Szafa na całą ścianę - czy to dobre rozwiązanie?

Kamil Michaluk
19.05.2021 12:16
Szafa na całą ścianę wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują dużo miejsca dla własnych ubrań, butów czy na drobiazgi. Nie w każdym przypadku musi być jednak najlepszym rozwiązaniem. Można przy tym wybierać spośród jej różnych wariantów: dużą różnicę zrobią już same drzwi, które mogą być uchylne lub przesuwne. Oto garść informacji przydatnych przy wyborze szafy na całą ścianę.

Szafa w zabudowie.Szafa w zabudowie. Fot. Shutterstock

Jaka szafa na ścianę będzie najlepsza?

Sypialnia, salon lub przedpokój, w zależności od wielkości naszego mieszkania i naszych upodobań, są miejscami, gdzie lubimy umieszczać praktyczne szafy. Mebel na całą ścianę wydaje się być takim rodzajem zabudowy, która pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu. Bywa przy tym czymś więcej, niż tylko miejscem na ubrania. Przestrzeń w szafie bywa tak duża, że schowamy tam sprzęty, które tylko czasami są potrzebne, ale warto by były w mieszkaniu. Możemy tutaj także przechować zapasową pościel, gdy nie mamy łóżka wyposażonego w dość duży pojemnik. Ważnym dylematem, przed którym niewątpliwie staniemy, jest wybór pomiędzy szafą robioną na wymiar a typem mebli modułowych.

Zalety szafy na wymiar

Szafy do sypialni robione na wymiar to niewątpliwie dość duży wydatek. Za wysoką cenę otrzymujemy jednak mebel w interesującym nas stylu, który umożliwia zabudowę ściany co do centymetra. Dzięki temu w funkcjonalny sposób potrafimy zagospodarować przestrzeń wnętrza naszego domu. W dowolny sposób możemy wybierać drzwi przesuwne, fronty z lustrem, które optycznie powiększą pomieszczenie, czy decydować o rozkładzie półek. Zabudowa będzie też idealnie dobrana do aranżacji, którą wybraliśmy do pomieszczenia.

Dlaczego warto postawić na szafę modułową?

Alternatywą do salonu, ale zwłaszcza garderoby czy sypialni, jest wybór szafy, która składa się z gotowych modułów. Coraz większa liczba producentów pragnie pójść na rękę klientom, oferując im opcję komponowania mebli według własnego uznania, gdzie to od nich zależy nie tylko front, ale też dobór materiałów, systemów czy umiejscowienia drzwi. Istnieją jednak też tańsze propozycje mebli do pokoju. Często spotykane są produkty składające się z kwadratowych elementów, które można ze sobą zestawiać według potrzeb. Bez wątpienia takie szafy do sypialni lub przedpokoju to tańszy sposób na to, żeby zabudowana została w nich cała ściana. Przy tym i tak mamy dość duże możliwości wyboru. Z reguły meble takie nie posiadają raczej drzwi przesuwnych, ale tradycyjne, które mogą wymagać nieco więcej miejsca. Rzadziej są to też modele z lustrem.

Szafa przesuwna czy z uchylnymi drzwiami?

Szafa przesuwna czy model z tradycyjnie uchylnymi drzwiami? Także tutaj czeka nas niełatwy wybór w kwestii wyposażenia wnętrza naszego przedpokoju czy sypialni.

Drzwi przesuwne. Kiedy są dobrym rozwiązaniem?

Chociaż szafy z drzwiami przesuwnymi instaluje się często w sypialni lub salonie, to taki typ otwierania docenią zwłaszcza osoby posiadające wnętrze o niepraktycznych wymiarach. Może być to wąski korytarz, pokój lub właśnie sypialnia, gdzie wnętrze musi pomieścić także łóżko. W takich pomieszczeniach samo zagospodarowanie ściany wydaje się być jak najbardziej słusznym rozwiązaniem, ale zwyczajnie nie ma tu miejsca dla tradycyjnie otwieranych drzwi.

Kiedy lepiej postawić na drzwi uchylne? Dobre do dość obszernych wnętrz

Jaka szafa będzie najlepsza dla ciebie? Posiadając dość dużo miejsca przed meblem ustawionym w sypialni, salonie czy korytarzu, możemy postawić także na szafę z drzwiami tradycyjnie uchylnymi. Zaoszczędzimy pieniądze, dodatkowo zyskamy mebel o klasycznym designie i dość prostym mechanizmie działania, który łatwo naprawić.

Duża szafa. Jakie fronty wybrać?

Szafy na całą ścianę w dużej mierze wypełniają przestrzeń pomieszczenia. Trzeba więc zadbać o to, żeby ich fronty były dość ozdobne. Najczęściej wybieramy:

  • gładkie - zdobią większość szaf minimalistycznych, mogą być matowe lub połyskliwe; niekiedy celem jest to, żeby szafa wyglądała zupełnie tak, jak ściana
  • frezowane - szafa ozdobiona przez nie dobrze komponuje się z tradycyjnym wyposażeniem wnętrz
  • ażurowe - lekkie i efektowne fronty, które są bardzo modnym trendem w obecnym sezonie. Ażurowa szafa do sypialni z pewnością będzie się świetnie prezentowała
Więcej o: