Jak odstraszyć kuny? Jedna rzecz doskonale spłoszy niechcianych lokatorów

Kuna to drapieżny ssak, który może uprzykrzyć życie. Wygląda niewinnie, a nawet dość uroczo, ale może wyrządzić szkody w ogrodzie, na strychu, a także w samochodzie. Jak się jej pozbyć? Jest na to wiele sposobów. Zobacz, jak odstraszyć kuny.

Kuna w ogrodzie, domu, samochodzie: jak ją odstraszyć?

W naszym otoczeniu najczęściej można spotkać kunę domową albo leśną. Tak naprawdę rzadko kiedy można je zobaczyć, bo są aktywne głównie nocą, ale niestety można zauważyć ich obecność, gdy wyrządzą jakieś szkody. Kuny to bardzo zwinne zwierzęta. Dość szybkie, a przede wszystkim skoczne, skaczą nawet na odległość 3 metrów.

Poza tym mają pazury, które ułatwiają im wspinanie się na budynki, a także ostre zęby, którymi niszczą np. przewody w samochodzie i w domu. Kuny mogą wyrządzić szkody szczególnie na strychu (np. zniszczenie dachu) i w samochodzie pod maską. W ogrodzie często są sprzymierzeńcami, bo odstraszają inne szkodniki, ale jeśli masz owoce, mogą je również podjadać. 

Czytaj też: Mało kto wie, że może służyć jako cenny nawóz. Wystarczy wymieszać go z ziemią pod roślinami

jak odstraszyć kunyjak odstraszyć kuny fot. shutterstock.com

Jak odstraszyć kunę? 

Warto wiedzieć, że w Polsce kuny są pod ochroną prawną, więc nie można im zrobić żadnej krzywdy. Wszystkie działania, które podejmiemy muszą polegać głównie na odstraszeniu i przepędzeniu tych zwierząt z naszego otoczenia.

jak odstraszyć kunęjak odstraszyć kunę fot. unsplash.com

Jeśli kuna regularnie dostaje się na naszych strych, do garażu lub innej części domu warto wytropić, którędy jej się udaje tego dokonać. Może w dachu lub garażu jest niewielka szpara? Trzeba uszczelnić wszystkie otwory, którymi może dostać się do środka. Może w tym pomóc mąka wysypana na podłogę, która uwidoczni ślady zwierzęcia.

Czytaj też: Chcesz urządzić swój domek letniskowy, ale nie masz pomysłu? Niebanalne pomysły, które zachwycają

Jak odstraszyć kuny z ogrodu i poddasza?

Sposobów na odstraszenie kuny jest całkiem sporo, choć niestety walka z nimi może trwać jakiś czas, dlatego zastosowanie jednego środka nie zawsze pomaga. 

  • Preparaty zapachowe w formie aerozolu. Niezbyt drogie produkty, którymi wystarczy spryskać miejsca przebywania kuny. Są to zapachy, których te zwierzęta nie lubią i będą je omijać z daleka. Takie odstraszacze na kuny w sprayu często można stosować nawet na przewody w samochodzie.
  • Odstraszacze dźwiękowe. W ogrodzie można umieścić urządzenia, które emitują nieprzyjemne dla nich dźwięki słyszalne tylko dla kun i niektórych innych zwierząt. 
  • Elektryczny pastuch. Wzdłuż ogrodzenia lub na dachu można zamieścić pastuch elektryczny, który w razie dotknięcia uwolni prąd o niskim napięciu, który nie zrobi krzywdy, ale zniechęci kunę do przychodzenia na naszą posesję.
  • Pułapki żywołapki. Jak odstraszyć kuny? Można je złapać w specjalną pułapkę, w której najlepiej zostawić jakąś przynętę, np. jajko. Pułapki i jedzenia dotykaj tylko w rękawiczkach, aby kuna nie domyśliła się, że chcesz ją złapać. Po schwytaniu wypuść kunę w lesie. 

Sprawdź też: TOP 5 kosmetyki pielęgnacyjne na lato. Bez nich twoja kosmetyczka się nie obejdzie

Więcej o: