Amarylis nie kwitnie, wypuszcza tylko liście? Tego błędu nie popełniaj, a zakwitnie ponownie

Potocznie (i błędnie) określana amarylisem zwartnica to bardzo efektowna roślina, która zachwyca swoimi kwiatami. Niestety jest ona równocześnie wymagająca. Dlaczego amarylis nie kwitnie? Przyczyną jest zazwyczaj brak spoczynku. Sprawdź co zrobić, aby amarylis zakwitł ponownie.

Amarylis (zwartnica): efektowna roślina doniczkowa

Zanim odpowiemy na pytanie dlaczego amarylis nie kwitnie warto wspomnieć o tym, że roślina, o której myślimy tak naprawdę nazywa się inaczej. Amarylisem powszechnie określamy piękną doniczkową roślinę z dużymi, egzotycznie wyglądającymi, najczęściej czerwonymi kwiatami wyrastającymi na sztywnej, grubej łodydze. Zazwyczaj mamy jednak na myśli zwartnicę, czyli Hippeastrum, która jest dość popularną rośliną doniczkową. Zamieszanie wokół nazwy wynika z niedokładnego opisu rośliny przez Linneusza i określania tą nazwą też innej rośliny. Ostatecznie nazwę amarylis oficjalnie przyznano innemu gatunkowi o podobnym wyglądzie.

Zwartnica (błędnie określana jako amarylis) pochodzi z Ameryki Południowej, natomiast amarylis nadobny (podobny do lilii, uprawiany głównie w klimacie łagodnym) z Afryki Południowej. Nazwa amarylis na dobre jednak przylgnęła do zwartnicy i prawdopodobnie szybko się to nie zmieni, szczególnie że brzmi piękniej, bardziej egzotycznie i dobrze pasuje do tej rośliny. 

Czytaj też: Jak ochronić trawnik przed suszą? Znany ogrodnik z TikToka ma na to świetną radę! Wystarczy jeden sposób

amarylis, czyli poprawnie zwartnica (hipeastrum)amarylis, czyli poprawnie zwartnica (hipeastrum) fot. shutterstock.com

Czemu amarylis nie kwitnie? Brak okresu spoczynku

Zwartnica, powszechnie nazywana amarylisem, to piękna roślina z dużym kwiatem. Czasem niestety zdarza się, że amarylis nie kwitnie, mimo że to roślina wieloletnia. Przyczyn może być wiele. Przede wszystkim ważne jest to, aby zapoznać się z zasadami pielęgnacji tej rośliny. Jeśli amarylis kwitł po tym jak go kupiliśmy, ale nie zakwitł ponownie to prawdopodobnie nie daliśmy mu "odpocząć". Od lipca, sierpnia trzeba zmniejszać częstotliwość podlewania i nawożenia, a we wrześniu zaprzestać nawożenia całkowicie. 

cebula zwartnicycebula zwartnicy fot. shutterstock.com

Gdy liście uschną, należy przenieść tę roślinę doniczkową do pomieszczenia z temperaturą nie wyższą niż 12°C. Następnie w listopadzie lub grudniu należy wsadzić cebulę do nowej doniczki (musi lekko wystawać na powierzchnię) z nową ziemią i przenieść do pokoju z temperaturą ok. 25°C. Na początku ważne jest oszczędne podlewanie, dopiero gdy pęd urośnie i pojawi się pąk, zwiększamy podlewanie oraz rozpoczynamy nawożenie na nowo.

Amarylis nie kwitnie wypuszcza liście. Jak pielęgnować zwartnicę?

Niezapewnienie okresu spoczynku cebuli amarylisa (zwartnicy) to najczęstsza przyczyna braku kwitnienia. Jednak aby być pewnym, że będziemy mogli cieszyć oczy efektownym kwiatem, trzeba zwrócić też uwagę na inne kwestie.

  • Gdy liście uschną po zaprzestaniu nawożenia rośliny, trzeba je usunąć
  • Amarylis nie kwitnie, bo być może stosujesz nieodpowiedni nawóz. Najlepszy będzie nawóz do roślin cebulowych lub kwitnących
  • W okresie kwitnienia zwartnice najlepiej czują się przy oknie południowym, z dużą ilością słońca

Sprawdź też: Ten kolor paznokci to absolutny hit na lato. Prosty sposób na minimalistyczny i nowoczesny manicure

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.