Styl rustykalny we wnętrzu. Na co położyć akcenty?

Wnętrza rustykalne, jeśli je dobrze przemyślano, powinny być również funkcjonalne i zwyczajnie wygodne. Nie chodzi bowiem o ślepe naśladownictwo tego, co kojarzy nam się ze wsią i naturą, ale o umiejętne łączenie takich elementów ze współczesnością.

Najważniejsze cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny, tak obecnie popularny, stanowi odwołanie do prostoty i skojarzeń z wsią. Dominują w nim naturalne materiały, przede wszystkim drewno, jak też ciepłe kolory. Wcale niekoniecznie rustykalizm jest bliski minimalizmowi. To raczej chęć powrotu do elementów wyglądu, jaki przedstawiały dawne wiejskie chaty nie tylko na terenach polskich - modne są inspiracje Skandynawią. Wnętrza takie powinny również być przytulne. Dominujące barwy to:

  • brązy
  • kolor żółty
  • biel
  • zieleń
  • niebieski

Z reguły nie stosuje się jednak ognistej czerwieni lub różu. Bardzo ważne jest wzornictwo, które nawiązuje do ludowego w bardzo szerokim znaczeniu. 

Rustykalne wnętrzaRustykalne wnętrza Fot. Shutterstock

Styl rustykalny dzisiaj

Obecnie styl rustykalny stał się bardzo uniwersalny. Stało się tak dzięki temu, że nie stanowi próby odwzorowania sposobu mieszkania na wsi w dawnych wiekach, ale jest tylko nawiązaniem do niego, próbą stworzenia odpowiedniego klimatu. Rzadko więc wykorzystuje się oryginalny piec kaflowy we wnętrzu, choć zdarzają się i takie przypadki, ale raczej jego miejsce zajmuje kominek. Często również do stosunkowo nowocześnie wyposażonego wnętrza wkomponowuje się elementy stricte rustykalne - choćby belkowania, przedmioty wykonane z drewna, kamienia lub ceramiki.

Kuchnia i salon

Wiejskie klimaty w kuchni można zapewnić dzięki postawieniu na prostotę i bezpretensjonalność. Dobrym pomysłem mogą być drewniane meble kuchenne bez okazałych zdobień, które będą cieszyć oko pięknem naturalnego drewna. Można postawić na egzemplarze wiekowe lub celowo postarzyć nowe. Do tego drewniany blat i ciekawa lampa w stylu. Można je łączyć z elementami współczesnymi. 

W salonie do stylu rustykalnego możemy nawiązać poprzez drewniany stół i dużą ilość dodatków wykonanych z naturalnych materiałów - przede wszystkim lnu, bawełny i wełny. Warto zauważyć, że nieco już podniszczone przez czas drewniane meble lub sprzęty nie powinny być na siłę odnawiane - doda to całości uroku. 

Rustykalne wnętrzaRustykalne wnętrza Fot. Shutterstock

Dodatki

Wybierając meble i dodatki trzeba zauważyć, że wnętrze nie powinno stać się magazynem starych rzeczy. Zatrzęsienie starych pamiątek, chociaż samo w sobie ciekawe, niekoniecznie zbuduje spójny przekaz dotyczący stylu - o niego zaś właśnie chodzi. Liczy się więc konsekwencja. 

Bardzo ważne są również dodatki w postaci charakterystycznych ozdób. Haftowane obrusy, serwetki i firanki z motywami roślinnymi będą ważnymi atrybutami stylu rustykalnego.

Rustykalne wnętrzaRustykalne wnętrza Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.