Styl retro od kilku lat powraca na salony. Czym się charakteryzuje? Jak nadać naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru? Wnętrze w stylu retro z pewnością wyróżni się na tle popularnych minimalistycznych, czy "skandynawskich" projektów.
Czy styl vintage to to samo co styl retro? Style te są podobne i opierają się na podobnych zasadach, jednak styl vintage charakteryzuje się używaniem autentycznie starych mebli. Styl retro nawiązuje oczywiście do vintage jednak skupia się na współczesnych obiektach.
Dodatkowo styl retro odnosi się bardziej do projektów z lat 50, 60 i 70, często wybierając do aranżacji ikony powojennego modernizmu, takie jak np fotel Chierowskiego (366) czy meble Romana Modzelewskiego.
Styl retro lubiany jest przez osoby poszukujące we wnętrach oryginalności i miłośników dobrego, ponadczasowego designu. Pozwala on łączyć klasykę z nowoczesnością.
Styl ten pasuje zarówno do współczesnych mieszkań, jak i do wysokich przestrzeni w starych kamienicach. Gładkie, białe ściany i drewniane podłogi będą idealnym tłem do awangardowych rozwiązań stylu retro. Szukajcie barwnych dodatków i ozdobnych dekoracji: ram, luster, skrzynek.
We wnętrach retro nie może zabraknąć kolorów. Styl ten bardzo lubi się z geometrycznymi wzorami, które mogą być na tapetach, zasłonach czy innych tekstyliach, jak poduszki lub koce. Musimy jedynie uważać, by nie przesadzić z ilością różnych grafik i kolorów, które nie będą do siebie finalnie pasować. Styl lat 50 i 60 charakteryzował się również elementami metalowymi, chromowanymi, i tu możemy znaleźć nóżki mebli czy gałki szuflad, które przyciągają wzrok i podkreślają stylistykę retro.
Styl retro w mieszkaniu najłatwiej będzie nam uzyskać stawiając na dobrze wykonane, oryginalne meble drewniane.
Wasz wybór powinien paść na meble, które przyciągają wzrok, i które nadadzą atmosferę minionych lat. Wśród materiałów króluje drewno, szkło, skóra i mosiądz.
Skórzane kanapy na drewnianych nóżkach, fotele z epoki, połączenia nowoczesnego stołu z kilkoma rodzajami krzeseł. Na pewno warto zwrócić uwagę na gięte krzesła i tapicerowane modele o prostych, klasycznych formach.
Ale w salonie lub jadalni w stylu retro nie może również zabraknąć witryny, która przyda się by wyeksponować różnego rodzaju kryształowe lub porcelanowe dekoracje.
Wybór dodatków nie może być przypadkowy. Warto zainwestować w oryginalne gazetniki i wazony. A na ścianach powinny zagościć kontrastowe plakaty i grafiki. By ocieplić wnętrze postaw na wzorzyste dywany w intensywnych kolorach, które świetnie zgrają się z drewnianymi meblami i białymi ścianami.