Jak zadbać o lilię orientalną w domu? Tak unikniesz jej przekwitnięcia

Zdecydowałeś się niedawno na zakup lilii orientalnej do domu i zastanawiasz się, jak zapewnić jej prawidłowy rozwój? Podpowiadamy, jak zadbać o roślinę, aby jak najdłużej cieszyć się jej pachnącymi i pięknymi kwiatami.

Nie trzeba być wykwalifikowanym ogrodnikiem, aby zauważyć, że lilia orientalna to jeden z najpiękniejszych kwiatów ozdobnych, które możemy mieć w domu. Nazywana także lilią orientalną królewską, wyróżnia się dużymi, pachnącymi kwiatami o intensywnych kolorach. Już niewielka ich ilość w mieszaniu sprawia, że roślina dodaje wnętrzu elegancji i uroku.

Jednak, jeżeli planujemy cieszyć się lilią jak najdłużej, warto zapoznać się z zasadami jej odpowiedniej pielęgnacji. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą ci uniknąć przekwitnięcia tego szlachetnego kwiatu. 

Sprawdź też: Te 5 przedmiotów przyciągnie do twojego domu złą energię. Lepiej na nie uważać

Jak prawidłowo zadbać o lilię orientalną? Podpowiadamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę 

  • Stanowisko 

Należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca ma lilii. Dostęp do pełnego lub częściowego miejsca zapewni im możliwość prawidłowego rozwoju. Należy jednak unikać bezpośredniego, intensywnego światła słonecznego, które może spowodować przypaleni liści. Nie można zapomnieć także o dobrej cyrkulacji powietrza. Kwiat ten nie lubi przebywać w pomieszczeniach zbyt ciasnych i dusznych. 

  • Temperatura 

Temperatura wskazywana jako odpowiednia dla prawidłowego rozwoju lilii to ok. 20-25°C w ciągu dnia i około 15-18°C w nocy. 

  • Podlewanie 

Mimo że lilia orientalna lubi wilgotne podłoże, należy unikać nadmiernego podlewania, które może powodować gnicie korzeni. Zaleca się podlewanie rośliny regularnie, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha, ale nie można dopuścić do przesuszenia lub moczenia korzeni. 

  • Nawożenie 

Nie można zapomnieć także o odpowiedni i regularnym nawożeniu lilii. Możesz zdecydować się na stosowanie nawozu wieloskładnikowego do kwiatów doniczkowych, dostosowanego do potrzeb rośliny. Pamiętaj jednak, że nie powinno się przekraczać zalecanych dawek nawozu, gdyż może jedynie zaszkodzić liliom. 

  • Kontrola szkodników 

Lilia orientalna jest szczególnie podatna na ataki szkodników, m.in. takich jak mszyce i przędziorki. Chcąc zadbać o zdrowie rośliny, regularnie sprawdzaj liście oraz pąki kwiatów pod kątem obecności „nieproszonych gości". Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast podejmij odpowiedni działania. Możesz stosować naturalne środki owadobójcze lub skonsultować się z ogrodnikiem. 

Warto sprawdzić: Skandynawski styl podbija ulice i Instagrama. W czym tkwi jego sekret?

Więcej o:
Copyright © Agora SA