Ile kosztuje malowanie elewacji?

Ile kosztuje malowanie elewacji, to pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto wykańcza dom. Koszt malowania elewacji zależy od kilku czynników. Sprawdziliśmy z jakimi kosztami musimy się liczyć i od czego zależy ostateczna cena.

Elewacja domu

Malowanie elewacji to ostatni etap prac przy wykończeniu domu. Nie bez powodu tak wiele osób przykłada do tego jak wielką wagę, w końcu od elewacji w dużym stopniu zależy wygląd budynku. Możliwości jest naprawdę wiele - począwszy od tradycyjnych metod, na nowoczesnych rozwiązaniach. Wciąż najwięcej osób postępuje według schematu: ocieplenie domu i tynkowanie z uwzględnieniem koloru, który będzie pasował do dachu i drzwi wejściowych. Coraz częściej jednak zdarza się, że zamiast tynku wykonuje się elewacje z drewna, kamienia, a nawet okładzin. Najlepszą porą na malowanie elewacji jest wrzesień. Wynika to z warunków atmosferycznych - temperatura przekraczająca 25 może spowodować zbyt szybkie wysychanie tynku, w efekcie czego będzie on odpadał. 

Dowiedz się: Elewacja, ścieżka i ogrodzenie - najważniejsze rady >>

Koszt wykonania elewacji kamiennej

Największą popularnością cieszy się elewacja kamienna, która nie tylko znakomicie się prezentuje, ale także jest wyjątkowo trwała, a także odporna na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, elewacja kamienna ma bardzo szeroki wybór kolorów i tekstur. Koszt wykonania elewacji kamiennej wynosi od 190 zł do 250 zł za metr kwadratowy. 

Elewacja kamiennaElewacja kamienna fot. Stegu

Koszt wykonania elewacji drewnianej

Elewacja drewniana także cieszy się zainteresowaniem klientów. Drewnem wykorzystywanym do tego celu jest sosna, (która za sprawą żywicy jest zdecydowanie bardziej odporna na wilgoć, i co za tym idzie trwalsza) oraz świerk. Drewno nadające się na elewacje musi mieć odpowiedni poziom wilgotności, mieszczący się w przedziale 15-18%. Koszt malowania elewacji z drewna to 48-385 zł/m 2. Tak duża rozpiętość cenowa wynika z faktu, że koszt elewacji zależy od rodzaju użytego drewna. 

Dowiedz się: Ile kosztuje zrobienie elewacji, jaka robocizna >>

Malowanie elewacji. Ile za metr

Trzeba pamiętać, że nawet przy wykorzystaniu dobrej klasy materiałów, elewacja z czasem ulegnie zniszczeniu i będzie wymagała poprawy. W takim wypadku najczęstszym sposobem na poprawę wyglądu jest malowanie elewacji. Koszt malowania elewacji zależy od materiału z jakiego została wykonana, jednak można oszacować jakiego rzędu będzie to wydatek. Przyjmuje się, że koszt malowania elewacji wynos od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. 

Dowiedz się: Płytki i kamienie dekoracyjne, które wyglądają jak cegły >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.