Płyty pod basen ogrodowy - rodzaje, zalety, jakie wybrać

Kamil Michaluk
05.07.2021 11:37
Baseny ogrodowe będą wygodne i posłużą przez dłuższy czas wtedy, gdy ustawimy je na odpowiednim podłożu. Trawa lub kostka brukowa mają pewne zalety, ale może warto sięgnąć po różnego rodzaju płyty funkcjonujące jako podłoże pod basen? Można sięgnąć po styropian, zrobić wylewkę lub postarać się o zakup płyt gumowych. Która opcja jest najlepsza?

Basen w ogrodzieBasen w ogrodzie Fot. shutterstock

Baseny ogrodowe: dlaczego stabilizacja podłoża basenu jest kluczowa?

Podłoże pod baseny ogrodowe jest niezwykle istotne z dwóch powodów:

  • zapewnia właściwy komfort korzystania z basenów
  • sprawia, że baseny ogrodowe mogą być dłużej wykorzystywane

Podłoże do basenu i jego cechy

Niezależnie od tego, czy wybierzemy płyty, maty czy trawę, docenimy podczas użytkowania basenu to, że podłoże jest równe, a na powierzchni nie ma żadnych denerwujących kamyków. Warto też je wyrównać po to, by było bezpieczne dla dzieci. Dodatkowo dobrze, żeby miało właściwości antypoślizgowe i odpowiednią grubość. Które będzie idealne w naszym przypadku?

Płyty gumowe pod basen ogrodowy

Bardzo wiele zależy od tego, jak wielki jest sam basen i ile wody się w nim pomieści. Musimy pamiętać, że wraz z ciężarem kąpiących się będzie to ogromna masa. Czy dobrym wyjściem będą płyty gumowe do układania pod dno basenów?

Podłoża z gumy

Przede wszystkim jest to materiał dość trwały i bardzo praktyczny. Zastosujemy go pod różne typy basenów: zarówno rozporowe, jak i stelażowe. Taki materiał spełnia również wszelkie wymogi w kategorii antypoślizgowości. Czy sprawdzi się jako podkład pod basen w ogrodzie? Ważna jest jego grubość, ale z reguły całkiem dobrze niweluje nierówności.

Podłoże pod basen z gumy. Czy takie płyty są wytrzymałe?

Właśnie w tym zakresie warto docenić gumowe płyty kładzione pod dno basenu. Jeśli nie dojdzie do ich mechanicznego uszkodzenia, to są w stanie wytrzymać nawet bardzo silny napór wody. Zwróćmy też uwagę na to, że przy takim podłożu nie ma konieczności demontażu na zimę, bo jest ono mrozoodporne.

Montaż. Czy ułożenie podłoża z gumy jest łatwe?

W przeciwieństwie do wylewki lub podłoża z twardych płyt, w przypadku mat gumowych pod baseny nie ma właściwie większych trudności z montażem. Wystarczy, by było dość równo i basen w ogrodzie będzie mógł być bez przeszkód użytkowany nawet przez długie lata na tym samym podkładzie.

Zastosowanie płyt ze styropianu pod dno basenu

Alternatywnym rozwiązaniem jest styropian. Pomimo zwyżek cen, pozostaje to dość tani rodzaj podkładu.

Z czym należy się liczyć, kładąc styropian pod basen?

Niestety nie jest to tak trwały materiał, jak choćby guma. Po jednym sezonie takie podłoże pod basen będzie się raczej nadawało do wyrzucenia. Z pewnością nie jest to więc rozwiązanie ekologiczne.

Płyty piankowe jako podkład pod dno basenu

Płyty piankowe pod dno basenu w ogrodzie cechuje nawet większa trwałość, niż ma to miejsce przy materiałach gumowych. Również tutaj ułożenie będzie proste. Taki materiał może służyć przez wiele sezonów, nie nasiąka wodą i jest odporny na przemarzanie. Gdzie ma swoje wady? Przede wszystkim więcej za niego zapłacimy.

Podłoże twarde: czy płyty betonowe pod dnem basenu to dobre rozwiązanie?

Czy pod basen możemy podłożyć także płyty betonowe? Przecież są równe i bardzo wytrzymałe. Czy spełnią swoje zadanie?

Wady twardych podłoży

Wybór twardych podłoży pod baseny ogrodowe jest dość kłopotliwy. Producenci, oferujący baseny i akcesoria do basenów, odradzają zastosowanie takich płyt. Nie zawsze są one pozbawione ostrych krawędzi, dodatkowo powierzchnia basenu staje się bardziej narażona na powstawanie dziur w wyniku przetarcia.

Basen ogrodowy na kostce brukowej i macieBasen ogrodowy na kostce brukowej i macie Fot. shutterstock

Jaki rozmiar płyt wybrać?

Kluczowy jest właściwy dobór wielkości płyt. Nie mogą być dopasowane. Koniecznie muszą wystawać przynajmniej po kilkanaście cm z każdej strony.

Alternatywy pod dno basenu?

Jaki jeszcze materiał możemy zastosować pod dno basenu? Kostka brukowa i drewno odpadają z podobnych powodów, jak zastosowanie płyt betonowych. Właściwie więc pozostają nam dwa rozwiązania:

Trawa

Pamiętajmy, by była pozbawiona wszelkich kamieni i korzeni. Musimy mieć też świadomość, że trawnik w tym miejscu zniknie po sezonie użytkowania basenu.

Wylewka betonowa

Kłopotliwe może być wykonanie wylewki samemu przez osobę, która nie ma czasu i wprawy. Również koszt będzie bardziej znaczny.

Więcej o: