Czy szafa narożna jest praktyczna?

Kamil Michaluk
23.11.2021 11:23
Jaką szafę narożną wybrać i czy taki mebel jest praktyczny? Okazuje się, że takie pytania zadajemy sobie nader często. Właśnie ona wybierana jest tam, gdzie chodzi o pomieszczenia niezbyt duże, jednak sama przestrzeń przechowywania powinna być znaczna. Miejsce szaf narożnych jest więc w przedpokoju, ale także w sypialni lub innym pomieszczeniu. Czym się kierować przy ich wyborze?

Szafa do sypialniSzafa do sypialni Fot. shutterstock

Zalety i wady szafy narożnej

Jakie szafy narożne wybieramy najczęściej? Wciąż prym wiodą modele wolnostojące, które coraz częściej wyposażane są w wygodne drzwi przesuwne. W niektórych sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się też szafy wnękowe. W rogu pomieszczenia zaś niepodzielnie królują szafy narożne. Jakie są zalety i wady takich mebli do pokoju? Zwłaszcza w przypadku szafy na wymiar możemy dokładnie zagospodarować wolny kąt. Zwykle jest on i tak niezbyt ustawny, my zaś nie musimy bez potrzeby zastawiać ścian. Z reguły taki mebel posiada dużo miejsca wewnątrz - szuflady i półki są tu głębokie, nie musimy więc obawiać się o pomieszczenie dodatkowych rzeczy. W niektórych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie szafy narożnej jako łącznika pomiędzy innymi meblami. Pozwala to na stworzenie bardzo pokaźnej garderoby. Jednocześnie tak zagospodarowane wnętrze wydaje się być jednolite i świetnie prezentuje.

Czy szafa narożna ma więc jakieś wady? Niestety, ale również ona nie jest od nich całkiem wolna. Nietypowe wymiary pozwalają na zagospodarowanie każdego centymetra, ale przez to meble takie są droższe. Wybierając taki mebel do przedpokoju lub sypialni, musimy być zdecydowani co do aranżacji wnętrza. Zabudowę tego typu trudno jest przemieścić w inne miejsce. Choć pojemna szafa narożna pomieści liczne ubrania, to możemy mieć problem z kurzem zalegającym w trudno dostępnych miejscach.

Szafy narożne - na zamówienie czy gotowe?

Szafa narożna.Szafa narożna. Fot. Shutterstock

Szafy narożne z zasady są dość uniwersalne. Posiadają ścięte boki i taki kształt, by bez problemu zmieścić się w rogu pokoju. Meble gotowe występują w tym przypadku w dużej mnogości modeli i łatwo jest wśród nich wskazać coś dla siebie. W tym przypadku wybór pomiędzy nimi a szafą narożną na zamówienie jest trudny. Do stolarza udamy się raczej wtedy, gdy chcemy spersonalizować wnętrze zapełniając je półkami i przegrodami według własnego uznania. Jeśli chodzi o szafy ubraniowe narożne, to dość powszechne. Praktycznie będzie też zamówić model dostosowany do krzywizny sufitu w naszym mieszkaniu.

Jaką szafę narożną wybrać? Najważniejsze cechy szafy

Jaka powinna być szafa narożna? Przede wszystkim musi być to rozwiązanie dostosowane do liczby osób, które z niego korzystają. Liczy się też oczywiście liczba i rodzaj ubrań wkładanych do wnętrza. Te kwestie wymuszają mniejszy lub większy rozmiar szafy, ale też ilość i układ półek w niej. Szafa narożna powinna też być dostosowana do tego, jaki mamy pomysł na mieszkanie. Niektóre osoby lubią mieć nieco wolnego miejsca ponad szafą po to, by móc je swobodnie zagospodarować np. na rzeczy o większych gabarytach. Inni z kolei nie chcą wolnej przestrzeni i wolą miejsce to zabudować.

Kolejnym ważnym elementem są drzwi. Tradycyjne zabierają dość dużo dodatkowego miejsca. Mankament ten odczujemy zwłaszcza w korytarzu. Jeśli szafa narożna ma umożliwiać swobodną komunikację w każdej przestrzeni, to lepiej sprawdzi się model z drzwiami przesuwnymi. Dzięki takim rozwiązaniom możemy też swobodnie stworzyć szafę narożną z dwóch niezależnych modułów. Takie rozwiązanie i połączenie jest o tyle praktyczne, że w przyszłości będziemy mogli obie części rozdzielić i ustawić w różnych częściach mieszkania.

Co jeszcze brać pod uwagę, gdy planujemy urządzić w domu pokój z szafą narożną? Zamiast klasycznych drzwi możemy postawić na skrzydło z lustrem. Takie rozwiązanie przyda się do słabo oświetlonych wnętrz. Powinniśmy też dostosować szafę do naszych potrzeb. Jeśli potrzebujesz sporo miejsca, to nie wahaj się zadbać o to przy projektowaniu lub wyborze mebla. Lepiej, żeby nie był on zagospodarowany w pełni, niż żeby miejsca zabrakło. Lepiej więc dodaj dodatkową półkę lub dwie jeśli to możliwe. Warto przy tym dbać o jakość poszczególnych elementów w szafie. Dotyczy to zwłaszcza systemu, w ramach którego funkcjonują drzwi przesuwne.

Estetyczna szafa narożna

Jaka powinna być szafa narożna? Z pewnością estetyczna. Nikt nie ma prawa kwestionować naszego gustu, ale istnieją tu pewne generalne zasady. Niezależnie od tego, czy szafa jest ogromna, czy też niewielkich rozmiarów, powinna być zaprojektowana w kolorze nawiązującym do wystroju wnętrza. Niekiedy warto takie meble kupować w spójnie prezentujących się kompletach. Jeśli więc masz problemy ze znalezieniem inspiracji, dodaj do swoich zainteresowań w wolnych chwilach przeglądanie blogów wnętrzarskich. To bardzo pomaga.

Więcej o: