Podłoga na gruncie w altanie - jaką wybrać?

Budowa altany może bardzo urozmaicić przestrzeń wokół domu. Będzie to bardzo potrzebne miejsce do wypoczynku. Ważnym elementem wykończenia w takim miejscu jest wykonanie podłogi na gruncie. Jej przygotowanie może odbyć się w oparciu o różne pomysły: powierzchnia może zostać pokryta dzięki zastosowaniu kostki, drewna, płyty OSB, ale też posadzki betonowej i płytek.

Szklana altana ogrodowa.Szklana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Podłoga do altany. Jakie opcje mamy do wyboru?

Zakup altany do ogrodu bardzo wzmacnia komfort korzystania z przydomowej przestrzeni. Podobnie jak np. taras, może stać się miejscem wypoczynku i przyjmowania gości nawet wtedy, gdy pogoda jest nieco gorsza. Ogród zyskuje dzięki temu większą funkcjonalność i częściej możemy z niego korzystać.

Bardzo często okazała altana jest jednak pozbawiona podłogi. Prawda, że możemy skryć się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i nie są nam straszne opady i kałuże pełne wody, ale czy to wystarczy? Podłoga w takim obiekcie małej architektury ogrodowej daje dużo większy komfort. Możemy okresowo zmagać się z wilgocią nam, która będzie ciągnąć od gruntu, ale też błotem. Po pewnym czasie może się zmniejszyć wytrzymałość samej altanki. Jakie jest rozwiązanie tego kłopotu? Kupić niezbędne materiały, skompletować narzędzia i wykonać podłogę, na której później staną zestawy mebli ogrodowych. Pozostaje jednak inne pytanie: jaką wybrać?

Altana obok domu: posadzka i płytki

Drewniana altana ogrodowa.Drewniana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Beton to materiał, który wykorzystuje się przygotowując fundament pod dom. Wylewka sprawdzi się także jako podłoże dla przydomowej altanki w ogrodzie. Zalanie płyty z betonu nie jest trudne i można to zrobić samemu. Wystarczy skompletowanie materiałów sypkich, prętów zbrojeniowych, folii budowlanej, wypożyczenie betoniarki, przygotowanie szalunku z desek i możemy przystępować do wykonania wylewki. Wylewa się ją w dwóch etapach - spodnią warstwę stanowi chudy beton. Do zalet takiego podłoża należy też trwałość. Rozwiązanie ma jednak minus - jeśli nie jest się zagorzałym fanem stylu industrialnego, to trzeba doliczyć jeszcze koszty wykończenia. Najlepiej spisze się trwały i łatwy w konserwacji gres, który jednak nie każdy potrafi sam ułożyć.

Podłogi drewniane jako podłoże w altanie w ogrodzie

Podłoga na ziemi może być też wykonana z drewna. Chodzi tutaj przecież o naturalny i zawsze modny materiał. Drewno, chociaż piękne, łatwo ulega niszczącemu wpływowi wilgoci. Nim więc wykorzystamy drewniane legary i deski w ogrodowej altance, zadbajmy o ich dobre zabezpieczenie właśnie przed wilgocią, ale też szkodnikami. Nim przystąpimy do montażu, budulec czeka więc solidna impregnacja. Drewniane komponenty nie są też sobie równe - warto wybierać więc choćby materiały z drewna egzotycznego o zwiększonej twardości i trwałości.

Kamień w altanie ogrodowej

Zamiast martwić się drewnianą podłogą i jej stanem, możemy postawić na piękną i elegancką, bo kamienną. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo trwałym i różnorodnym materiałem do ogrodu, który cechuje się najwyższą wytrzymałością.

Płyty OSB jako przykład materiału na podłogę w altanie

Niekiedy używa się także grubych płyt OSB, stosowanych np. do wykończeń domów, ale nie mogą one być umiejscowione bezpośrednio na ziemi. Ich powierzchnia jest wprawdzie hydrofobizowana, ale to nie wystarczy przy długotrwałej ekspozycji na działanie wilgoci. Należy ją polakierować. Taka powierzchnia przypadnie niektórym do gustu.

Kostka betonowa lub płyty jako wykończenie nawierzchni w altance

Zaletami takiego podłoża w altanie są jego wytrzymałość i stosunkowo duża łatwość w ułożeniu. Powinien sobie z tym poradzić nawet średnio doświadczony amator przydomowych prac. Nie jest to materiał podatny na zawilgocenie lub urazy mechaniczne. Obecnie można wybierać spośród różnych barw i wzorów. Czy altany ogrodowe z taką podłogą dobrze się prezentują? Kwestia gustu.

Kontrowersyjny materiał: tworzywo sztuczne

Jeśli dysponujemy już w naszej altance wylewką betonową, jednak bark nam czasu np. na ułożenie płytek, to możemy skorzystać z wylewki poliuretanowej. W tym przypadku montaż jest już banalnie prosty. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby beton wcześniej zagruntować. Na całość układa się linoleum.

Więcej o:
Copyright © Agora SA