Leżak drewniany - jak go zrobić? Zobacz

Kamil Michaluk
08.07.2021 11:15
Drewniany leżak ogrodowy to prosty mebel, który nadaje się latem na balkon, taras i do wypoczynku w ogrodzie. Wykonany z drewna i materiału jest prawdziwym evergreenem od lat. Jak zrobić leżak ogrodowy samodzielnie? Jakie materiały wybrać na stelaż i siedzisko? O czym jeszcze pamiętać? Podpowiadamy korzystne rozwiązania.

Leżak ogrodowyLeżak ogrodowy Fot. shutterstock

Meble ogrodowe: drewniany leżak ogrodowy. Jakie ma zalety?

Meble ogrodowe z drewna to wciąż modna ozdoba na tarasie, w ogrodzie lub nawet na balkonie w sercu miasta. Niewątpliwie mają swój styl i urok, które są wyczuwalne pomimo tego, że projekt danego mebla jest bardzo prosty i minimalistyczny.

Czy trudno zrobić drewniany leżak samemu?

Jeśli jednak mamy w głowie ciekawy projekt leżaka z drewnianych desek i materiału, to spokojnie możemy pokusić się o wykonanie go w technice DIY. Nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Warto jednak podkreślić, że wykonanie takiego siedziska i drewnianego stelaża będzie dawało dużo satysfakcji. Jeśli jeszcze indywidualnie wybierzemy materiał, to będziemy mogli dokonać ciekawej personalizacji mebla. Pamiętaj o tym, nim zamówisz masowo produkowane leżaki ogrodowe ze sklepu!

Leżak drewniany - jak zrobić? Niezbędne materiały

Wykonanie leżaka ogrodowego będzie od nas wymagało zgromadzenia zarówno materiałów, gdzie główną rolę odegrają np. sosnowe deski, jak i narzędzi. Na całe szczęście w ostatnim przypadku do wykonania tak prostych mebli wystarczą te sprzęty, które często i tak są dostępne w przydomowym warsztacie lub garażu. Nie potrzeba też na to zbyt wiele miejsca.

Materiały i sprzęty - dzięki nim sami wykonamy leżak do ogrodu

Leżaki ogrodoweLeżaki ogrodowe Fot. shutterstock

Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się leżaki drewniane, jest oczywiście konkretny rodzaj drewna. Jakich desek warto użyć? Przede wszystkim mogą to być zarówno deski, jak i kantówki drewniane. Niewątpliwie najbardziej popularne drewno do takich zastosowań to w naszym kraju sosna. Wykorzystana w leżaku jest nie tylko tania, ale też dość odporna na działanie wilgoci. Do budowy stelaża można też wykorzystać modrzew lub świerk. Rzadziej konstrukcję wykonuje się z drewna bukowego, które może sprawiać nieco problemów w obróbce. Alternatywa? Można wykorzystywać różne gatunki drogiego drewna egzotycznego. Drewniane listwy powinny być dość grube tak, by bez problemu wytrzymać ciężar spoczywającej w leżaku osoby. Co jeszcze się przyda, gdy zechcemy samodzielnie zrobić taki mebel?

 • śruby do mocowania i podkładki
 • wyrzynarka do drewna
 • papier ścierny do wygładzania powierzchni
 • wkrętarka ze wkrętami do drewna
 • gruby materiał na siedzisko
 • impregnat, którym zabezpieczymy drewno
 • zestaw pędzli
 • wałki do naciągania materiału na siedzisko leżaka
 • igła do szycia
 • poduszki, które podniosą komfort wypoczynku (zachęca się do wyszukiwania takiego samego materiału na poduszki i siedzisko)

Leżak drewniany ogrodowy - jak zrobić krok po kroku?

Jak wykonać leżak drewniany? Jak zrobić stelaż i obciągnąć go materiałem? Oto najważniejsze działania krok po kroku, aby stworzyć takie meble ogrodowe:

 1. Stworzenie projektu konstrukcji wraz z najważniejszymi wymiarami. Taki szkic pozwoli nam później sprawniej przechodzić pomiędzy kolejnymi etapami tworzenia leżaka ogrodowego z drewna.
 2. Przygotowanie desek do wykonania konstrukcji - na tym etapie podstawowym działaniem jest wyszlifowanie powierzchni drewna papierem ściernym lub szlifierką oscylacyjną. Wykorzystanie szlifierki kątowej może doprowadzić do powstania nierówności na powierzchni desek.
 3. Złączenie desek w stelaż - robi się to poprzez nawiercenie otworów w drewnie w miejscach złączeń. Całość zespolą śruby.
 4. Malowanie stelaża - wykorzystujemy do tego preparat chroniący przed wilgocią i działaniem szkodników. Może być to np. lakierobejca lub impregnat i lakier.
 5. Zrobienie siedziska z trwałego materiału - leżak drewniany musi być stabilny, trzeba więc zrobić siedzisko z mocnego materiału. Najwygodniejsze są oparcia płócienne, ale i je warto doposażyć w poduszki. Bardzo ważne jest to, żeby dobrze i mocno przytwierdzić materiał do ramy. Wykorzystuje się do tego często wkrętarkę.
Więcej o: