Gdy zastosujesz ten nawóz, twój storczyk będzie uginał się od kwiatów. Potrzebne składniki masz w kuchni

Rośliny doniczkowe wymagają nie tylko podlewania, ale także nawożenia. Jednak zamiast kupowania sklepowych nawozów, możesz wykorzystać to co prawie na pewno masz w kuchni. Fusy z kawy to idealny nawóz m.in. do storczyków i wielu innych roślin doniczkowych. Zobacz, jak je stosować.

Fusy z kawy jako nawóz

Wiele osób coraz częściej sięga po naturalne nawozy do roślin doniczkowych. To nie tylko moda i troska o środowisko, ale także zaoszczędzenie pieniędzy. Czasem kupujemy różne specjalne nawozy, a tymczasem do zasilenia roślin można użyć niekiedy kuchennych odpadków. Tak właśnie jest w przypadku fusów z mielonej kawy.

Zawierają one pierwiastki i związki, których rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Są to przede wszystkim azot, fosfor i potas. Fusy z kawy jako nawóz wzbogacają ziemię, co bardzo korzystnie wpływa na rośliny i wszystkie ich części. Można je stosować w różnej formie, a przepisy znajdziesz poniżej.

Czytaj też: Te biurka są najlepsze dla osób pracujących zdalnie. Zapomnisz o bolących plecach i nogach

Jakie kwiaty lubią fusy z kawy?

Zanim jednak ruszysz do kuchni, aby przygotować ten nawóz, sprawdź, czy na pewno będzie on odpowiedni akurat do twoich kwiatów doniczkowych. Fusy z kawy, tak samo jak i inne nawozy, nie są całkowicie uniwersalne.

fusy z kawy można zastosować m.in. do storczyka i anturiumfusy z kawy można zastosować m.in. do storczyka i anturium fot. shutterstock.com

Wynika to z tego, że niektóre rośliny preferują glebę zasadową, inne kwaśną. Fusy z kawy zwiększają kwasowość podłoża, dlatego sprawdzą się dla roślin kwasolubnych. Jakie to są gatunki? Należą do nich m.in.: kaktusy, anturium, paprocie, fiołek afrykański, storczyk, kroton.

Czytaj też: Jak zaaranżować mały balkon w bloku? Boho to już przeżytek, teraz rządzi minimalizm

Jak stosować fusy z kawy jako nawóz?

fusy z kawy jako nawózfusy z kawy jako nawóz fot. unsplash.com

Fusy z kawy można zastosować w różny sposób. Fusami z kawy można nawozić rośliny doniczkowe raz na 2 tygodnie.

  • Fusy wymieszaj z wodą (1 łyżeczka fusów na 1 szklankę wody). Po pół godzinie wymieszaj i podlej rośliny
  • Jako nawozu wykorzystaj niedopitą, czarną kawę bez cukru, ale wcześniej rozcieńcz ją w wodzie (w proporcji kawy do wody 1:5)
  • Wymieszaj wierzchnią warstwę podłoża z fusami z kawy (1 łyżeczka)

Sprawdź też: Tęczowe paznokcie to HIT na lato 2023! Te inspiracje pokaż swojej stylistce

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.