Poduszka elektryczna - czy jest zdrowa i jakie ma zalety?

Karolina Kielak
14.09.2021 11:56
Masz problem z bólem mięśni? Odczuwasz nieprzyjemne napięcie lub ciągle Ci zimno? Pomyśl o zakupie poduszki elektrycznej, która umożliwi terapię ciepłem. Sprawdziliśmy, jakie zalety ma poduszka elektryczna i jak ją wykorzystać, by w pełni skorzystać z jej funkcji. Największą popularnością cieszy się poduszka elektryczna z masażem.

Poduszka elektryczna - do czego służy? Jakie ma zalety i dla kogo jest przeznaczona?

Poduszka elektryczna to inaczej poduszka grzejąca. Po podłączeniu jej do gniazdka przewodem, równomiernie wydziela ciepło, dzięki czemu umożliwia miejscowe ogrzewanie poszczególnych partii ludzkiego ciała. Jej działanie można porównać do działania termoforu i przykładać w różne miejsca na ciele, nie tylko wykorzystując ją jako poduszkę pod głowę. Badania dowodzą, że terapia ciepłem przynosi ulgę i uśmierza ból. W poduszce elektrycznej umieszczone są cieniutkie przewody, które podczas przyłożenia materiału do skóry umożliwiają rozchodzenie się po niej ciepła. Najlepiej wybrać poduszkę elektryczną z regulacją temperatury, która w razie potrzeby pozwoli na zwiększenie, zmniejszenie temperatury lub utrzymanie jej na stałym poziomie.

Wybierając poduszkę elektryczną warto zwrócić uwagę na jej kształt i rozmiar. W zależności od tego, które partie ciała chcemy najczęściej ogrzewać powinniśmy do tego dopasować wielkość poduszki elektrycznej.

Poduszka elektrycznaPoduszka elektryczna Fot. shutterstock

Jaki wpływ na organizm ma poduszka elektryczna?

Poduszka elektryczna ma działanie terapeutyczne, jest w stanie złagodzić ból, zlikwidować napięcie mięśniowe i pozwala im się odprężyć. Po przebytych urazach i nadwyrężeniach mięśni, w czasie rekonwalescencji lekarze bardzo często zalecają stosowanie poduszki elektrycznej. To akcesorium sprawdzi się także w przypadku nerwobóli, chorób układu krążenia, przykurczów mięśniowo-stawowych, bólach po stłuczeniach, przewlekłych zapaleniach zatok, a także oskrzeli czy jelit. Ciepło jest w stanie rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić krążenie krwi. Dodatkowo ciepło emitowane przez poduszkę elektryczną śmiało można zastosować miejscowo do łagodzenia bólu lub rozluźniania mięśni. To świetny gadżet, jeśli w ciągu dnia chcesz sobie uciąć krótką drzemkę, a jest ci zimno.

Istnieją także przeciwskazania do używania poduszki elektrycznej. Nie zaleca się korzystania z niej, jeśli ktoś choruje na nadciśnienie tętnicze trzeciego stopnia, jest po świeżo przebytym zawale serca, cierpli na padaczkę, cukrzycę, niewydolność krążenia, chorobę nowotworową lub ma widoczne stany zapalne na skórze.

Poduszka elektryczna - jakie ma funkcje?

Na rynku znajdziemy poduszki elektryczne o różnych funkcjach: poduszka elektryczna do nóg, poduszka elektryczna do siedzenia, poduszka elektryczna do spania, poduszka elektryczna do samochodu 12v. Popularnością cieszy się poduszka elektryczna z masażem, która zapewni maksymalny komfort i wygodę. Nie ma nic przyjemniejszego niż ciepły masaż pleców, karku lub kręgosłupa po ciężkim dniu pracy i codziennych obowiązków.

Dobrym wyborem będzie poduszka elektryczna z termostatem, która zabezpieczy przed przegrzaniem, informując o zbyt wysokiej temperaturze, dzięki czemu użytkownik uniknie poparzeń. Poduszka elektryczna z timerem to dobry wybór, jeśli lubisz drzemki w ciepłych warunkach. Poduszka elektryczna z wyłącznikiem czasowym odetnie zasilanie, gdy poduszka osiągnie zamierzoną temperaturę lub upłynie ustawiony czas.

Kupując poduszkę elektryczną nie warto oszczędzać. Najlepiej sprawdzi się poduszka elektryczna z certyfikatem, która zapewni użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że jest to gadżet podłączony do prądu, a bezpieczeństwo powinno odrywać priorytetową rolę.

Wybierając poduszkę elektryczną warto zwrócić uwagę na pobór mocy, poszczególne modele różnią się od siebie w tej kwestii. Im większy będzie pobór mocy przez poduszkę, tym szybciej się ona nagrzeje. Istotną kwestią jest także materiał wykonania poduszki. Najlepiej sprawdzają się poduszki pokryte bawełną lub polarem, miły i ciepły w dotyku materiał zapewni komfort podczas użytkowania. Warto także zwrócić uwagę na możliwość zdejmowania poszewki poduszki do prania.

Poduszka elektrycznaPoduszka elektryczna Fot. empikdom

Więcej o: