Wbrew swojej nazwie wcale nie parzy, a pięknie ozdobi ogród! Jak pielęgnować parzydło leśne?

Parzydło leśne to efektowna roślina wieloletnia do cienia. Pięknie ozdobi każdy ogród i jest łatwa w uprawie. Jak o nią dbać, jakie ma wymagania?

Parzydło leśne: efektowna bylina

Jeśli szukasz ciekawej rośliny do cienia, to parzydło leśne jest świetnym wyborem. Ta bylina w zacienionych miejscach czuje się najlepiej. Wyróżnia się pierzastymi, zielonymi liśćmi, a także efektownymi kwiatostanami, które pojawiają się w czerwcu oraz w lipcu. Może osiągnąć wysokość do 2 metrów.

Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, a to oznacza, że jej rośliny dzielą się na męskie oraz żeńskie. Trochę różnią się one wyglądem: męskie mają bujniejsze kwiatostany w kolorze białym, natomiast żeńskie są trochę mniejsze i w kremowym odcieniu. Czy parzydło leśne parzy? Nie, to tylko nazwa, która prawdopodobnie nawiązuje do podobieństwa do pokrzywy. Trzeba jednak wiedzieć, że to roślina trująca. 

Gdzie sadzić parzydło leśne?

Parzydło leśne to roślina cieniolubna, dlatego dobrze czuje się pod drzewami i dużymi krzewami, a także pod zacienionymi ścianami domów. Dobrze będzie wyglądać jednakowo w towarzystwie innych roślin na cienistej rabacie jak i pojedynczo na trawniku, pod koroną większego drzewa.

Na rabacie można je sadzić z roślinami takimi jak: funkie, paprocie, naparstnice, jaskry, dzwonki, języczki. Parzydło leśne będzie pasować najlepiej do ogrodów rustykalnych i naturalistycznych.

Uprawa parzydła leśnego

Parzydło leśne jest rośliną łatwą w uprawie. Nie ma dużych wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie i kwitnie w glebie żyznej. Istotne jest regularne podlewanie, parzydło leśne nie lubi suszy. Najlepiej nawozić je biohumusem w czasie okresu wegetacyjnego. Po przekwitnięciu trzeba usuwać przekwitłe kwiatostany.

Jesienią ucinamy pędy tuż przy ziemi. Parzydło leśne to roślina mrozoodporna, dlatego bez problemu zimuje w gruncie i nie wymaga okrywania. Kiedy sadzić parzydło leśne? Jeśli chcemy je wyhodować z nasion to wiosną, a już w lutym wysiewamy do skrzynek. Można jednak wsadzić sadzonki do ziemi także jesienią. Parzydło leśne rozmnażamy przez podział rośliny w sierpniu. 

Zobacz też: Jak pomalować ściany samodzielnie? Najważniejsze zasady, aby nie zmarnować czasu!

Więcej o: