Ocet na mszyce. Jeden z najskuteczniejszych sposobów naturalnej ochrony roślin

Alicja Gawryś, Karolina Mucha, Hanna Masternak, KJT, dor
29.06.2018 14:21
Mszyce to prawdziwe utrapienie. Trzeba się ich pozbyć jak najszybciej, bo ograniczają wzrost roślin i mogą przenosić choroby wirusowe. Są domowe sposoby na ich zwalczanie, a jednym z najskuteczniejszych jest preparat z octu

Mszyca – wróg roślin

Larwy i dorosłe osobniki mszyc mogą być jasnożółte, oliwkowe, różowe, czerwono-zielone, popielate, w różnych odcieniach zieleni, brązu i czerni. Niektóre są pokryte woskowym nalotem. Mają ok. 2 mm długości.

Mszyce wydzielają rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzaki zatykające otwory w skórce liści i utrudniające wymianę powietrza. Bardzo podobne do mszyc są ich krewne Miodowice – zwalcza się je tak samo jak mszyce.

Jak unikać mszyc

Już podczas kupowania roślin warto sprawdzić, czy nie ma na nich śladów żerowania szkodników: żółtych plam na liściach, delikatnej pajęczynki, skupisk owadów na pędach. Podobnego przeglądu - najlepiej przy użyciu lupy - powinniśmy dokonać, gdy na kwiatach, które dobrze się rozwijały, zauważymy niepokojące objawy. Pamiętajmy: im wcześniej zwalczymy szkodniki, tym mniej wyrządzą szkód.

Ocet na mszyce - jak zrobić

Mszyce atakują zarówno rośliny ogrodowe, jaki i te, które rosną w domu, na balkonie czy tarasie. Jednym z najchętniej stosowanych przez amatorów środków przeciw mszycom jest oprysk z octu. Przygotowanie go jest bardzo proste (przepisy można znaleźć m.in. na forum ladnydom.pl). Wystarczy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:10. Ważne, by wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. Jak doradzają niektórzy forumowicze, do roztworu można dodać łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropli płynu do mycia naczyń, bo wtedy preparat lepiej przylgnie do roślin, a jego działanie będzie dłuższe.

Tak przygotowaną miksturę należy przelać do spryskiwacza i obficie polać rośliny – niech ciecz z nich spływa! Dobrze jest pryskać nie tylko z góry, ale też od spodu liści, gdzie mszyc jest najwięcej.

Warto wiedzieć, że ocet winny znajduje się w wykazie substancji podstawowych dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym w państwach Unii Europejskiej.

Sposoby na mszyce dla roślin domowych

Inwazję mszyc na rośliny uprawiane w domu można ograniczyć, wstawiając doniczkę do wanny i zmywając ją silnym strumieniem wody. Pamiętajmy, żeby polewać górną i dolną stronę liści. Wcześniej trzeba okryć folią ziemię w doniczce. Kąpiele powtarzamy co kilka dni, by pozbyć się kolejnych pokoleń szkodników.

Małe rośliny można poddać kąpieli, odwracając doniczki do góry dnem i ustawiając na dwóch drążkach opartych na brzegach wiadra z letnią wodą. W wodzie zanurzamy całą zieloną część rośliny – wtedy mszyce wypłyną. Jednak nie wszystkie gatunki roślin dobrze znoszą długotrwałe moczenie. Mokrej rośliny nie wolno stawiać na słońcu, by nie narazić jej na poparzenia.

Gotowe preparaty na mszyce

W sklepach i centrach ogrodniczych, a także w kwiaciarniach jest spory wybór preparatów owado- i roztoczobójczych w postaci aerozolu. Niektórymi środkami - jak np. ABC przeciwko szkodnikom na roślinach ozdobnych, Polysect, Anty-szkodnik, Pokon Stop, Bio Insekt, Kontrapest oraz Provado plus AE - zwalczymy różne pasożyty, inne działają wybiórczo. Amatorzy mogą też kupić małe opakowania środków owadobójczych przeznaczonych do samodzielnego sporządzania roztworu (przepisy są na etykietach).

Popularnym  środkiem ochrony roślin jest Biochron  - naturalny środek do zwalczania mszyc, przędziorków, wciornastków, miseczników, wełnowców, mączlika oraz wszelkich chorób grzybowych występujących na kwiatach, drzewkach owocowych i warzywach. W małych ogrodach, na balkonach i tarasach przyda się Biochron 600 ml w pojemniku z opryskiwaczem.

Wygodne w użyciu i bezpieczne są pałeczki przeciw szkodnikom, które umieszczamy w podłożu. Mogą to być np. tarcznik i Provado Combi - oba zwalczające wiele gatunków szkodników.

Roślinne preparaty na mszyce

Zamiast środków chemicznych możemy zastosować wypróbowane metody ekologiczne - różnego rodzaju preparaty z roślin, którymi opryskujemy okazy porażone przez szkodniki.

Aksamitka. Wyciąg (z 1 kg suszu) działa na mszyce, a wywar zwalcza choroby grzybowe.

Cebula. Wyciąg lub napar (z 200 g) stosujemy na mszyce, napar - na choroby grzybowe i przędziorki.

Czosnek. Wyciąg (z 200 g roztartych ząbków) działa na mszyce i przędziorki. Przeciętym ząbkiem smarujemy liście pokryte plamami chorobowymi.

Rumianek. Odwar (z 300 g suszonych kwiatów) stosujemy na mszyce, wyciąg (1 kg suszonych kwiatów) - na przędziorki, gąsienice motyli oraz profilaktycznie przeciwko infekcjom grzybowym.

Szczaw. Wyciąg (z 200-300 g korzeni) zwalcza mszyce, przędziorki i miodówki

Tytoń. Odwar (z 10-12 papierosów) i wyciąg działa na mączliki, miseczniki i mszyce.

Wrotycz. Odwar (z 300 g) działa na mszyce i mrówki; wyciąg i gnojówka - na przędziorki, wyciąg jest skuteczny na mączniaki oraz rdze.

Ziemniaki. Wyciąg z łodyg i liści (z 1,2 kg) jest dobry na mszyce, przędziorki, gąsienice motyli.

Gnojówka z pokrzyw. Jeśli mszyce pojawią się na bylinach, roślinach dwuletnich i jednorocznych, można je zniszczyć skutecznie gnojówką z pokrzyw.