Płyta gipsowa - wymiary, waga, parametry

Płyta gipsowa - nazywana także płytą gipsowo-kartonową - to materiał budowlany mający postać arkuszy. Płyta gipsowa używana jest przede wszystkim do stawiania ścianek działowych oraz do wykładania na sufitach i wewnętrznych ścianach. Z uwagi na swoją wyjątkową gładkość stanowi bowiem świetne podłoże pod wszelkiego rodzaju wykończenia pomieszczeń - farby, tapety czy płytki ceramiczne. Płyta gipsowa mocowana jest na drewnianych lub metalowych konstrukcjach za pomocą wkrętów. Może byś też przyklejana do ścian gipsem.

Jakie są wymiary płyty gipsowej

Wymiary płyty gipsowej są dość zróżnicowane. Jej grubość waha się od 6,5 mm do 24 mm. Najcieńszych płyt, z uwagi na ich giętkość, używa się np. do wykańczania łuków. Płyty o grubości 9,5 mm są optymalne do wykładania ścian. Lekkie ścianki działowe i sufity podwieszane budować można z płyt 12,5-milimetrowych.

Chcąc uzyskać jak najlepsze parametry akustyczne czy przeciwpożarowe (bo płyty opóźniają rozprzestrzenianie się ognia) należy sięgnąć po materiały o grubości 15 mm i więcej. Szerokość płyty gipsowej zwykle wynosi 1200 mm szerokości, długość zaś – 2000 do 3000 mm. Do pożądanych wymiarów przycina się ją za pomocą specjalnego noża. Mniejszych płyt używamy przy niewielkiej zabudowie, by zminimalizować straty materiałowe, większych, gdy np. chcemy pokryć płytami większe połacie.

Płyta gipsowa: waga

O wadze przesądzają wymiary płyty gipsowej i to, czy płyta jest impregnowana czy nie. Płyty impregnowane są oznaczane H2/GKBI i mają zielony kolor kartonu. Gipsowy rdzeń takich płyt jest impregnowany specjalnymi środkami, które zmniejszają pochłanianie wilgoci. Płyty gipsowe impregnowane mogą być z powodzeniem stosowane w kuchniach i łazienkach, mogą być użyte na przykład do wykonania obudowy prysznica. Płyty nieimpregnowane oznaczane są na tylnej stronie niebieskim nadrukiem. Nadają się do zastosowania przy montażu okładzin i ścian na metalowej konstrukcji, montażu ścian działowych, przedścianek i sufitów podwieszanych. Taki rodzaj płyty jest oznaczany symbolem A/GKB.

Ile waży płyta gipsowa zwykła, a ile impregnowana? Najlżejsza płyta giętka o wymiarach 1200 na 2600 mm może ważyć około 5-6 kg/m². Płyta zwykła o tym samym rozmiarze waży około 7 kg/m². Oczywiście im większa płyta tym więcej waży, na przykład płyta 1200 na 2750 mm waży już około 9 kg/m². Płyty impregnowane są nieco cięższe – taka o wymiarach 1200 na 2000 mm waży ponad 10 kg/m².

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.