Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Leżak ogrodowy Fot. shutterstock
Meble ogrodowe: drewniany leżak ogrodowy. Jakie ma zalety?
Meble ogrodowe z drewna to wciąż modna ozdoba na tarasie, w ogrodzie lub nawet na balkonie w sercu miasta. Niewątpliwie mają swój styl i urok, które są wyczuwalne pomimo tego, że projekt danego mebla jest bardzo prosty i minimalistyczny.
Czy trudno zrobić drewniany leżak samemu?
Jeśli jednak mamy w głowie ciekawy projekt leżaka z drewnianych desek i materiału, to spokojnie możemy pokusić się o wykonanie go w technice DIY. Nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Warto jednak podkreślić, że wykonanie takiego siedziska i drewnianego stelaża będzie dawało dużo satysfakcji. Jeśli jeszcze indywidualnie wybierzemy materiał, to będziemy mogli dokonać ciekawej personalizacji mebla. Pamiętaj o tym, nim zamówisz masowo produkowane leżaki ogrodowe ze sklepu!
Leżak drewniany - jak zrobić? Niezbędne materiały
Wykonanie leżaka ogrodowego będzie od nas wymagało zgromadzenia zarówno materiałów, gdzie główną rolę odegrają np. sosnowe deski, jak i narzędzi. Na całe szczęście w ostatnim przypadku do wykonania tak prostych mebli wystarczą te sprzęty, które często i tak są dostępne w przydomowym warsztacie lub garażu. Nie potrzeba też na to zbyt wiele miejsca.
Materiały i sprzęty - dzięki nim sami wykonamy leżak do ogrodu
Leżaki ogrodowe Fot. shutterstock
Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się leżaki drewniane, jest oczywiście konkretny rodzaj drewna. Jakich desek warto użyć? Przede wszystkim mogą to być zarówno deski, jak i kantówki drewniane. Niewątpliwie najbardziej popularne drewno do takich zastosowań to w naszym kraju sosna. Wykorzystana w leżaku jest nie tylko tania, ale też dość odporna na działanie wilgoci. Do budowy stelaża można też wykorzystać modrzew lub świerk. Rzadziej konstrukcję wykonuje się z drewna bukowego, które może sprawiać nieco problemów w obróbce. Alternatywa? Można wykorzystywać różne gatunki drogiego drewna egzotycznego. Drewniane listwy powinny być dość grube tak, by bez problemu wytrzymać ciężar spoczywającej w leżaku osoby. Co jeszcze się przyda, gdy zechcemy samodzielnie zrobić taki mebel?
- śruby do mocowania i podkładki
- wyrzynarka do drewna
- papier ścierny do wygładzania powierzchni
- wkrętarka ze wkrętami do drewna
- gruby materiał na siedzisko
- impregnat, którym zabezpieczymy drewno
- zestaw pędzli
- wałki do naciągania materiału na siedzisko leżaka
- igła do szycia
- poduszki, które podniosą komfort wypoczynku (zachęca się do wyszukiwania takiego samego materiału na poduszki i siedzisko)
Leżak drewniany ogrodowy - jak zrobić krok po kroku?
Jak wykonać leżak drewniany? Jak zrobić stelaż i obciągnąć go materiałem? Oto najważniejsze działania krok po kroku, aby stworzyć takie meble ogrodowe:
- Stworzenie projektu konstrukcji wraz z najważniejszymi wymiarami. Taki szkic pozwoli nam później sprawniej przechodzić pomiędzy kolejnymi etapami tworzenia leżaka ogrodowego z drewna.
- Przygotowanie desek do wykonania konstrukcji - na tym etapie podstawowym działaniem jest wyszlifowanie powierzchni drewna papierem ściernym lub szlifierką oscylacyjną. Wykorzystanie szlifierki kątowej może doprowadzić do powstania nierówności na powierzchni desek.
- Złączenie desek w stelaż - robi się to poprzez nawiercenie otworów w drewnie w miejscach złączeń. Całość zespolą śruby.
- Malowanie stelaża - wykorzystujemy do tego preparat chroniący przed wilgocią i działaniem szkodników. Może być to np. lakierobejca lub impregnat i lakier.
- Zrobienie siedziska z trwałego materiału - leżak drewniany musi być stabilny, trzeba więc zrobić siedzisko z mocnego materiału. Najwygodniejsze są oparcia płócienne, ale i je warto doposażyć w poduszki. Bardzo ważne jest to, żeby dobrze i mocno przytwierdzić materiał do ramy. Wykorzystuje się do tego często wkrętarkę.