Wywołujący poczucie przytulności, a jednocześnie egzotyczny. Wyjątkowo oryginalny, ale też pasujący do bardzo wielu stylów. To kolor, który jest obecny w kulturze od lat.
Ochra to kolor, który najczęściej nazywany jest żółto-brązowym. Jego oryginalność wywodzi się z natury - ochra to rodzaj zwietrzeliny skalnej, czyli pigmentu, którego głównym składnikiem jest tlenek żelaza. Właśnie z tego względu barwa ta znana jest ludzkości od tysięcy lat. Jej odcienie podziwiać można między innymi na prawdopodobnie prehistorycznych malowidłach naskalnych w jaskiniach znajdujących się na terenach Francji, Hiszpanii i Afryki Południowej. Według źródeł historycznych ochra była też wykorzystywana do różnego rodzaju rytuałów - malowano nią ciała, twarze, a nawet włosy. Ta fascynująca historia koloru nabiera jeszcze większej wyjątkowości ze względu na fakt, że po tysiącach lat wciąż towarzyszy człowiekowi na co dzień - między innymi w architekturze wnętrz.
Cechy ochry czynią ją bardzo uniwersalnym kolorem. Świetnie sprawdzi się w stylu klasycznym i minimalistycznym, przełamując monotonię monochromatyczności i stonowania. Nierzadko zauważyć go też można jako element stylu vintage, a także - w kontraście - w tym nowoczesnym, który uszlachetnia swą historią. Co więcej, to barwa odpowiednia do każdego rodzaju wnętrz - spokojnej sypialni, przytulnego salonu, funkcjonalnej kuchni, a także designerskiej łazienki.
Oto rozwiązania, które stylowo wprowadzą ochrę do każdych wnętrz, nadając im oryginalnego wyrazu i niebanalnego charakteru.
Jako kolor wywodzący się wprost z natury, najlepiej dopełniany będzie przez tak zwane barwy ziemi, do których zalicza się między innymi brąz, beż, szarość, czerwień i pastelowy błękit. Z kolei ze względu na szerokie zastosowanie ochry we wnętrzach nowoczesnych, zauważyć można, że świetnie komponuje się z jednymi z najmodniejszych kolorów ostatnich lat, za które uznaje się między innymi butelkową zieleń, głęboki granat oraz bordo.