Te kwiaty doniczkowe najbardziej lubią słońce. Trwałe i piękne rośliny do domu i na balkon

Kwiaty doniczkowe mają różne wymagania, a jedną z ważnych kwestii jest stanowisko. Niektóre rośliny preferują cień, inne rosną dobrze tylko w słońcu. Ma to znaczenie w przypadku każdych kwiatów, zarówno balkonowych, jak i domowych. Jakie kwiaty doniczkowe lubią słońce?

Kwiaty doniczkowe do domu lubiące słońce 

Wiele kwiatów domowych uwielbia światło słoneczne i potrzebuje go do prawidłowego wzrostu. Kwestią jest ile tego słońca potrzebują i czy tolerują też bezpośrednie nasłonecznienie, czy tylko rozproszone światło. Kwiaty doniczkowe do domu, które najbardziej lubią słońce będą najlepiej czuły się na południowym parapecie. Należą do nich m.in. różnego rodzaju sukulenty, odporne na upały, ale także inne kwiaty, najczęściej pochodzące z tropikalnych obszarów. Jakie kwiaty doniczkowe lubiące słońce można mieć w domu? Na pewno niektóre sukulenty, np. kaktusy, aloes, żyworódka pierzasta, kalanchoe oraz grubosz.

Na parapecie południowym dobrze będą też czuły się niektóre kwiaty kwitnące: oleandry, eustoma, anturium. Kwiaty lubiące bezpośrednie słońce to też kserofity, naturalnie rosnące na stepach i pustynnych obszarach. Radzą sobie z suchym podłożem, więc można je podlewać sporadycznie. Są to m.in. juka i oliwka europejska.

Czytaj też: Obgryza liście rododendronu, a jego larwy niszczą korzenie. Jak zwalczyć opuchlaka?

Kwiaty doniczkowe na słoneczny taras

Kwiaty doniczkowe to także piękna ozdoba na balkon oraz taras. Właściciele południowych balkonów mają do wyboru dużo roślin, które najpiękniej kwitną pod pełnym słońcem. Jakie najlepiej będą czuły się na słonecznym balkonie? Kwiaty lubiące słońce na balkon to:

  • pelargonia (bluszczolistna i rabatowa)
  • heliotrop peruwiański
  • aksamitka
  • bratek
  • cynia
  • surfinia
  • begonia stale kwitnąca
  • kocanki włochate

Czytaj też: Balkon w stylu safari lodge to egzotyczna oaza nie tylko w miejskiej dżungli. Ta aranżacja robi furorę

Kwiaty w doniczkach lubiące słońce: jak pielęgnować? 

Kwiaty, które bardzo lubią słońce często są równocześnie bardzo wytrzymałe, jednak nie oznacza to, że wymagają mniej pielęgnacji. W dodatku mają one różnorodne wymagania, więc trzeba zapoznać się z tym co lubi konkretnie ten dany gatunek. Przykładowo, domowe kwiaty lubiące słońce to często gatunki niewymagające częstego podlewania, np. sukulenty.

Z kolei kwiaty doniczkowe na balkon, które lubią słońce, często wymagają regularnego nawadniania, szczególnie w czasie suszy. Ponadto na słonecznym balkonie warto zastosować pewne triki, które pomagają zachować wilgoć na dłużej, a ziemia nie będzie schnąć tak szybko. Są to: przezroczyste doniczki, regularne nawożenie, ściółkowanie podłoża, ewentualnie system nawadniający. 

Sprawdź też: Jasne paznokcie ombre to stylizacja idealna na lato! Top 3 proste i efektowne stylizacje z modnym motywem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.