Odkurzacz do basenu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kamil Michaluk
15.06.2021 09:00
Czy odkurzacz do czyszczenia basenu jest bezwzględnie potrzebny? Z pewnością takie urządzenie bardzo ułatwia utrzymanie higieny w zbiorniku. Dzięki zastosowaniu odkurzaczy basenowych bardzo mocno oszczędzamy też czas, który normalnie byłby potrzebny do sprzątania. Przedstawiamy te przydatne akcesoria do czyszczenia basenu.

Jak działa odkurzacz do basenu?

Jak działa odkurzacz basenowy? Czego można spodziewać się po takim typie urządzenia? Taki sprzęt jest przede wszystkim pomyślany jako uzupełnienie dostępnych na rynku sposobów na mechaniczne i chemiczne oczyszczanie powierzchni basenu. Brud i różnego rodzaju zanieczyszczenia można wyłowić specjalną siatką lub posłużyć się koagulantami, bakterie i drobnoustroje basenowe zwalczyć zaś przy pomocy chemii. Odkurzacze pozwalają kompleksowo zadbać o czystość na dnie basenu i na jego powierzchni.

Odkurzacz do basenuOdkurzacz do basenu Fot. shutterstock

Najważniejsze jest to, że odkurzacza do basenu używa się bez spuszczania wody, co czyni tę technikę czyszczenia niezwykle poręczną i funkcjonalną. Odkurzacze niekiedy wymagają podłączenia pompy filtrującej, jednak co do zasady ich działanie polega na tym, że zasysają wodę wraz z zanieczyszczeniami. Każdy model posiada zdolność filtracji cieczy, która oczyszczona ląduje z powrotem w basenie. Warto zaznaczyć, że nie ma tu zjawiska marnowania wody podczas odkurzania, które jest tak charakterystyczne dla typów czyszczenia basenów, które wymagają spuszczania cieczy ze zbiornika i mycia go przy pomocy węża.

Jaki odkurzacz do basenu?

Niezwykle istotne jest oczywiście to, jaki odkurzacz do basenu zdecydujemy się kupić. Na rynku dostępne są różne urządzenia, które wyróżniają sposób czyszczenia, rodzaj zasilania, czy istotne dodatkowe funkcje. Najważniejsze jest to, żebyśmy dobrze dobrali akcesoria do czyszczenia basenu do naszego basenu. Odkurzacz powinien zarówno świetnie czyścić dno, jak i radzić sobie z oczyszczaniem powierzchni wody.

Odkurzacz ręczny do basenu

Co do zasady odkurzacze do basenu ogrodowego mogą być automatyczne lub ręczne. Istotna jest przede wszystkim powierzchnia akwenu, którą będą miały wyczyścić. Odkurzacze ręczne posiadają oczywiście niższą wydajność, ale i tak są to rodzaje sprzętu, które poleca się, gdy basen jest nieco większy. Czyszczone takim urządzeniem dno i powierzchnia basenu wciąż będą potrzebowały naszej pracy (i czasu), jednak zostanie ona wykonana szybciej. Najlepiej, gdy będzie to model lekki i bezprzewodowy.

Odkurzacz ręczny do basenuOdkurzacz ręczny do basenu Fot. shutterstock

Automatyczny odkurzacz do basenu. Czy warto?

W przypadku automatycznego odkurzacza basenowego zaletą będzie to, że urządzenie wykona pracę za nas, usuwając zabrudzenia, pozostawiając czyste dno, ścianki i powierzchnię wody. Automatyczny odkurzacz czyszczący baseny to przy tym niestety wciąż rozwiązanie drogie, bo naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Sprawdzi się jednak w wodzie tam, gdzie powierzchnia jest bardzo duża.

Warto też dodać, że odkurzacz do basenu możemy zakupić w różnych wersjach pod względem zasilania. Będą to odkurzacze basenowe na prąd, akumulator, ale też niewielkie modele na baterie, które np. pozwolą niższym kosztem wyczyścić punktowo dno akwenu.

Jaki odkurzacz do basenu? Zalety i wady zakupu

Niezależnie od tego, czy kupimy ręczny, czy też zdecydujemy się na automatyczny odkurzacz do basenu, urządzenie takie będzie posiadać bardzo dużą ilość zalet i nieliczne wady. Jakie jeszcze korzyści daje jego stosowanie poza tym, że woda w akwenie będzie czysta?

Dlaczego warto kupić odkurzacz basenowy?

Odkurzacz do basenu to przede wszystkim sprzęt, który pomoże nam kompleksowo usunąć zanieczyszczenia. Fakt, że z udziałem lub bez udziału pompy, można dzięki niemu szybko i sprawnie usunąć różne rodzaje brudu, jest niezaprzeczalny. Dzięki temu oszczędzamy swój czas i siły, które można spożytkować przyjemniej, niż na sprzątanie w basenie. Systematyczne odkurzanie to zaś pewność, że w basenie nie dojdzie do zakwitu glonów i wyłączenia go z użytkowania.

Odkurzacz automatyczny do basenuOdkurzacz automatyczny do basenu Fot. shutterstock

Czyszczenie dna basenu odkurzaczem. Wady

Jakie są wady odkurzaczy do basenów? Mimo wszystko są to akcesoria basenowe godne polecenia. Podstawowe niedogodności związane są z wysokimi cenami. Oczywiście można kupić ręczne modele w stosunkowo niskich kwotach, ale rzadko umożliwiają pełen zakres czyszczenia na wysokim poziomie. Szacuje się, że zakup solidnego odkurzacza to wydatek rzędu ok. 3 tys. zł.

Więcej o: