Jak układać panele w wąskim korytarzu? Instrukcja krok po kroku

Kamil Michaluk
20.04.2021 16:00
Jak układać panele podłogowe w wąskim korytarzu? Jaki kierunek warto wybrać? Trzeba się nad tym dobrze zastanowić, bo przecież ewentualne błędy w takim miejscu będą bardzo widoczne. Jest to tym bardziej istotne, gdy chodzi o podłogę w przedpokoju, który stanowi rodzaj wizytówki naszego domu czy mieszkania.

Podłoga w korytarzu.Podłoga w korytarzu. Fot. Shutterstock

Panele w korytarzu. Jakie wybrać?

Nie tylko kierunek układania paneli jest tutaj bardzo ważny, ale liczy się też ich jakość i najbardziej istotne parametry. Zawsze spotkamy się też z tym czy kłaść panele, czy też jednak wybrać płytki. Oczywiście te ostatnie z pewnością będą trwalszym sposobem wykończenia podłogi. Różnią się jednak pod względem estetyki - niekiedy wolimy panele laminowane czy winylowe. Taka podłoga jest też przyjemniejsza wtedy, gdy staniemy na nią bosą stopą. W wąskim korytarzu docenimy wreszcie zalety montażu paneli - liczne docinki, zwłaszcza u wejścia do pokoju, łatwiej będzie wykonać na własną rękę w przypadku dowolnych paneli. Można je ułożyć bez zatrudniania fachowców, co w przypadku płytek nie jest niemożliwe, ale z pewnością stanie się trudniejsze.

Nim rozpoczniemy układanie paneli, warto postarać się o dobrej klasy materiał. W przypadku paneli podłogowych powinniśmy zwrócić uwagę na wysoką klasę ścieralności i to, żeby nie były zbyt śliskie. Wiele zależy też od ich odporności na zabrudzenia, nanoszenie piasku i wilgoć. Najczęściej polecany jest więc panel winylowy, który z racji na swoją budowę tworzy mniej szans na usterki i odkształcenia. Jest to jego podstawową przewagą nad panelami laminowanymi. Design jest w zasadzie obojętny, chociaż połyskliwe panele podłogowe odbijają więcej światła, co możne być przydatne wtedy, gdy zechcemy rozświetlić ciasną przestrzeń.

Przedpokój. Przedpokój.  Fot. Merkury Market

Dlaczego kierunek układania paneli jest ważny? W którą stronę położyć panele podłogowe?

Jak układać panele podłogowe, żeby dobrze wyglądały w połączeniu o dużej długości i niewielkiej szerokości? Odpowiednie rozmieszczenie paneli w pomieszczeniu względem drzwi, poszczególnych ścian i to, gdzie wypadają łączenia, jest niebywale istotne. Stąd też radzi się ułożyć panele podłogowe ''na sucho'' tak, żeby zobaczyć całość jeszcze przed wykonaniem montażu paneli.

Jak kłaść panele podłogowe? W jakim kierunku układać podłogi? Ważne zasady

Od czego zależy wybór kierunku układania paneli? Układ taki uzależniony jest między innymi od:

 • tego jak duże jest pomieszczenie
 • kierunku padania promieni słonecznych (lub kierunku padania światła sztucznego)
 • ilości i rozstawienia okien w pomieszczeniu
 • umiejscowienia elementów wyposażenia
 • rodzaju fugi przy panelach
 • równości ściany
 • wyboru efektu wizualnego, który ma ozdobić pomieszczenie (nie zawsze panele muszą być drewnopodobne)

Najwięcej kłopotów będziemy mieli w korytarzu o nierównych ścianach, licznych drzwiach i źródłach światła (już przy dwóch często mamy problem).

W jakim kierunku rozpocząć układanie paneli podłogowych? Robić to wzdłuż czy wszerz? Co do zasady przyjmuje się, że należy to robić zgodnie z kierunkiem padania światła (równolegle do sposobu badania promieni słonecznych, czyli prostopadle do okna). W praktyce trzeba zwrócić uwagę na to, że niekiedy warto postąpić inaczej. Gdy w pokoju jest więcej okien, kładziemy je prostopadle do okna, które znajduje się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Niekiedy decydujemy się by kłaść panele wszerz pomieszczenia po to, żeby optycznie wydało się być szersze.

Jak układać panele podłogowe w wąskiej przestrzeni? Wzdłuż czy wszerz?

Jak powinno wyglądać układanie paneli podłogowych w korytarzu, który różni się przecież od pokoju czy innego standardowego pomieszczenia? Zdecydować się na położenie paneli wszerz, czy też jednak ułożyć je wzdłuż? Wybór jest właściwie dość trudny i komplikuje się jeszcze wtedy, gdy mamy tutaj okna. I bez nich bliskie ściany i niewielki prześwit potęgują dość klaustrofobiczne wrażenie.

Okazuje się jednak, że szczególny rodzaj pomieszczenia, jakim jest korytarz, wymaga raczej ułożenia podłogi z paneli wzdłuż (równolegle), nie zaś wszerz. Dlaczego?

 • pomysł, by kłaść panele podłogowe w korytarzu wszerz, będzie skutkował bardzo dużą ilością niezbędnych docięć materiału. Tym samym wzrośnie czas na wykonanie takiej pracy
 • prawdopodobnie podłoga wykonana w ten sposób będzie wymagała wykorzystania większej ilości materiału
 • układając panele w poprzek narazimy się na dodatkowe problemy tam, gdzie są drzwi
 • tylko równoległe ułożone panele będą w tym miejscu wyglądały estetycznie; decydując się na to, by układać je prostopadle (w poprzek) względem ścian, zapewnimy sobie kilkanaście rzędów paneli na dość krótkim odcinku
 • układając panele wzdłuż łatwiej będzie nam stworzyć dobrej jakości imitację prawdziwej podłogi z drewna
Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • cybulka7700

  Oceniono 1 raz -1

  W przedpokoju ruch jest zwiększony, więc lepiej wybrać trwalszy materiał jak drewno. U nas fachowiec z parkietlux położył i zaimpregnował parkiet, który jest odporny na zarysowanie i wilgoć, na pewno posłuży dłużej niż panele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX