Jak dbać o paprotki - top 5 wskazówek

Małgorzata Duży
19.07.2022 12:40
Paprotki to rośliny, które niezwykle często goszczą w polskich domach. Dlaczego? Być może ze względu na stare polskie legendy, być może ze względu na to, że paprotki pochłaniają zanieczyszczenia powietrza.

PaproćPaproć fot. Shutterstock


Jedno jest pewne – Polacy kochają paprotki. Jak o nie odpowiednio dbać? Czy da się odratować oklapniętą paproć? Oto top 5 wskazówek, które pomogą ci utrzymać te kwiaty w dobrej kondycji! 

1. Postaw ją w odpowiednim miejscu w mieszkaniu 

Paproć to roślina, która naturalnie występuje w najniższych partiach lasu. Z tego powodu zbyt duże nasłonecznienie może jej zaszkodzić, a nawet może poparzyć jej liście! Warto postawić paproć w dość ciepłym pomieszczeniu. Latem najbardziej lubi temperaturę od 20 do 25 stopni Cesjusza, a zimą - od 18 do 20 stopni. Uwaga! Unikaj stawiania paproci w przeciągu lub blisko źródła ciepła, np. na parapecie koło kaloryfera.  

2. Wybierz odpowiednią ziemię

Paproć najbardziej lubi żyzną, lekko kwaśną i przepuszczalną glebę. Polecamy mieszankę ziemi z torfem, próchnicą i piaskiem.  

3. Nie zapominaj o podlewaniu

Wiele zależy od tego, jaka jest obecnie pora roku. Latem należy podlewać paproć nawet 2, 3 razy w tygodniu. Z kolei zimą można ograniczyć podlewanie do jednego razu na tydzień. Kup doniczkę z odpływem, która pozbędzie się nadmiaru wody. Pamiętaj, że ziemia w paproci powinna być wilgotna, ale nie mokra! 

4. Odpowiednie nawożenie 

Pamiętaj, aby raz na dwa tygodnie zastosować naturalny nawóz. 

5. Akcja ratunkowa 

Jeśli z jakichś powodów nasza paprotka usycha, spróbuj jednej z tych trzech rzeczy (w zależności od możliwej przyczyny złego stanu rośliny): przestaw ją w mniej nasłonecznione miejsce, obficie ją podlej albo spryskaj liście wodą.  

Przestrzegaj tych kilku rad, a twoja paproć już zawsze będzie wyglądać kwitnąco! 

Więcej o: