Goździki w doniczce na balkon. Jak pielęgnować?

Goździki są idealne, by przyozdobić nimi balkon. Świetnie czują się zarówno w skrzynkach, jak i w doniczkach. Imponująco prezentują się kompozycje zestawione z różnych odmian kolorystycznych goździków. Co istotne, goździki pięknie pachną! Jak je pielęgnować?

Goździki na balkon

Goździki przeznaczone na balkon to doskonała alternatywa dla znanych i oklepanych kwiatów balkonowych. Goździki na balkon mają wysokość ok. 15-20 cm i stanowią zwarte krzaczki. Największe - do 5 cm średnicy, a przy tym mocno pachnące kwiaty ma jednoroczny goździk chiński (Dianthus chinensis). Okazy kupione wiosną kwitną do późnego lata.

Idealna na balkony i rabaty jest mieszańcowa seria Ideal - wywodząca się od goździka chińskiego. Obejmuje ona blisko 20 różnokolorowych odmian tworzących gęste kępy o wysokości 25 cm i kwitnące aż do mrozów. Są one bardzo wytrzymałe i obficie kwitną.

Zarówno goździk chiński (Dianthus chinensis), jak i jego mieszańce wydzielają za dnia silny aromat.

Goździki w doniczce

Aby rozpocząć hodowlę goździków w doniczce, konieczne są odpowiednie sadzonki. Podczas kupowania warto sprawdzić ich system korzeniowy - to on świadczy o tym, czy roślina jest zdrowa.

W klasycznych doniczkach balkonowych warto posadzić pięć-sześć okazów, aby tworzyły zwartą formację, a jednocześnie mogły skutecznie się ukorzenić.

Kompozycje z goździkami

Goździki balkonowe znakomicie prezentują się w towarzystwie innych roślin. Na przykład w pojemnikach obsadzonych iglakami idealnie będą pasować bylinowe gatunki goździków, o zimotrwałych srebrnych liściach, np. goździk pierzasty (Dianthus plumarius), oraz pochodzące od niego odmiany mieszańcowe. Rośliny te kwitną od czerwca do sierpnia w kolorach: białym, różowym i czerwonym.

Na brzegach pojemników z goździkami świetnie sprawdzą się kwiaty o przewieszających się łodygach, m.in. begonia bulwiasta czy werbena.

Kompozycje z goździkami balkonowymi mogą wyróżniać się kolorystyką. Łatwo dobrać do goździków rośliny w zbliżonych odcieniach różu lub fioletu. Można też postawić na kontrasty, łącząc np. kwiaty białe z czerwonymi.

Nagrzane słońcem goździki w doniczce wydzielają intensywną woń. Aby zapach był wyraźny i intensywny, lepiej sadzić na balkonie jeden rodzaj kwiatów pachnących o danej porze. Skoro więc goździki pachną za dnia, dosadźmy do nich gatunki wydzielające zapach po zmroku.

Jak pielęgnować goździki

Goździki na balkon nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Latem wystarczy co dwa-trzy dni, chyba że panują upały – wtedy trzeba je podlewać znacznie częściej. Ważne, by podłoże w donicach było stale wilgotne.

Warto regularnie zasilać goździki odżywkami dla roślin kwitnących lub balkonowych (jeśli w podłożu nie znajduje się nawóz o przedłużonym działaniu).

Podczas okresu kwitnienia goździki wypuszczają kilka pąków i kwitną w różnym czasie. Zwiędłe okazy należy usuwać, tak samo jak uschnięte liście.

Pamiętajmy, że goździki – jak wszystkie kwiaty balkonowe - potrzebują co roku świeżego podłoża, ponieważ po kilku miesiącach intensywnej uprawy zaczyna im brakować składników pokarmowych, a ziemia przestaje dobrze wchłaniać i utrzymywać wilgoć. Dlatego odmiany bylinowe goździków dobrze jest w nowym sezonie posadzić w nowej ziemi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.