały odmiany, które możemy poddać uprawie doniczkowej we własnym domu, a ich uprawa wbrew pozorom wcale nie jest trudna. Jak uprawiać drzewka pomarańczowe, cytrynowe i mandarynkowe, by dały pyszne owoce i pięknie zdobiły mieszkanie? Doradzamy!

Cytrusy, które owocują są symbolem obfitości i bogactwa. Po raz pierwszy cytrusy do polskich domów wprowadził u schyłku PRL-u profesor Szczepan Pieniążek. Rozpropagował on cytrynę, odmianę "Ponderosa", która zaczęła rodzić piękne, okazała owoce. Od tamtej pory cieszą się one coraz większą popularnością. Ze względu na ich niesamowity zapach bardzo często decydujemy się na ich uprawę ze względu na cele dekoracyjne. Piękne, błyszczące liście, białe kwiaty oraz pomarańczowe i żółte owoce skutecznie zwracają na siebie uwagę.

Cytryny w doniczkach

CytrynyCytryny Fot. Homebook Fot. Homebook

Drzewko cytrynowe przeznaczone do domowej uprawy osiąga wysokość maksymalnie 2-2,5 metra, gdzie w naturalnym środowisku są drugie tyle większe. Cytryny mają błyszczące liście o piłkowanych brzegach w kolorze jasnej zieleni. Liście po rozdarciu zachwycają niesamowitym i bardzo intensywnym cytrynowym zapachem.

Cytryna powinna być ustawiona w dobrze oświetlonym i ciepłym miejscu, powyżej 15 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest umiarkowane podlewanie oraz częstego zraszania. W czasie intensywnego owocowania drzewko wymaga nawożenia specjalnymi nawozami do cytrusów. Powinniśmy pamiętać, by nie ustawiać drzewka cytrynowego w kuchni, gdy posiadamy kuchenkę na gaz. Roślina nie toleruje nawet najmniejszego stężenia gazu. Oprócz tego roślina nie powinna być obracana oraz przestawiana.

Dużym plusem jest fakt, że roślina może kwitnąć cały czas, ponieważ kwiaty pojawiają się na drzewku bardzo często niezależnie od tego czy są obok dojrzałe owoce czy nie.

Owoce cytryny znajdują wiele zastosowań w kuchni. Sok z tego owocu doskonale sprawdzi się jako dodatek do sosów, zup, sałatek, ciast oraz mięs. Sok z cytryny dokonale eliminuje zapachy, więc przyda się jako środek czyszczący zmywarkę lub lodówkę. Owoce zawierają mnóstwo witaminy C, która doskonale wspomoże nasz układ odpornościowy.

Drzewko pomarańczowe mandarynkimandarynki Fot. www.klep.donwil.pl, homebook Fot. www.klep.donwil.pl, homebook

Odmiana karłowa drzewka pomarańczowego, którą hodujemy w domu osiąga wysokość do 1,5 metra. Roślina bardzo szybko rośnie, a już w drugim roku hodowania zaczyna kwitnąć i wydawać swoje pierwsze owoce. Posiada białe i silnie pachnące kwiaty, natomiast owoce są małe, bardzo powoli dojrzewają, mają barwę pomarańczową, jednak są kwaśne.

Pomarańcz powinien być ustawiony w nasłonecznionym miejscu, jednak nie możemy go narażać na bezpośrednie nasłonecznienie. W ciągu lata najlepiej wystawić roślinę do ogrodu. Natomiast w czasie zimy powinniśmy trzymać ją w temperaturze nie mniejszej niż 10-15 stopni Celsjusza, ponieważ pomarańcz jest wrażliwy na zbyt niskie temperatury. Roślina wymaga podlewania, gdy podłoże zaczyna być suche. Drzewko pomarańczowe powinniśmy systematycznie poddawać nawożeniu w okresie letnim. Jeśli roślina jest młoda należy ją corocznie przesadzać.

Miąższ pomarańczy ma smak słodko-kwaśny, bogaty w witaminę C. Najczęściej jemy ten owoc na surowo, jednak możemy wykorzystać go do przygotowania dżemów, produkcji soków, olejków, herbaty a nawet miodu z kwiatu tego drzewka. Drzewko pomarańczowe ze względu na swoją wspaniałą prezencję i walory może stać się doskonałym prezentem.

Mandarynka

mandarynkamandarynka Fot. producent Fot. producent

Mandarynki pochodzą z Azji, rosną w tropikalnym klimacie, dlatego w Polsce uprawa ich jest możliwa jedynie w domu, jako roślina ozdobna. Drzewko rośnie bardzo powoli, jednocześnie obradzając w dużą ilość owoców. Owoce mandarynki są mniejsze od pomarańczy, łatwiej się obierają, zawierają więcej pestek, a ich miąższ jest często słodki.

Drzewko mandarynkowe uwielbia miejsca nasłonecznione, w których jest ciepło. W okresie od kwietnia do września, gdy słońca jest najwięcej mandarynki rosną bardzo szybko. O roślinę należy odpowiednio zadbać. Najlepiej przesadzić ją wczesną wiosną do doniczki przynajmniej 2 razy większej. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie, jednak unikajmy przelania. Zbyt duża ilość wody spowoduje gnicie korzenia. Optymalnie, najlepiej podlewać mandarynki w okresie letnim co 3 dni, natomiast w pozostałych porach roku co 5-6 dni. Drzewko mandarynkowe należy również często zraszać wodą. Raz na jakiś czas warto nakarmić naszą roślinę specjalnym nawozem, który ją wzmocni i pozwoli na wydanie lepszych owoców.

Drzewka cytrusowe są piękną i stylową ozdobą każdego domu. Oprócz tego są naturalnym aromatem.

Poniżej przedstawiamy akcesoria i meble ogrodowe!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.